– beszélgetés Böjte Csaba ferences atyával, a temesvári Millenniumi templom ünnepén –
Nemrég ünnepelte alapításának huszadik évfordulóját a határtalan jóhírnek örvendő, „dévai csodaként” számon tartott Szent Ferenc Alapítvány, melynek irányítója, Böjte Csaba ferences atya a kitaszított, szegény gyermekek jótevője, a Millenniumi templom búcsúja alkalmából Temesváron is a határtalan szeretet üzenetét tolmácsolta.
Húsz esztendő nagyon hoszszú idő, azok a gyermekek, akiket először vett gondozásába már fenőttek… Hogyan tekint vissza az eltelt évtizedekre Böjte Csaba atya?
Egyetlen szóban kifejezve, izgalmas volt az utóbbi húsz esztendő. Izgalmas, mert megtapasztalhattam, milyen hatalmas Urat szolgálhatok, hogy mennyi jóság, vidámság, ötletesség van Istennél, és ha mindannyian jó erősen megkapaszkodunk a kezébe, bizonyos, hogy e kéz soha el nem hagy bennünket. Mindenkit csak arra buzdíthatok, hogy merjen megkapaszkodni az Úr kezébe.
Bizonyos, hogy húsz évvel ezelőtt is, más plébániák vagy parókiák ajtaján sok segítségre szoruló embertársunk kopogtatott és kapott segítséget. Miért Déván hozta létre annak idején az Alapítványt?
A katolikus egyházban a papok azokban a közösségekben szolgálnak, ahová elöljáróik küldik őket, én 1992-ben Dévára kerültem és hamar szembesültem azzal, hogy a dél-erdélyi hatalmas ipari központok összeomlását követően rendkívül súlyos helyzet alakult ki, óriási szükség volt mindenféle segítségre. Akkor úgy ítéltem meg, hogy a mostoha sorsú, társadalmilag kivetett gyermekek intézményes felkarolása, gondozása, nevelése olyan feladat, amelyet fel kell vállalnom. Ha máshová kerülök, Isten segítségével talán mást, de valamit csak elkezdtünk volna.
Néhány héttel ezelőtt szentelték fel – Zsombolya után immár a Bánságban is a második – a Szent Ferenc Alapítvány legújabb, Óteleken létrehozott gyermekotthonát…
A lehető legegyszerűbben hozzuk létre ezeket a házakat. Legtöbbször egy-egy család vesz magához hét-nyolc, vagy több család tizenegynéhány, akár húsz gyermeket is, és a legtermészetesebben családi életet élnek. Ebben a leghétköznapibb dolgoktól, a bonyolult lelki problémákig, megoldásra váró feladatokig minden benne van. Óteleken is hasonló, családias körülményeket biztosító otthon kialakítása van folyamatban az egyház, az önkormányzat és a falu lakosságának az együttműködésével. Meggyőződésem, hogy minden városban, minden faluban kellene legyen ilyen mentőcsónak szerepét betöltő otthon a sodródó, számkivetett, bajban levő gyermekek számára, amely bármikor, éjjel vagy nappal, szeretettel képes befogadni őket. Ez nem az anyagiakon múlik, egyszerűen nagyon nagylelkű emberekre van szükség, akik vállalják a sokgyermekes nagycsaládot, ennek gondjait és örömeit egyaránt. Mi nem intézményeket hozunk létre, ahol nyolc órai munkát követően jönnek-mennek az emberek, hanem az esetenként elvesztett család szerepét teljességgel betöltő… családokat alapítunk.
Az utóbbi években Csaba atya írásaiban a végtelen gondolata gyakran megjelenik, mit jelent, hogyan értelmezhető ez?
Tudjuk, hogy a szeretet, az végtelen, én azt látom, hogy nagyon-nagyon fontos a végtelen Isten irányába való nyitottság, hogy megértsük, az ember nem e földi néhány évtizedes életre rendeltetett, hanem örök életünk van. Isten hosszú távra tervezett bennünket. Hihetetlenül nagy kaland, hogy a nagy Isten meghívott mindannyiunkat, hogy az Ő asztalánál üljünk. Az is nagy dolog lenne, ha Ferenc pápa egy teára meghívna, ennél mennyivel nagyobb dolog az, hogy a mi nagy Istenünk mindannyiunkat szeretettel hazavár. A végtelen Isten irányába mutat.
Általános az a vélekedés, hogy nehéz időket élünk, számtalan globális probléma van, könnyen végveszélybe kerülhet az emberiség. Ebben a kontextusban, hogyan látja a jövendőt Böjte atya, és ebben a magyarság jövőjét?
Nem annyira rosszak a kilátásaink, mint ahogyan sokan érzik. A gonosz lélek szeretné elhitetni velünk, hogy nincs tovább, hogy nincs jövendő, hogy mekkora gondot jelent a környezetszennyezés, az energiahordozók megtermelése, ezeknek rendkívül magas ára, a globális felmelegedés meg sok más probléma fenyegeti létünket. Hogy pánikba essünk, a kétségbeesés uralkodjon el rajtunk. Meggyőződésem, hogy mi a hitünkkel képesek vagyunk minden akadályt legyőzni, a hegyek is kettészakadnak, Jézus szavai mindig bátorítást nyújtanak, hiszen amint kinyilatkoztatta, nem kell félnünk, mert Ő mindig mellettünk áll. Mi az Ő hangjára figyelünk, és bizakodás tölt el bennünket: tudjuk, hogy van remény. Példa erre a mai nap is, amikor lám, Temesvár polgármestere románul köszöntött, a magyarországi minisztériumi küldöttek magyarul köszöntötték az ünnepet, és mindannyian összefognak, hogy a Millenniumi templom előtti tér és maga a templom megújuljon, és ennek az összefogásnak a gyümölcseit mindannyian már láthattuk. Úgy gondolom, hogy mindez reménnyel tölthet el. És az is, hogy a város e fő terén három nyelven szólalnak meg egyházi elöljáróink, gyermekeink zavartalanul mutathatják be hagyományainkat. Ez a bizakodás kell minden fiatalt cselekvésre ösztönözzön, hogy merjenek családot alapítani, dolgozni, helytállni, otthont építeni és álmokat szőni. Nem szabad a reménykedés hangját a köztudatból, a közbeszédből kiiktatni.
Miután elhagyják az otthonokat a gyermekek, tartják velük a kapcsolatot?
Húsz évvel ezelőtt fogadtuk be az első gyermekeket, akik azóta felnőtt emberek. Most mintegy kétezernégyszáz gyermekről gondoskodunk, az eltelt évek alatt több mint ötezer gyermek fordult meg az otthonainkban. Egyesek egy-két évet, de volt olyan neveltünk is, aki tizenöt évig volt a gondozásunkban. Ahogy a családban történik, a felnőtt gyermekek kirepülnek a családi fészekből, és saját álmaik megvalósítására indulnak. A világhálónak, telefonoknak köszönhetően lehetőségünk van arra, hogy sok-sok gyermek további sorsáról legyen tudomásunk. Együtt örülünk egy-egy házasságnak, még akkor is, ha sokszáz kilométerre történik az esemény, szintén örülünk, amikor gyermekáldásnak néznek elébe a gyermekeink, nincs ebben semmi különleges.
Csaba testvér híres ember, munkásságát díjakkal, kitüntetésekkel ismerték el a legmagasabb szinteken. Elégedett?
Teljesen elégedett vagyok, annyi mindent vittünk véghez ezekben az esztendőkben, annyiféle módon szolgáltuk a gyermekek érdekeit, hogy visszatekintve a megtett útra elégedett lehetek, és elégedettek lehetünk mindannyian, akik Istennek e projektjében résztveszünk. Én hiszem, hogy amit Istentől kérünk, Ő megadja nekünk – hát miért ne lennénk elégedettek és boldogok? Én ezt az örömöt és boldogságot kívánom és kérem a Jóistentől népünk számára, ma is, a Magyarok Nagyasszonya ünnepén.