A hetedik alkalommal megszervezett Végvári Kolbászgyúró Verseny a helyi közösség jelentős részét megmozgatta, teljes létszámban vett részt a szervezésben és lebonyolításban a helyi gazdaszervezet tagsága, kolbászgyúrókként és táncosokként egyaránt a fiatalok közül is szép számban – a rendezvény első díját nyerte el a végvári magyar gazdaegyesületet képviselő fiatal táncosok csapata – és sokan a falubeliek közül is benéztek a kultúrházba, akár megtekinteni a méltán híres és nosztalgiákat ébresztő Csűrdöngölő és Szederinda egykori táncosai – Borsos Levente és Imola, Rosu Robert, Păștean Natália, Tóth Tibor, Balogh Tünde, Szarvas Albert, Tóth Csilla és Palicsák Réka – által előadott marossárpataki és kalotaszegi táncot, akár megtapsolni a Délvidékről érkezett fiatal énekesnő Gúth Emília kitűnő műsorát. Vagy „csak” beszerezni némi hurkát-kolbászt a házigazdaként is jelesre vizsgázott Végvári Magyar Gazdák Egyesülete tagsága és a kisegítőik által hagyományos módon elkészített finomságokból.
Amint azt magunk is láthattuk, a találkozás örömét kiegészítve nagy hangsúlyt fektettek a versenybe benevezett kilenc csapat tagjai arra, hogy hagyományos eszközökkel, hagyományos ízvilágú termékeket készítsenek.
Ezúttal nem versenyzőként, hanem a végvári kolbász-ünnep egyik meghívottjaként vett részt a rendezvényen Molnár András, a Temes megyei RMDSZ szervezet elnöke. Köszöntőbeszédében elismerését fejezte ki a végvári magyar gazdáknak és a szervezésben résztvevő minden segítőnek, illetve a fellépő táncosoknak, Gúth Emília énekesnek és a jó hangulatot biztosító végvári zenésznek, Szarvas Lajosnak a sikeres közösségi rendezvény megszervezéséért és lebonyolításáért. Az elnök örömét fejezte ki, hogy a végvári magyar közösség folytatja a hét évvel ezelőtt elindított hagyományt és megosztotta meggyőződését, mely szerint összefogással és együttmunkálkodással a magyar gazdák és a közösség még sokáig számos hasonló sikeres rendezvényt szervezhet.
Mintegy felkészítőként két hete Magyarországon, Tompaháton vett részt a végvári gazdaegyesület képviselete az ottani hasonló versenyen – ismertette Szabó László egyesületi elnök – ahonnan a fődíjat hozták Végvárra. Az elnök elmondta, hogy az anyaországi rendezvény jó alkalomnak bizonyult a tapasztalatszerzésre, ugyanis ott nem csak a frissen elkészített, hanem füstölt, szárított kolbásszal és házi szalámival is részt vettek, és utóbbiakat is pontozták. “Érdekes módon a csípős kolbászunk nem aratott sikert, viszont az általunk bemutatott csemegekolbász és a hagyományos módon elkészített szaláminkat első díjjal díjazták. Térségünkben egyre többen készítenek szalámiféléket, legtöbben saját recept szerint marhahússal keverik a sertéshúst, viszont ebben az időszakban a meleg miatt előre megfőzött anyagból készítjük a szalámit, majd füstöljük. Ezáltal hónapokig eláll a termékünk, anélkül hogy veszítsen jellegzetes ízvilágából.” – tájékoztatott Szabó László. A kolbászgyúró versenyen kilenc csapat vett részt – sorolta az elnök – közöttük első alkalommal Délvidékről és Óbesenyőről érkezett csapat, akiknek köszönetet mondunk azért, hogy eljöttek Végvárra.
Délvidék terményeinek legjavát hozta Végvárra a vajdasági magyar gazdatársadalom jelentős részét összefogó, több mint hetven tagszervezetet tömörítő Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége, Délvidék legjava nevű csapata. Világos Tibor, a szövetség elnökségi tagja elmondta, hogy falugazdász társaival, Fehér Kálmánnal, Világos Valériával és Kiss Kornéliával együtt, örömmel jöttek a végvári versenyre, otthonosnak érezték a körülményeket és befogadónak a helyi közösséget. A vajdasági csapat standja igazi bemutatóhelyként szolgált, szűkebb pátriájuk kincseiként a sertéshúsból készült finomságok mellett, kecskehúsból készült hazai kolbász különlegességet, sajtokat, többféle savanyúságot, lekvárt, kompótot, bort és tájjellegű pálinkaféléket is bemutattak.
Az újmosnicai csapat állandó résztvevje a végvári kolbászgyúró versenynek. Kádár György alpolgármester, Fülöp János, Szőllősi József és Végh János idén is kitettek magukért. „A mi nemzedékünknek még sikerült a szüleinktől, nagyszüleinktől megtanulni a sertésfeldolgozás tudományát – mondta Kádár György – viszont a fiatalabb nemzedékek tagjai már inkább a nagyáruházakból vásárolják egy kis részét azoknak a finomságoknak, amelyeket néhány évtizeddel ezelőtt még előállítottak a családok. Mi ezért is tartjuk fontosnak ezeket a rendezvényeket, célunk megismertetni a házi készítésű finomságokat és továbbéltetni a sertésfeldolgozás mesterségét. Manapság mind kevesebben értenek a húsfeldolgozáshoz és tartósításhoz, mindezek ellenére Újmosnicán a fokozott ütemű városiasodás körülményei között még mindig van néhány tucatnyi család, ahol hagyományos módon dolgozzák fel a hagyományos körülmények között nevelt serté- seket.” Az újmosnicai csapat számos terméket mutatott be, a mangalica-szalonna, füstölt sonka, kolbászféleségek mellett Fülöp János többféle házilag készült főtt szalámikat is hozott Végvárra. Elmondta, hogy nem éppen könnyű munka a szalámikészítés, sokmindenre kell odafigyelni, viszont örömmel csinálja télen-nyáron. Évente jelentős mennyiségű, különféle ízesítésű szalámit készít, termékei méltán sikeresek a fogyasztók körében.
A Gátaljai Gazdák csapata – Sári István, Kardos Péter, Kapornyai Zoltán, Csapó Lajos és Sári Ildikó – asztalán a frissen elkészült és a versenyre benevezett kolbász mellett, többféle füstölt kolbász, sonka, oldalas, szalonnafélék sorakoznak. Sári István a kitűnő hangulatot, a végvári és más településekről érkezett barátokkal való találkozás örömét értékelte, az előző évekhez hasonlóan örömmel hozta el a saját készítésű finomságait Végvárra. “Nem csoda, hogy kihalóban van a böllérszakma, ha lassan tücsköt-bogarat akarnak megetetni velünk” – méltatlankodik a csapat vezető, aki elmondta, hogy amíg lehet ragaszkodnak a hagyományos módon készült termékekhez és mindenkinek ezek fogyasztását ajánlják. “Gátalján ki-ki a maga tudása szerint elboldogul a disznó feldolgozásával, de legjobb tudásom szerint igazi böllérek velem együtt már csak négyen vagyunk a városban.” – sorolja Sári István. Mivel a kolbász mellé némi savanyúság jól jön, Sári Ildikó gondoskodott ezekről: a saját kertjükben termesztett uborka és paprikafélékből készített többféle savanyúságot. Elmondása szerint, a háztartásban felhasznált minden zöldségfélét termeszetenk kertjükben, az ősszel elültetett hagyma és fokhagyma ígéretes, és sorjázik az általános szokástól eltérően szintén ősszel elvetett borsó is.
Mivel Pusztakeresztúron sincs kolbászból a kerítés, a zsűri elnökének különdíját elhódító pusztakeresztúri gazdák csapata, a Végváron gyúrt kolbászt odahaza, a nőnapi mulatságon fogják feltálalni – mondja Tifán Miklós, a csapat egyik tagja. Elmondása szerint, Tóth Ede egyesületi elnök, Tifán Márton és Júlia, Fazekas József, Tifán Katalin, Horváth Ramóna, az újonc Erdélyi Mónika csapattársaival együtt ragaszkodnak a hagyományos recepthez, otthonról hozott saját készítésű fűszerekkel ízesítették a végterméket betartva az előírt mennyiségeket. A csapat eddig rengeteg díjat szerzett meg idehaza és az országhatárokon túli versenyeken, gasztronómiai rendezvényeken, a végvári verseny rendszeres résztvevői.
Varjasról érkezett – sokadjára – a Stelele Variasului nevű többszörösen díjazott csapat, akinek vezetője Megheles Ovidiu helyi vállalkozó elmondta, hogy kimondottan varjasi hagyományos kolbászt készítettek, hagyományos eszközökkel, amelyet különleges ízvilága miatt „minden egészséges” embernek ajánlanak. Jómaga kedvtelésből a nagycsaládnak, barátoknak évente többszáz kilónyi kolbászt készít, és eddig nem volt panasz munkájára. A soknemzetiségű varjasi csapat tagjai: Dobai Eugen, Udrea Cristian, Zaica Constantin, Baricz Dezső, Dale Ioan, Fabricz Mihai, Cocin Deian, Bloju Radu és Stanciu Dan.
Óbesenyőről Luka és Petronela Mirciov, Ani Csokany, Velciov Pali és Augustin Toni első alkalommal vettek részt a kolbászgyúró versenyen. A „civilben” pékmester Luka Mirciov csapatvezető elmondta, hogy nem túlzottan pikáns kolbászt készítettek, ahogy ezt megszokták odahaza a hagyományos recept szerint. A lényeg a fűszerek adagolásában van – mondta az óbesenyői kolbász- készítő – aki számos más saját készítésű terméket – kocsonyának való disznólábat, csülköt, oldalast, sonkát is bemutatott a versenyen. Az óbesenyői csapat vezetője máris meghívta a végvári gazdaegyesület képviseletét az ottani hasonló rendezvényre, illetve az augusztus 15-i búcsúra.
„Mindig örömmel jövünk Ötvösdről a végvári szomszédokhoz, nem csak a kolbászgyúró versenyre, hanem más közösségi rendezvényre is – mondta Varga Venczel az ötvösdi csapat képviselője. – Idén is a megszokott, gazdag házi termékválasztékkal jöttünk Végvárra. Csapatunk tagjai valameny- nyien kisebb gazdálkodók – Virág Antal és fia Nándor, fiam Csongor és Szili Öcsi – odahaza is mindig magunk dolgozzuk fel az általunk hízlalt sertéseket, igyekszünk minőségi és ízletes termékeket előállítani. Részvételünkkel akarjuk bizonyítani, hogy Ötvösdön mai napig megtartjuk a magyar gasztronómiai hagyományokat” – mondta Varga Venczel, aki a disznóvágással kapcsolatos tudás átadását rendkívül fontosnak tartja, jómaga éppen fiának adja át, amit nagyapjától, apósától sikerült megtanulnia.
Az óteleki csapat tagjai – Patakfalvi Nagy József, Péter Károly és Lőrincz Jenő, illetve a rendezvény pillanatait megörökítő Molnár Géza fotóművész – arra törekedtek, hogy jókedvvel és legjobb tudásukat bevetve minden tekintetben hagyományos, a helyi ízeknek megfelelő kolbászt készítsenek. Elmondásuk szerint a csapatmunka, a jó hangulat és az ismerősökkel való találkozás erős hívó szónak bizonyult arra, hogy részt vegyenek a végvári versenyen.
A versenyt a díjazási ünnepséget követően a jókedvű szórakozás, a tánc vette át a teret a végvári kultúrotthonban.
Dr. Kiss Zsolt állatorvost, a rendezvény egyik fő szervezőjét, a bíráló bizottság tagját, a helyi RMDSZ szervezet elnökét arról kérdeztük, milyen kritériumok alapján döntött a zsűri?
– Fő hangsúlyt kapott a végtermék, a kolbász. Minden versenyző csapat azonos húsféleséget kapott, amelyből saját elképzelés szerint, hagymányos módon készítették el a kolbászt. Pontoztuk annak színét, ízét, illatát, állagát. Szintén pontoztuk a csapatok standját, a díszítő elemeket és azt is ahogyan elkészítették a kolbászt, odafigyeltek-e a higiéniai előírásokra, együttmunkálkodtak a csapatok tagjai, összhangban dolgoztak-e? Sokéves tapasztalatra alapozva, elmondhatom, hogy minden évben újabb és újabb ízeket varázsolnak elő a versenyzők kiegészítve, avagy gazdagítva a hagyomáyos só, bors, őrölt paprika által meghatározott klasszikus ízvilágot.
– A végvári táncosok is ebben jeleskedtek?
– Örömmel vettük tudomásul, hogy táncosaink nem csak a színpadon remekelnek tánctudásukkal, de a kolbászgyúrásban is élen járnak: a zsűri-elnök Ábrahám Tibor élelmiszerbiztonsági mérnök, Berényi János, húsfeldolgozó vállalat vezetője, Opris Vasile mérnök, a Smithfield cég képviselője, Bogdan Ban és jómagam – egyöntetűen nekik ítélte az első díjat. Nagyon jól adagolták a hozzávalókat, mert sikerült nekik egy tökéletesen harmonikus ízvilágú, mégis egyedi kolbászféleséget letenni az asztalra.
– Látható, hogy a helyi gazdák munkával, gasztronómiai tudásukkal járultak hozzá a rendezvény sikeréhez. Mások is támogatták a hetedik kolbászgyúró versenyt?
– Rendezvényünket támogatta a Smithfield Románia vállalat, a Helyi Tanács, és a Bánsági Magyar Gazdák és Vállalkozók Egyesülete. Házigazdákként a végvári magyar gazdaegyesület tagsága teljes létszámban részt vett a munkában. Előkészítettek minden szükségest a verseny megfelelő körülmények közötti lebonyolítása érdekében, és elkészítették a hagyományos termékeket – friss kolbászt, véres és májas hurkát, disznófősajtot, abált szalonnát és másokat – illetve a konyhai munkában is részt vettek és a csak Végváron hagyományos, híresen finom májlevessel is megvendégelték a résztvevőket.
– Végváron mennyire tartja magát a disznóölés és annak feldolgozásának hagyománya, mennyire tudják még hogyan kell elkészíteni a finomságokat?
– A disznóölés mai napig a tél velejárója a községben. A családok igencsak levágnak egy-egy sertést. Szerencsére a böllérek tudását sikerül átadni nemzedékről nemzedékre. Jelenleg is több idős, nagy tapasztalattal rendelkező böllér tevékenykedik Végváron, és tőlük sok fiatal is megtanulta a fortélyokat, átvették a termékek receptjeit.
– Milyen rendezvényekre számíthatnak a végváriak a következő időszakban?
– Ezúton is szeretném felhívni a figyelmet, hogy a kolbászgyúrást követően újabb közösségi rendezvényekre kerül sor: a Nemzetközi Nőnap alkalmából köszöntjük közösségünk asszonyait, lányait, majd nemzeti ünnepünket, március 15-ét fogjuk ünnepelni, amit a húsvéti ünnepkörben, a hagyományos húsvéti bál követ.
A kolbászgyúró verseny főszervezője volt a Bánsági Magyar Gazdák és Vállalkozók Egyesülete (BMGVE). Benkő Zsolt elnök elmondta, hogy meggyőződése szerint a VII. Végvári Kolbászgyúró Verseny az eddigi megszokott szintet túllépve egy sokkal színesebb és magasabb szintet ért el, mint az eddigi években. Láthatóan van igény a rendezvényre, a látogatók és egyben fogyasztók igénylik a minőséget és előtérbe helyezik a hagyományokat – mondta az elnök, aki arról is beszámolt, hogy több mint negyven féle terméket – sertéshúsból készült termékeket, süteményeket, savanyúságokat, kompótokat, pálinka- és borféleségeket – mutattak be a versenyző csapatok. Az elnök kifejtette meggyőződését, mely szerint a rendezvény kinőtte a végvári kultúrotthont, több csapatot már nemigen fogadhatnak, ezért jövőtől már nagy befogadóképességű rendezvénysátorban tervezik megszervezni a versenyt.
A BMGVE számos gazdaszervezettel és szövetséggel ápol kiváló kapcsolatot és részt vesznek egymás rendezvényein – ismertette Benkő Zsolt – Végvárra a Vajdasági Agráregyesületek Szövetségének csapata vett részt, akik a bírák különdíját kapták. Az egyesületi elnök elmondta, hogy terveik szerint bővíteni fogják a termékskálát: díjazni fogják a szárazkolbászféleségeket és pálinka-mustrát is terveznek, illetve két újabb településen is terveznek a végvárihoz hasonló rendezvényeket.
A bíráló bizottság részvételi oklevelet adott át a varjasi, az óteleki és a gátaljai csapatnak. Különdíjat kapott a Délvidék legjava vajdasági csapat, szintén különdíjat és a Smithfield cég díját vihette haza az óbesenyői csapat. A zsűri elnökének különdíját nyerték el a pusztakeresztúri csapat tagjai. Harmadik helyen végzett az újmosnicai csapat. A második lett az ötvösdi csapat, és a VII. Végvári Kolbászgyúróverseny első díját a végvári táncosok csapata hódította el.