Négy országból, tizenhét főzőcsapat vett részt a Máriaföldén hatodik alkalommal megszervezett Finomságok a bográcsból elnevezésű gasztrofesztiválon. A nap folyamán a helyi kultúrközpont udvarán sokszázan fordultak meg, ezzel igazi népünnepéllyé vált a rendezvény. Az általános jókedv fenntartásához a temesvári Szinkron zenekar járult hozzá változatos zenei kínálattal. „Nagyon örvendünk, hogy az időjárás velünk tart, hosszabb esős időszak után derült ki éppen mára – mondta a rendezvény fő szervezője, Kaszta Árpád. A helyi intézmények és a környékbeli településekről érkezett csapatok mellett, Felvidékről, Délvidékről és Magyarországról is több csapat érkezett. A helyszín vonatkozásában, sajnos a világjárvány és az azt követő válság, háború áthúzta számításainkat, ugyanis átfogó felújítási munkálatokat terveztünk a láthatóan megviselt állapotban levő épületben. Most egyelőre várjuk a jobb időket, terveink szerint egy kisrégiós művelődési és rendezvényközpont létrehozása szerepel, bízunk abban, hogy sikerült ezt megvalósítani. És abban is, hogy lesz magyar közösség, lesz aki belakja a majdani központot” – mondta Kaszta Árpád.
Anton Dorin úr, a távoli Konstancáról érkezett Máriaföldére. Egy fél évszázaddal ezelőtt a temesvári egyetemi kézilabdacsapat tagjaként edzőtáborban tartózkodott rövid ideig a bánsági, akkor még sváb faluban, és maradandó emlékekkel távozott innen. Elmondása szerint példaképe volt „minden idők legnagyobb kézilabdázója” a máriaföldi születésű Hansi Schmidt sokszoros Európa-bajnok és a kézilabda világ-válogatott tagja. Máig emlékezetes számára az akkor Máriaföldén tapasztalt bőség és jólét.
A gasztrofesztivál elmaradhatatlan résztvevője a végvári csapat. Eddig minden évben újabb ás újabb finomságokkal mutatkoztak be. Idén a végvári Vidám csapatot Gurmai Mihály és Pataki Győző képviselik. Marha-sertés pörköltet készítettek, amelyet galuskával kínálnak. A makói román önkormányzat csapatát erősíti Birta Júlia elnök asszony, aki töltöttkáposztát készít jókora bográcsban. Főztjének az a különlegessége, hogy rizs helyett kukoricaőrleményt használ, illetve némi füstölt hússal „bolondította” meg. Elmondása szerint Gyulafehérvár környéki szülőföldjén szokás ezt az ételféleséget készíteni. A rendezvényen résztvevő csapatok közül a legnépesebb a zsombolyaiak csapata. Schmidt Lajos és felesége, Mária zsombolyai módra elkészített galuskás zúzapaprikással vendégelték meg a résztvevőket.
Tornyosi zenészek
A jó hangulat, jókedvű, kulturált szórakozás lehetősége miatt jöttek át Máriaföldére a zsombolyaiak, akik őszire terveznek hasonló rendezvényt. A vajdasági Tornyosról is népes csapat érkezett Máriaföldére. A Tornyosi Ady Endre Művelődési Egyesület tizenöttagú csapatáról a nap folyamán kiderült, hogy az ínyencségek elkészítése mellett igen jó muzsikusok és énekesek is, amit este be is bizonyított a tamburazenekar és az asszonykórus is. Hazai módra készített nokedlis sertéspörkölttel álltak a bíráló bizottság és főztjüket megkóstolni akarók elé. Máriaföldén a tornyosi „főzőmester” Sándor Arienn volt, őt a csantavéri Vörös Róbert segítette. A délvidéki zenészek számos téjegység zenéjét, a művelődési egyesület az Asszonykórus zenés programját, a hagyományápolók Tornyos és környéke ízvilágát/lekvárokat, borokat és pálinkákat, süteményeket/, Szabó Magdi néni a tornyosi tájház meglátogatására szóló meghívót hozták el nagy szeretettel Máriaföldére. Először érkezett Máriaföldére felvidéki csapat.
Nagy Teréz elmondása szerint Ipolynyékről érkezett a népes csapat és nagy-nagy örömmel tapasztalták, azt, hogy „mennyi jó magyar embert sikerült megmozgatni a nemzetközi főzőversenyre”. A felvidéki séfje, egyben a zsűri elnöke Baráth József (a barátoknak Dodi) irányítása mellett a csapat a bigosz elnevezésű, savanyított káposzta, marhahús, füstölt csülők és gomba meg aszalt szilva alapú, haluskával vagy sztrapacskával kínált lengyel fínomságot készítette el. Ipolynyék testvértelepülése a magyarországi Zsombó, amely Máriafölde testvértelepülése is. Innen a kapcsolat – ismertette Teréz asszony.
Elkészült a bigosz
Zsombóról Gyuris Zsolt, polgármester társaságában – aki évek óta egyik önzetlen segítője a máriaföldi magyar közösségnek – idén a Bokréta Dalkör Egyesület tagjai közül érkezett népes csapat Máriaföldére. A dalkör képviseletében Polyák Pál elmondta, hogy a csapat főszakácsa, Márfai József irányítása mellett borókával megtisztelt vadhúsból főztek ínycsiklandó finomságot. Pali bácsi elmondta, hogy egy-kétszáz évvel ezelőtt több zsombói család elődei Máriaföldéről telepedtek meg Zsombón, ezért is öröm számukra a két település közötti jó kapcsolat.
Újabb ismerősök: a nagyszentmiklósi Kékibolya néptánccsoport népes csapata. Lepus Enikő és Bartók Béla vezetőknek, ezúttal csak felügyelniük kell a főzést – kapros-galuskás disznópörkölt rotyogott a jókora méretű üstben – ugyanis a néptánc- csoport tagjai maguk készítették el a finomságot. „Számunkra nagyon fontos, hogy a fellépéseken, táncpróbákon túl is együtt legyünk a csoport tagjaival. Örömmel jöttünk újra Máriaföldére, megismerkedtünk a környező településekről érkezettekkel meg a külföldi csapatok tagjaival. A Kékibolya tánccsoport legközelebb a nagyszentmiklósi bolgárok ünnepnapján és a hármashatár megnyitásának ünnepségén fog fellépni – ismertette Lepus Enikő. Hagyományt betartva Makóról a helyi Máltai csoport képviselete is részt vett a fesztiválon, Lukács József makói hagymával és szögedi paprikával ízesített sertéspörköltet készített, amelyből örömmel nyújt át kóstolót a Makói Román Önkormányzat elnök asszonyának. Meg jókora szeletet a Makóról hozott házikenyérből.
A helyi magyar közösséget képviselve, idén Elekes Zoltán vállalta a bográcsos elkészítését. Nem könnyű munkára vállalkozott, mert kenyérgombóccal „dúsított” sertés-vadasmártást kóstolhattak az érdeklődők. Zoltán munkáját segítette Szilágyi Éva néni, aki igazából irányította a főzést. Szintén segített Micoroi Angéla és még hat társa is. Az biztos, hogy jövőre is főzünk, de, hogy mit, az majd kiderül – biztattak a máriaföldi csapat tagjai.
Zsombolyaiak népes csapata
Máriafölde másik testvértelepülése Hódegyháza. Az ottani csapat képviseletében Lőrincz Rozália, a Lila Akác Egyesület legidősebb alapító tagja mondja el, hogy 2010-es alapítása óta a csapatuk legalább kétszáz hasonló rendezvényen vett részt. Piri Róbert és Teodóra, Szabó Erzsébet, Piri Klaudia és Kmez Tamás együttes erővel főzték meg hódegyházi módra a csirkepaprikást. Krumpli és nokedli járt a paprikáshoz.
Az elkészített ínyencségeket elbíráló zsűri tagja volt ft. Andó Attila nagyszentmiklósi plébános is, aki elmondta, hogy más évektől eltérően, rendkívül változatos és kreatív, nagyon finom ételféleségeket készítettek el a csapatok, amiért jómaga is örömmel gratulált minden résztvevőnek.
Nagyszentmiklósi díjazottak
A versenyző főzőcsapatok az elnyert díjaknak, különdíjaknak, a résztvevők a finomságoknak, a jó hangulatban, baráti körben eltöltött tartalmas délutánnak örülhettek.
Kiemelt fotó: Zsombói és ipolynyéki résztvevők