Néhány évvel ezelőtt olykor hetente is beszámoltunk különböző, Zsombolyán szervezett, magyar jellegű rendezvényekről, vagy olyan közösségi eseményekről, amelyen magyar szervezetek képviselete is részt vett: fesztiválok, testvértelepülési szerződések aláírása, vásárok, kiállítások, vagy sportesemények, színházi előadások. Mi az oka annak, hogy az utóbbi években csupán egy-egy magyar bál szervezésére futotta a közösség erejéből – kérdeztük Kaba Gábor RMDSZ-elnöktől, volt polgármestertől.
– Amennyiben összehasonlítjuk a mostani szűk esztendőket az ezt megelőző tizenkét esztendővel, látható, hogy a városban abban az időben sok minden történt általában és mivel a város polgármesterét a magyar közösség soraiból választották meg, számos magyar jellegű eseményre, rendezvényre is sor került. Elég csak arra emlékeznünk, hogy Zsombolyáról és környékéről több mint ezerhétszáz személy ingyenesen látogathatta meg az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkot, ezáltal magyarok és románok vagy más nemzetiségű honfitársaink a magyar kultúra egy részét ismerhette meg. Rengeteg más rendezvény is volt, koncertek, többek között Magyarország legjobb dzsessz-zongoristája, a méltán híres Vukán György, vagy a világhírű Benkó Dixieland is fellépett Zsombolyán. Három alkalommal rendeztünk néptáncfesztivált, szintén három alkalommal került sor hagyományápoló táncelőadásokra. Sajnos elmondható, hogy ma már egyre fogy és egyre idősebb a helyi magyar közösség. Nincs utánpótlás, hiszen a harmincas nemzedék vagy kivándorolt, estleg az ország más tájain keresi a boldogulást, vagy meg sem született… Ezzel is magyarázható a magyar óvodában és iskolában tanulók alacsony létszáma. Az elmúlt egy-két évben több magyar előadás megszervezésével próbálkoztunk, magyar közösségi élményt biztosítani a honfitársainknak, például a Bánsági Magyar Napok alkalmával. Ezekre sajnos alig negyvenen ha eljöttek, ami lehangoló a szervezőknek, előadóknak és a nézőknek egyaránt, bár azok, akik eljöttek egy-egy előadásra, rendezvényre, nagyon jól érezték magukat. Érzékelhető nagyfokú érdektelenség nemcsak Zsombolyán, hanem szerte a megyében és nemcsak a magyar közösségi ügyek iránt, hanem általában nagyfokú az emberek kiábrándultsága az egész társadalom szintjén.Nekünk nem lenne szabad ebbe a fásultságba belemenni, hanem csak azért is össze kell fognunk, mert helyettünk senki sem fogja képviselni érdekünket sem Zsombolyán, sem másutt és megyei szinten sem.
– Az érdekképviselet hogyan viszonyul ehhez a helyzethez?
– A lakosság lélekszámának ismeretében – ezerkétszáz körüli a zsombolyai magyarok lélekszáma, (a 2011-es népszámlálás hivatalos eredménye szerint 1165 lakos vallotta magát magyarnak a városban – szerk.) a magyar közösség három tanácsosi helyre számíthat az önkormányzatban. Amint tudjuk, jó néhány évig egyetlen tanácsos képviselte a közösséget, később négy, öt, de volt már hat tanácsosunk is, most ismét négy tanácsos tevékenykedik az RMDSZ színeiben. Néhány hónap múlva kerül sor a helyhatósági választásokra, akkor ismét megmutathatja erejét a zsombolyai magyar közösség, mi abban bízunk, hogy ezúttal is a közösségünk összefog, és figyelemre méltó erőt fog jelenteni a helyi döntéshozatalban, ezzel jelezve építő jellegű jelenlétét Zsombolyán. Az önkormányzatban most viszonylag korlátozottak a lehetőségeink, de feltétlenül ott kell lennünk annak érdekében, hogy a bennünket is érintő fontos kérdésekben kinyilváníthassuk véleményünket, és akaratunkat. Mi most arra készülünk, hogy a választásokon a lehető legjobb eredményt érjük el. Később elképzelhető, hogy lehettünk egy fiatalabb és hatékonyabban működő csapat, folytatja az általunk elkezdett munkát a közösség megtartása és erősítése érdekében.
Kis létszámú osztályok a magyar tagozaton
A zsombolyai magyar nyelvű oktatás helyzetéről Cziprián-Kovács Jolán magyar szakos tanárnőt kérdeztük, aki három esztendeje ingázik a határ menti városba. A tanárnő a magyar nyelvet és a magyarság történetét igyekszik megismertetni és megszerettetni a zsombolyai gyermekekkel. ”Nem dicsekedhetünk, a felső tagozaton a négy osztályba összesen tíz gyermek jár. Hárman ötödikesek, egy hatodikos, a hetedik osztályba ketten járnak, és négy nyolcadikos diák tanul a magyar tagozaton. Sajnos csupán két gyermek zsombolyai, a többiek nagyobbik része a dévai Szent Ferenc Alapítvány zsombolyai otthonában nevelkedik, ketten meg Kunszőllősről (Lunga) járnak be az iskolába. A tanárok egy része Temesvárról, van aki Kécsáról ingázik, néhányan, például Talpai Györgyi matematika szakos tanárnő, Zsombolyán lakunk. A jövőbeni kilátások nem kecsegtetőek, idén egyetlen negyedik osztályos diák végez, az ő további sorsa is bizonytalan. Az óvoda magyar tagozatán is mindössze tíz kisgyermek van. A kis létszám részben a kevés gyermekkel, részben azzal magyarázható, hogy a szülők – nem kizárólag a vegyes házasságban élők – a román tannyelvű iskolában látják biztosítottnak gyermekük jövendőjét. A román tannyelvű osztályokban, ha nem több, de legalább ugyanannyi gyermek tanul, mint a magyar tagozaton. Pedig most biztosított a nyolcadik osztályig a magyar gyermekek anyanyelven való tanulása Zsombolyán, a magyar családok bátran irathatják a gyermeküket a magyar óvodába és a magyar iskolába, mert a szakképzett tanári karnak köszönhetően, megfelelő szintű tudást sajátíthatnak el a magyar tagozaton, és ezen felül anyanyelvüket gyakorolhatják és a magyar kultúra alapjait is megismerhetik.”
A zsombolyai iskola magyar alsó tagozatán ősztől Borsos Éva tanítónő irányításával gyarapítják tudásukat a helyi magyar közösség legfiatalabb tagjai. Zsombolyai munkáját megelőzően az tanítónő tizenkét évig a dettai iskola magyar tagozatán tevékenykedett, a zsombolyaihoz hasonló körülmények között. ”Ősszel tíz gyermekkel indultunk, közülük kilencen jól beszélik nyelvünket, egy előkészítős kisdiák kevésbé, viszont mára mérhetően gyarapodott az ő nyelvtudása is. Sajnos a második félévben egy kisfiú családja visszaköltözött Belső-Erdélybe, és kilencen maradtunk… Három tanuló a dévai Szent Ferenc Alapítvány gyermekotthonából, hárman Komlósról, hárman pedig a városból járnak be az iskolába. A komlósi gyermekek ingyenes utaztatását Kaba Gábor RMDSZ-elnök támogatásával sikerült megoldani, egyetlen feltétel az, hogy minden nap jöjjenek iskolába! Egy előkészítős, két elsős, egy másodikos, négy harmadikos és egy negyedikes gyermek jelenti a zsombolyai iskola magyar alsó tagozatát. A gyermeklétszám alacsony ugyan, de a szülői közösséggel, az iskola vezetőségével együtt mindent megteszünk annak érdekében, hogy a gyermekek a lehető legtöbbet megkapják. Az oktatási munkával kapcsolatban elmondhatom, hogy az öt osztályban való tanítás tanítót és gyermekeket is igénybe vesz, nagyon jól össze kell hangoljam a tevékenységeket, a rendelkezésre álló időt a leghatékonyabban kell kihasználjuk annak érdekében, hogy a tananyaggal napirenden legyünk. Csütörtökönként “hosszú napot tartunk”, megtoldva a megszokott iskolai programot, ilyenkor ismételünk, gyakorlunk, plusz feladatokat oldunk meg, és igyekszünk, ahol szükséges, a lemaradásokat behozni. Én bízom abban, hogy sikerül megtartanunk a magyar tagozatot, ez irányban biztató az iskola vezetőségének pozitív, segítőkész hozzáállása.”
A mintegy ezerkétszáz lelkes magyar közösségben talán van még lehetőség a tagozat fenntartására és bővítésére is, ezáltal folytatva a zsombolyai magyar nyelvű oktatás több emberöltőre visszanyúló hagyományát… Negyven esztendővel ezelőtt még líceumi oktatás is folyt a városban, több neves bánsági tanár kezdte pályafutását Zsombolyán. A magyar iskola és óvoda fenntartásához az önkormányzat támogató jóindulata, a tanerők lelkesedése és ügyszeretete mellett, a közösség is fel kell ismerje az anyanyelvű oktatás előnyeit és az anyanyelvű oktatási intézmények megtartásának szükségességét.
Jelentős értékű beruházások Zsombolyán
Annak, aki mostanában látogat Zsombolyára, az eddig megszokott, virágokkal dúsan díszített, nyugalmat árasztó városkép helyett, igen mozgalmas, munkagépekkel és sáncokkal, kisebb-nagyobb földkupacokkal tarkított kép tárul elébe a város főutcáján.
– Amint az látható, komoly felfordulást okoz, és a lakosság jogos bosszúságát is kiváltotta a régiós vízgazdálkodási vállalat eme zsombolyai beruházása, de a szennyvízelvezető csatornahálózat kiépítésével valóban korszerű körülményeket teremtünk a lakosságnak – mondta Postelnicu Darius polgármester. – A központiakkal párhuzamosan hasonló munkálatok zajlanak a Futoki negyedben, a Vágóhíd környéki utcákban és másutt a városban, mivel az Aquatim vízszolgáltató – amely pár évvel ezelőtt az ivóvízhálózat nagyobb részének cseréjét és a hozzákapcsolódó infrastrukturális beruházásokat végezte el – újabb uniós pályázat keretében építi meg a zsombolyai szennyvízelvezető csatornarendszert. Mondanom sem kell, hogy a városnak égető szüksége van erre a beruházásra, amely a lakosság életkörülményeinek javítását szolgálja. Amint befejeződnek a munkálatok egy-egy szakaszon, a városvezetés azonnal hozzálát a terület rendezéséhez, az utak, járdák kijavításához és a zöldövezet rendezéséhez. A magunk részéről hatványozott figyelmet fordítunk e beruházás minőségi kivitelezésére, a kivitelező vállalatokat több alkalommal figyelmeztettük, sőt komoly összegű büntetést is kilátásba helyeztünk, amennyiben a megszabott határidőket és a minőségi elvárásokat nem tartják be. A mostani beruházást a 2014-2020-as uniós költségvetési ciklusban egy újabb mintegy négymillió euró értékű munkálat követi, amely az eddig fel nem újított vezetékes vízhálózat (a teljes hálózat mintegy 30%-a) cseréjére irányul. A tervek szerint a következő egy-két évben kerül sor ezekre a munkálatokra is. Napokon belül kerül átadásra a város új víztisztító állomása, amelyet szintén a vízgazdálkodási vállalat épített meg, uniós forrás felhasználásával. Sokan a városvezetést hibáztatják amiatt, hogy nem került aszfaltburkolat több utcába, ezúton is hangsúlyozzuk álláspontunkat, mely szerint, választási kampány ide, vagy oda, csakis az említett beruházások befejeztét követően fogjuk aszfaltozni, vagy újraaszfaltozni a város legtöbb utcáját. Ha most elkezdtük volna a valóban rossz állapotban levő főutca aszfaltozását, fel kellett volna törnünk, a csatornázási munkálatok miatt!
– A statisztikai adatok szerint 2014 végén 270 vállalat működött a városban, és 71 munkanélküli személyt tartottak nyilván. Mi a helyzet ma?
– Új cégeket nem jegyeztek az illetékes cégbíróságon, viszont az idei esztendő első hónapjában, az új adóügyi törvényköny előírásai miatt, nagyon sok egyéni vállalkozó függesztette fel, vagy szüntette meg tevékenységét. Úgy tűnik, hogy az adózással kapcsolatos új rendelkezések a vártnál nagyobb adóterhet jelentenek az egyéni vállalkozóknak. Elképzelhető, hogy országos szinten, estleg újabb rendelkezéssel javítanak a helyzeten. Zsombolyán a munkanélküliségi mutató 0,2%, messze az országos átlag alatt. Magyarán csak az, aki nem tud vagy nem akar, az nem dolgozik nálunk. Az itt tevékenykedő nagyvállalatok, miután a környékbeli falvak munkaképes lakosságát alkalmazták, minden helyi szálláshelyet kibéreltek és az ország más régióiból toborzott munkaerőt helyezték el ezekben, de még így is komoly munkaerőhiánnyal küszködnek. Mivel városunk vonzónak bizonyul az ideérkezők számára, a fiatalok helybentartása, egyúttal a lakáshiány mérséklése érdekében a városvezetés a városfejlesztési tervében újabb házhelyeket, telkeket készül a 35 évnél fiatalabbaknak ingyenesen biztosítani lakásépítés céljából. Terveink szerint a Ion Vidu övezetben, a temető és a vágóhíd közötti részben kerül sor legelőbb mintegy félszáz telek ingyenes odaítélésre a 15-ös törvény alapján a fiatal házasoknak. Ma már nem jellemző ugyan a kivándorlás, de a forradalmat követően sokan a helybéli fiatalok közül kivándoroltak, és ezáltal a fiatalabb korosztályok lélekszáma megfogyatkozott. Számos, városunkban mostanában megtelepedett vagy megtelepedni szándékozó fiatal család igényelt lakást a várostól, ezzel kívánjuk segíteni őket a zsombolyai megtelepedésükben.
– Négy-öt évvel ezelőtt az Országos Lakásépítő Vállalat kezdte el több ingatlan építését a Futoki negyedben, de a munkálatok pár éve leálltak. Mi a helyzet ezekkel az ingatlanokkal?
– Örömmel mondhatom, hogy egy-két hete újrakezdődött a munka, Bukarestből is megkaptuk az átiratot, mely szerint nevesítették a kivitelezőt, ennek képviselői jelentkeztek az önkormányzatnál, jelenleg az építőtelep kialakítása van folyamatban, hamarosan elkezdődhet a tulajdonképpeni munka. Reményeink szerint idén sikerül a fővárosban elérni újabb bérlakások építésére a szükséges forrást, ugyanis a városban tevékenykedő és ingázó értelmiségi családok számára szándékozunk egy megfelelő tömbházat felépíttetni. A fenti terv megvalósítása annál is fontosabb, hogy két nappal ezelőtt hagyták jóvá a következő négy évre a dr. Karl Diel Városi Kórház akkreditációját. Ennek birtokában további fejlesztéseket tervezünk a kórházban, és további szakorvosokat, középkádereket szeretnénk Zsombolyára vonzani. Amennyiben lakást tudunk biztosítani a fiatal orvosoknak, nagyobb annak az esélye, hogy itt megtelepedjenek. Eddig is egy Románia-Magyarország határokon átívelő projekt keretében is jelentős fejlesztésekre került sor a kórházban, és ezt az új költségvetési ciklusban is folytatni kívánjuk a magyar partnerekkel közösen. Hasonló lehetőségek mutatkoznak Szerbia viszonylatában is. Az ingázó tanárok, tanítók, mérnökök és a különböző rendvédelmi intézményekben dolgozókat is szeretnénk a városban “letelepíteni”. Utóbbiak esetében rendkívül fontos lenne az állomány bővítése, ugyanis az utóbbi években a nyugdíjazások, illetve más okok miatt rendkívüli módon lecsökkent például a rendőrök száma! A város általában jó közbiztonságát nem veszélyeztethetjük, főleg a térségben egyre nagyobb számban megjelenő migránsok viszonylatában, még akkor is, ha Zsombolyára eddig csak véletlenszerűen, talán tévedésből kerültek migránsok.
– Meghaladva a megyei átlagot, Zsombolya az uniós források lehívásában jeleskedett, számos beruházás valósult meg a városban uniós forrásból. Továbbra is érkeznek uniós pénzek Zsombolyára?
– Köztudott, hogy az uniós alapokból lehívható összegek biztosíthatják a legnagyobb tételeket egy-egy település költségvetésében, még akkor is, ha az átlagosnál nagyobb bürokratikus erőfeszítést igényel az ügyintézés, elszámolás. A következő időszakban kerülnek beadásra a Regionális Operatív Programok pályázati kiírásaira megalkotott pályázataink, és több Románia-Magyarország határon átívelő pályázaton is dolgoznak a szakembereink. A március végi határidőre le is adtuk pályázatainkat a szerbiai partnereinkkel való együttműködésre az IPA – program keretében. A kikindai önkormányzattal közösen a közúti infrastruktúra fejlesztésére irányuló, mintegy nyolcszáz ezer euró értékű pályázatot nyújtottuk be. Egy másik, szintén Kikindával közös pályázatunk keretében több közösségi hasznosításra szánt haszonjármű – földgyalu, teherautó, utcaseprő autó – megvásárlására nyílik lehetőségünk. A szerbcsernyei községházával is van közös pályázatunk, amely egy Zsombolyáról a határállomásig tartó kerékpárút építésére vonatkozik, illetve a városunk bejáratánál levő kiállítási helyszínen egy korszerűen felszerelt pihenőhely kialakítását célozza meg a kerékpárosok részére. Szerb oldalon pedig a településen levő kastély turisztikai hasznosítását kívánják megvalósítani. Mórahalommal folytatni kívánjuk az eddigi jó együttműködést, és legújabb testvértelepülésünkkel, Csanádpalotával is keressük az együttműködési lehetőségeket. Szintén uniós forrás felhasználásával tervezzük felújítani és korszerűsíteni a főutcán levő líceum ódon épületét, ugyanakkor a technikai felszereltséget is javítani kívánjuk. Szintén sürgős feladatunk egy új napközi építése, ezzel a fiatal családokat akarjuk segíteni.
– Megtekintve a tavalyi művelődési rendezvények sorát, tavaly mintegy negyven különféle rendezvényt szerveztek Zsombolyán. Idén mit terveznek?
– Az idei esztendő legnagyobb kulturális rendezvénye a 250 évvel ezelőtti sváb betelepítés évfordulójára való megemlékező rendezvénysorozat lesz, amelyet a római katolikus templom, a Németországban élő zsombolyaiak szervezetével közösen szervez meg a Városháza, Helyi Tanács és a Kultúrház. Augusztus elseje és hetedike között kerül sor a jubileumi rendezvényekre, de az év folyamán is megemlékezünk a két és fél évszázaddal ezelőtti eseményekre. Minden hagyományos kulturális rendezvényt megtartunk, például a Városnapokat, bluesfesztivált, templombúcsúkat, megemlékezünk a kórház alapításának 120 éves évfordulóján, lesz Jäger-kiállítás és mások, összesen ötvennégy eseményt tartalmaz az idei eseménynaptárunk.