1920. június 4-én a versailles-i Nagy Trianon-palotában aláírták az első világégést lezáró békeszerződést, amely Magyarország területét 282.000 négyzetkilométerrről 93.000 négyzetkilométerre csonkította. Kilencvennégy esztendő elmúltával Ausztráliától Kanadáig, a múlt tragédiáját nem feledve, a jövőbe vetett – majd egy évszázad elmúltával kijelenthető – bizakodással emlékezett és ünnepelt a világ magyarsága.
Temesváron, a magyar közösség a szabadságvágy és az összetartozás üzeneteit tartalmazó helyszíneken, a Mária téren és református palotában megtartott ökumenikus rendezvénynyel ünnepelt. A történelmi egyházak és a Temes megyei RMDSZ szervezésében, Dózsa György kínhalálának feltételezett helyén, a temesvári magyar közösség egyik szakrális helyszínén az ünnepi harangjátékot követően a köszöntötte az egybegyűlteket nt. Fazakas Csaba esperes, aki beszédében a szabadság eszméjének évszázadokon át tartó továbbélését méltatta. A temesváriakkal együtt ünnepelt Füzes Oszkár, Magyarország Külügyminisztériuma Kulturális és Tudománydiplomáciai Főosztályának főosztályvezetője, Csulák Péter kolozsvári magyar konzul, Marossy Zoltán temesi alispán, Halász Ferenc, Temes megyei RMDSZ-elnök, a történelmi egyházak képviseletében ft. Kapor János, a Millenniumi templom plébánosa, nt. Kovács Zsombor evangélikus, Boros Róbert baptista lelkipásztorok.
Ünnepi beszédében Halász Ferenc, Dózsa György kivégzésére utalva vont párhuzamot az 1514-es s az azt követő, a magyar királyság fennmaradása szempontjából végzetesnek nevezhető történelmi események és az 1989-es nemzeti feltámadással felérő forradalmi események között, hangsúlyozta az emlékezés fontosságát. “Úgy tűnhet, hogy a nemzeti összetartozást a tragikus események erősítik a legjobban, hiszen történelmünket végigkísérik a nemzeti szabadságért és a társadalmi igazságosságért való küzdelmek. A dálnoki Székely Dózsa György által vezetett parasztháború is ennek szellemében tört ki, és Temesvár falai alatt ért véget. 1848-ban úgy nézett ki, hogy sikerül megszerezni a szabadságot, de ezt a szabadságharcot is Temesvár falai alatt verték le. Magyarország XIX. századi néhány évtizedes felfelé ívelését, 1920-ban újra kettévágták. De mindannyiunk közös reménységét nem tudták elvágni. Bizonyíték arra, hogy bennünket nem lehet megfosztani a szabadságunktól és magyarságunktól, az 1989-es temesvári forradalom. Ezért június 4-én talán nem a történelmünk során bekövetkezett katasztrófákat kell számbavennünk, hanem a nemzeti összetartozásra kell gondolnunk, és nemzetünk valós, országhatárokon átívelő egyesülésére. Reméljük, hogy még sokáig fogunk június 4-én emlékezni, úgy, hogy erőt meríthessünk a hétköznapjainkban.”
A Temesvár lakossága által 1906-ban, Székely László főépítész tervei alapján állított Mária-emlékműnél az anyaország, a kolozsvári konzulátus, az érdekvédelmi szervezet és a történelmi egyházak képviselői helyezték el a kegyelet koszorúit.
A Nemzeti Összetartozás Napjának temesvári ünnepsége a belvárosi református templomban folytatódott, ahol a történelmi egyházak híveinek és lelkipásztorainak közösségében, ökumenikus áhítat keretében tolmácsolta az ige üzenetét nt. Fazakas Csaba házigazda lelkipásztor, majd ünnepi beszédben méltatta az esemény jelentőségét. “A Trianontól eltelt kilenc évtized alatt hosszabb volt az az időszak, amikor nemzeti imádságunkat nem énekelhettük. Hosszú ideig csak a szüleink vagy nagyszüleink éleszthették bennünk a reménykedés lángját, ők a hazugság évtizedeiben elmondták nekünk az igazságot. Kilencvennégy év alatt sokan sokféleképpen akartak bennünket beolvasztani, megfélemlíteni, megkínozni. Sikertelenül, mert mi megtanultunk állhatatosakká lenni és reménykedni. Ma elmondhatjuk, hogy a kilencven évig szétszakított nemzetünk egyre inkább egyesül és összetartozik.” Nemzeti imánk közös eléneklését követően, Mátray László színművész Reményik Sándor: Gyűrűt készíttettek című versével adózott az ünnepnek.
Ünnepi beszédében Füzes Oszkár temesvári élményeihez visszanyúlva, az újrakezdés, a reménység, a kitartás, az örök esély helyszíneként fogalmazta meg Temesvárt. “Ennek a városnak, a Bánságnak olyan történelem adatott, amelyet távolról nézve csak irigyelni lehet. Közelről szemlélve csak elképedve, mély tisztelettel lehet végignézni és gondolatban végigélni mindazt amit ez a népesség átélt, újból és újból bizonyítva, hogy még a legsúlyosabb helyzetből is fel lehet állni. Magyarország egykori fővárosában, egy olyan városban, amely évszázadokon át volt más uralom alatt, sok szörnyűség történt velünk, mégis itt vagyunk azon a helyen, ahol elődeink és kortársaink is bebizonyították, hogy a legreménytelenebb helyzetből is van kiút, és a legnagyobb fogyás közepette is el lehet indulni a gyarapodás irányába. Temesvár 1989-ben a világ számra megmutatta mi a természetes. Természetes és normális, hogy ott ahol őshonos magyar közösség él, létszámától teljesen függetlenül egyenlő jogokat élvezzen a többséggel. Temesvár, noha kényszeredetten szórványnak nevezzük, ha szórvány, akkor azt szórja szét minden magyarnak szerte e világban, hogy nem a mennyiség számít. Nem azt a két számot kell összevetni, hogy mi hányan és ők hányan, hiszen egyenjogúak vagyunk. Nemzetünk újraegyesítésében nagyon nagy szerepe van Temesvárnak.”
Csulák Péter konzul személyes hangvételű beszédében a hajdani hatalom által agyonhallgatott trianoni országvesztésre, a gyászünnepre szűk családi körben való megemlékezésekre, az igazság továbbéltetésére emlékezett, majd nemzetünk mindenkori egységét hangsúlyozva Karinthy Frigyes időszerűségében megható sorait osztotta meg az egybegyűltekkel, illetve köszönetét fejezte ki minden családnak, egyházi vagy világi intézménynek magyarságmegtartó erőfeszítéséért. Magyarország kolozsvári konzuljának üzenetéhez kapcsolódva, Marossy Zoltán temesi alispán számvetéssel felérő beszédében tolmácsolta ünnepi üzenetét az egybegyűlteknek, hangsúlyozva a múlt, jelenkor és jövendő összefonódását és az ebből következő döntések fontosságát. “Nekünk tudnunk kell, hogy mi történt kilencvennégy évvel ezelőtt, azt is, hogy miért. Nekünk tudnunk kell, hogy ma Magyarország, Erdély, Felvidék, Bácska, Kárpátalja, Bánság, Partium, Máramaros, Muravidék, Őrség együtt fog fejlődni. Azt is tudnunk kell, hogy versenyhelyzetet a Kárpát-medencében nem a magyar-román, magyar-osztrák, magyar-szlovák, magyar-szerb vagy a magyar-ukrán “iszapbirkózás” jelenti, hanem a részvétel innen az Európa-Egyesült Államok, Európa-Kína, Európa-Brazília között kialakuló, eseteg más megmérettetések jelentik, melyben egységes kultúrnemzetként vehetünk részt uniós zászló alatt. 2010. óta június 4-e a Nemzeti Összetartozás Napja, ami azt bizonyítja, hogy Magyarországon ismerik a múltat, elemezték, kiértékelték az egyetemes magyarság érdekeit, és megtalálták a sokak számára észrevehetetlen lehetőséget. A Trianon utáni lehetőséget. A Nemzeti Összetartozás Napján feltehető a kérdés: ismerjük, értjük történelmünket? Teszünk-e valamit naponta családunkért, közösségeinkért, régiónkért. Ha igen, akkor van jövőnk. Mi, bánsági magyarok Újszegedtől Orsováig, Újaradtól Pancsováig látjuk-e a jövendőnk csíráit, hiszünk-e magunkban és régiónkban?Mert nagyon jól tudjuk mi történt itt ezelőtt kilencvennégy évvel, a mai helyzetünk is annak eredménye. De valójában tudjuk-e mit jelent itt a Nemzeti Összetartozás Napja? Ha igen, akkor biztos, hogy mindent megteszünk annak érdekében, hogy gyermekeink, unokáink nyelvünket, hagyományainkat megőrizzék és továbbadják. Mindnyájan hozzátehetünk a magunk értékeiből a magyar összetartozáshoz, a nyelvi és kulturális örökségünkhöz. Nem mások ellen, hanem önmagunkért. Itthon, a Bánságban.”
Az ünnepi rendezvény befejező részében a méltán híres Benedekfi testvérek, István zongoraművész és Zoltán hegedűművész, a zene felemelő világába kalauzolták el az egybegyűlteket.