Az elmúlt hétvége egyik nagyszabású rendezvénye volt az Óteleken megszervezett Pusztai Piknik (Picnic in Pusta) elnevezésű közösségi rendezvény. A rendezvény központi helyszíne volt a Vadászház, melynek udvarán sokféle kézművestevékenységet szerveztek. Némi nosztalgiával kell tudomásul venni, hogy itt az Alföld déli csücskében sok más hagyományos mesterség, foglalkozás mellett, a vályogvetés mikéntje is feledésbe merült, holott – jobb építőanyag hiányában – térségünkben lakóhelyek tízezrei épültek fel vályogtéglából. A rendezvény keretében a vályogvetést újrafelfedező szakemberek tartottak bemutatót. Szintén bemutatták és kínálták termékeiket a környéken tevékenykedő őstermelők, a Branda házaspár természetes anyagokból készített alkotásait is megtekinthették és megvásárolhatták az érdeklődők, volt kürtőskalács, illetve a rendezvény résztvevői megcsodálhatták Martinyuk Edit horgolt, műremekeknek is beillő kosarait, amelyeket kettőbevágott ötliteres PET-palack köré horgolt. Hulladék újrahasznosítás és művészet egyben. Molnár Géza szobrász- és fotóművésznek köszönhetően sokan feleleveníthették falusi gyermekkoruk egyik elmaradhatatlan, évente visszatérő munkafolyamatát, a szobák meszelését követő rolnizást. A fiatalabbak kedvéért: a furcsa hangzású szó azt jelenti, hogy a mai festőhengerekhez hasonló eszközzel, a rolnival az ügyes asszonyok a fehérre meszelt falakra különféle színű és formájú mintákat vittek fel. Egyáltalán nem volt könnyű munka, ugyanis a festőanyag állaga, a rolni állapota, illetve a munkát végző asszony kézügyessége kapott ekkor jelentős szerepet. Ezt próbálhatták ki az érdeklődők, és munkájuk eredménye ma is látható a Vadászház bejáratának falain…
A rendezvény szervezőinek – a My Banat Egyesület tagjai – köszönhetően volt sétakocsikázás, a falu nevezetességeinek meglátogatása, illetve több alkalommal szerveztek kisebb kerékpártúrákat is.
Kozma István óteleki vállalkozó támogatásával az egykori és majdani kikötő szomszédságában, a régi kocsma helyén alakították ki a szabadtéri rendezvényhelyszínt, ahol sokan nem csak a kulturális rendezvények kedvéért, hanem a helyi ízekre alapozódó gasztronómiai kínálat miatt is látogattak. Osztatlan sikert aratott az óteleki lakosok által felajánlott és kinagyított fényképekből összeállított, ötven-hatvan évvel ezelőtti ótelekieket és óteleki eseményeket megörökítő kiállítás. A hagyományos búcsúk alkalmával készített felvételek, aratási képek, bégai fürdőzések és a labdarúgó csapatról készült felvételeken megörökített egykori ótelekiek kilétének felderítése okozott nosztalgiát ébresztő perceket főleg az idősebbek körében. Akik felismerték vagy felismerni vélték fiatalkoruk egyik-másik eseményét, szereplőjét. Szintén nagy érdeklődés mellett került sor a régi iskolában Molnár Géza által, létrehozott és gondozott helytörténeti tár megtekintésére, ahol a falu fontos eseményein készült régi fényképekből összeállított kiállítás mellett, rengeteg muzeális értékű használati tárgyat is láthattak a látogatók.
Az Óteleki Piknik kulturális eseményei közül a helyi és meghívott hagyományápoló együttesek általános elismerést arattak. A műsor megnyitójában Silvia Fechete polgármester asszony köszöntötte az egybegyűlteket és fejezte ki örömét, hogy a rendezvény alatt sikerül minél többet megmutatni a község értékeiből, ezzel vonzóvá tenni a községet a falusi turizmus iránt érdeklődők számára. Az elöljáró beszédében a közösségi összefogás szép példájaként méltatta a rendezvényt. A szabadtéri színpadon az óteleki Százszorszép magyar néptánccsoport moldvai énekekre alapozott táncot mutatott be, majd az óteleki óvódások, Mészáros Judit óvónő növendékei, bizonyították tudásukat, illetve a jánosföldi hagyományápolók lányai román táncokkal léptek fel, majd a falusi életből merített vidám jelenettel szórakoztatták a résztvevőket. Végül Virgil Popa öregfalui tanár előadásában hallhatott a közönség egy bánsági dalokból összeállított csokrot.
Jó szokást folytatva, látványos, a régi falvédők kifüggesztésével a helyi hagyományokra is emlékeztető standdal vett részt a rendezvényen az Ótelek Magyarul Magyarokért Egyesület, amelynek tagjai Kozma István elnök vezetésével igazi óteleki vendégszeretettel fogadták a látogatókat. Kürtőskalácsot, babgulyást, helyi savanyú uborkát, zsíros kenyeret, a méltán híres Rigó Jancsi süteményt, egyszóval sokféle óteleki ínyencséget kínáltak a résztvevőknek – sorolja az egyesület elnöke, aki örömmel mondja el, hogy szinte kétszázan vonultak el a rendezvénysátruk előtt.
Igazi mézet és méhészeti termékeket kínál Petre Doda óteleki méhész, aki mintegy száz méhcsaládos méhészetet működtet. Elmondása szerint, felemás volt eddig az idei év, az esős hűvös idő miatt az akácmézről le kellett mondani, néhány napig volt hordás a hárs virágzása idején, akinek sikerült eljutni időben a hárserdők közelébe esélye volt hársmézet pergetni. Térségünkben óriási területeken termesztettek idén is repcét, sokan igyekeztek nagy mennyiségben repce-mézet készíteni, viszont csalatkozniuk kellett, mert a repceméz ára a tavalyinak szinte felére esett, idén örvendett az, aki kilónként nyolc lejes áron eladhatta a repcemézet. Az áresés oka az, hogy idén a szakhatóság feloldotta bizonyos növényvédőszerek használatának tilalmát. Attól való félelmükben, hogy a mézbe kerülhetett valamilyen formában ezekből a növényvédőszerekból, a nagy mézfeldolgozó cégek nehezebben vették át a termelőktől a repcemézet. Sokan az átlagosnál nagyobb tételben pergettek napraforgó-mézet, mert legtöbb helyen ideális volt az időjárás a napraforgó virágzásakor. Mindezek mellett, ha figyelembe vesszük a méz alacsony értékesítési árát, a méhek etetéséhez és a fertőtlenítéshez szükséges anyagok, az energia emelkedő árát, éppen csak hogy nem vagyunk veszteségesek. Most az a helyzet, hogy olcsóbb egy kilogramm méz, mint egy kiló méhtáp! Emiatt ősszel mézet hagyunk a kaptárban, ezzel etetjük a családokat.
A nyári időszaknak megfelelő terményeket kínál Csuta Éva helyi őstermelő. Többféle paprika és paradicsom, padlizsán, „vereshagyma” meg lilahagyma, kétféle zöldbab, burgonya közül válogathat a vásárló. Éva elmondja, hogy 1992 óta foglalkoznak zöldségtermesztéssel, leginkább a temesvári őstermelői piacon forgalmazzák terményeiket. Idén a fóliasátor mentette meg a termést – ismerteti a termelő – ugyanis a szabadföldi termesztéssel először a sok eső miatt volt gond, aztán a kánikula perzselt le szinte mindent. De azért a sok kézi munka mégsem volt hiábavaló, látható, hogy jó minőségű és tetszetős, „piacos” termények sorakoznak az asztalán.
A helyi értékek bemutatására és a közösségi együttműködés elősegítése érdekében megszervezett Óteleki Piknik „lelke” volt Delia Barbu, a My Banat Egyesület elnöke. Kérdésünkre válaszként elmondta, hogy egy óteleki látogatása során lenyűgözte a hely szépsége, a tengernyi zöld, amely körülöleli a Béga menti falut. Meglátása szerint a vízi és a kerékpáros közlekedési útvonal mentén fekvő település komoly turisztikai potenciállal rendelkezik és ezt hivatott megmutatni és népszerűsíteni a piknik is. Idegenforgalmi célból szintén hasznos a helyi kézművesek, alkotóművészek tevékenységének és a meglévő helyi érdekességek, gasztronómiai jellegzetességek bemutatása.”Örömmel fogadtunk a nap folyamán számos Ótelekre kerékpározó érdeklődőt, amit biztatásként értelmezünk, azzal a reménységgel, hogy hamarosan Ótelek a kulturális turizmus egyik célpontjává válik.” – mondta az egyesületi elnök, aki több, éppen zajló projektjükről is beszámolt, közöttük a porzsoni (Povergina) részben leégett fatemplom felújításának és újjáépítésének folyamatát ismertette.
Fotók: Makkai Zoltán és Molnár Géza