Részvétel szempontjából minden eddigi rekordot megdöntött az Ótelek Magyarul Magyarokért Egyesület által harmadik alkalommal szervezett idei óteleki Gasztromajális. Kora reggeltől estig állandóan többszázan voltak „kinn” a labdarúgó pályán, a népünnepélyi jellegű rendezvény nemcsak a helybélieknek, hanem a környező települések lakói számára is vonzó kikapcsolódásnak bizonyult.
Reggel a viseletbe öltözött óteleki fiatalok, a szentegyházi huszárok és a Losonczy István Hagyományőrző és Sportegyesület barantásai által biztosított díszőrség előtt vonultak be a résztvevők a római katolikus templomba, ahol hálaadó szertartás keretében Ft. Heinrich József plébános a hagyományok, a keresztényi és az egyetemes emberi értékek megtartására, egymás iránti szeretetre buzdította résztvevőket. Az Óteleken még megőrzött májusfaállítás hagyománya keretében Kozma István, a Magyarul Magyarokért Egyesület elnöke, a templom előtti másjufáról leszedett virágcsokrot nyújtotta át Ft. Heinrich József plébánosnak, majd a labdarúgópályára hosszú menetben érkezőket köszöntötte, hangsúlyozva, hogy a teljes óteleki közösség ünnepének szánták a Gasztromajálist, köszönetet mondott a résztvevő hét hagyományápoló tánccsoportnak, a főzőversenyen résztvevő helyi, Magyarországról vagy Vajdaságból érkezett tizenhat csapatnak, az Egyesület önkénteseinek, akik a nagyszabású rendezvény zökkenőmentes lebonyolításában segédkeztek, a Bozóki László labdarúgó tornán és a Nagy Sándor, egykori ökölvívó edző nevével fémjelezett nemzetközi boxgálán résztvevő hat-hat csapatnak. “Örömmel teszünk eleget az Egyesületünk által felvállalt közösségerősítő feladatunknak – mondta Kozma István. – Ótelek két híres sportolója emlékének ápolása és a több tájegységre jellemző gasztronómiai csemegék megkóstolása mellett, sikerült idén is bővíteni a nemzetiségek tánchagyományát bemutató műsorral a Gasztromajális programját, ugyanis egyesületünk Óteleken a magyar hagyományok ápolására, fenntartására törekszik. Örömmel köszöntjük itt Óteleken a vajdasági Muzslyáról érkezett három csapatot, a Ma- gyarcsernyéről érkezett két főzőcsapatot, a vajdasági Tóbáról, és az Erdélyből érkezett barátainkat, akikkel sikeresen együttműködünk, illetve a szarvasi testvéregyesületünk küldöttségét, akiktől nagyon sokat tanultunk az elmúlt években.” Az előadáson fellépett a dettai román, a csenei szerb, a zsombolyai német, a brestyei bolgár néptánccsoport. A temesvári Bokréta vajdaszentiványi tánccal, a citerások szatmári népdalcsokorral, míg a csenei táncosok fergeteges cigánytánccal kápráztatták el a közönséget. A Szentesi Szabadidő Sportklub Vadrózsák csoportja népdalokat énekelt, a csenei Iza és Norbi testvérpár moderntáncokat adott elő. A rendezvény további jó hangulatát a vajdasági Maraton zenekar biztosította. Öszesen mintegy százhúsz táncos aratott, osztatlan sikert.
Az ünnepségen Kuti Klára alpolgármester a Polgármesteri Hivatal és az Önkormányzat képviseletében köszöntötte a vendégeket, kifejezve meggyőződését, hogy az ünnep gasztromajális hagyományok ápolásának és az országhatárokat felülíró testvértelepülési kapcsolatok megerősítésének napja is. Szarvasról népes küldöttséggel érkezett Závoda Ferenc, a Békés Megyei Közgyűlés tanácsosa, az óteleki egyesülettel testvéregyesületi kapcsolatot ápoló Szarvasi Gazdák Nemzetiségi Hagyományőrző Egyesületének képviselője, aki átadta a szarvasi testvérek ajándékát, két nemzeti színű lobogót az Ótelek Magyarul Magyarokért Egyesület elnökének. A kulturális műsor zárásaként látványos harcibemutatót tartottak a Losonczy István Egyesület barantásai, akik kiváltva a többszáz néző elismerését honfoglalás kori jurtasátrat is felállítottak.
Az óteleki Gasztromajális főzőversenyén tizenhat csapat igyekezett megnyerni a szarvasi Závoda Ferenc által vezetett zsűrit. A bográcsokban hagyományos disznópörkölt készült sokféle változatban és ízesítéssel, volt huszárpaprikás és krumplipaprikás, babgulyás, betyár-bográcsos, pleskavica, cse- vap és egyéb finomságok, a Franko csapat jóvoltából, “tutti frankó” bográcsos is készült, illetve a De János csapat különleges ízvilágú bográcsosát is megkóstolhatták. Óteleki, végvári, az Arad megyei Kisjenő csapata, a vajdasági Muzslyáról három csapat, magyarcsernyei, tóbai (Vajdaság) és szarvasi (Magyarország) csapat nevezett be. Óteleki és temesvári résztvevőkből verbúválódott a Temesköz nevű csapat, melynek tagjai nemcsak az elkészített finomságokkal, hanem a névválasztással is hangsúlyozták a térséghez való tartozásukat. Ők a szeretetre, megértésre, nagylelkűségre, humorra, türelemre alapozott “receptjüket” is megosztották a résztvevők- kel. Az óteleki rendezvény legtávolabbról érkezett vendégei voltak a szentegyházai (Hargita megye) huszáregyesület tagjai, akik bemutatták díszes egyenruhájukat, de főzőtudásukat is. A Szentegyházai Hagyományőrző Huszáregyesület huszárpaprikása különdíjat nyert a főzőversenyen. Miközben a bográcsokban a házigazdák által a versenyzők rendelke- zésére bocsátott sertéshúsból készülő tájjellegű, zamatos ételek rotyogtak, a Magyarul Magyarokért Egyesület önkéntesei a vendégeknek főztek, kürtőskalácsot sütöttek, kávét, sört és üdítőt mértek, minden igényt kielégítve. A szervezők minden csapatot megjutalmaztak. Az óteleki Gasztromajális első és a második helyét is a muzslyaim vendégcsapatok szerezték meg, a legjobb hazai csapatnak a „Temesköz” főzőcsapat bizonyult, a zsűri a harmadik díjjal jutalmazta főztjüket és a kapcsolatápolásra vonatkozó “receptjüket”.
A délután folyamán került sor a helybéliek mellett vajdasági és szegedi csapatokat is felvonultató labdarúgó tornára, melynek célja volt a Bozóki László-kupa megszerzése, illetve a Nagy Sándor-bokszgálára, amelyet az egykori box-edző emlékének szenteltek.