Idén is a nagyszentmiklósi Bisztray-ház árnyas és tágas udvarán szervezték meg a környék egyik közkedvelt közösségi rendezvényét, a Kakasfesztivált. A negyedik alkalommal megszervezett főzőversenyen tíz csapat bizonyította gasztronómiai jártas- ságát, és csak a fantázia szabott határt az alkalmi szakácsok által készített ételfélesé- geknek. A Kakasfesztivál egyben a nagyszentmiklósi Kékibolya magyar hagyományőrző tánccsoport tagjai számára „behívó” is, hiszen a nyári szünidőt követően, ekkor gyűlnek össze a népes tánccsoport tagjai és a családok felkészülni a következő időszak tevékenységeire. Amíg a bográcsokban különféle finomságok készültek, Lepus Enikő csoportvezető és Keresztúri Mária nyugalmazott pedagógus irányításával a gyermekek kézműves tevékenységeket végeztek és bizonyították ügyességüket, így a munkáikból rögtönzött kiállításon szépen díszített mézeskalács-figurákat – közöttük természetesen egy méretes kakas, meg a mesebeli erszény mását is – a szivárvány minden elképzelhető színében pompázó kakasokat, különböző motívumokkal díszített virágcserepeket és sok minden mást csodálhattak meg a résztvevők.
Eddig három alkalommal nyerték el a verseny első díját a Pusztakeresztúri Gazdakör csapatának tagjai. Idén öten képviselik a gazdakört: Tifán Miklós, Faragó Borbála, aki a pusztakeresztúri Nőklub irányításában is részt vesz, Hegedűs István és Éva valamint Horváth Ramóna alkotják az idei csapatot. Elmondásuk szerint a gazdakör hiányzó tagjai a jó idő miatt a határban készítik elő a földeket az őszi gabonafélék vetésére. Két tavalyi kakas és egy „jércike” biztosította a pusztakeresztúriak számára az alapanyagot, a kakaspörköltet tarhonyával kínálták, és idén sikerült elnyerni a verseny harmadik díját. Vargányás kakaspörkölt krumplis nudlival – mutatták be a főztjüket a máriaföldi csapat tagjai Kaszta Árpád és Enyed Attila, akik hozzáteszik, hogy két EU-konform kakasuk összesen tíz kilót nyomott mielőtt a bográcsba került volna. Határozottan jelentik ki, hogy ők máris nyerteseknek érzik magukat, ugyanis szívből dicsérte, aki csak megkóstolta főztjüket. Mindketten a vidám hangulatú nagyszentmiklósi főzőversenyt a következő vasár- napi, szeptember 2-i máriaföldi búcsúünnepre való felkészülésnek tekintik.
Hagyományos résztvevői a Kakasfesztiválnak a Bánsági Bolgárok Egyesületének tagjai. Elmondásuk szerint általánosan kedvelt ételféleséget készítettek, és a végén kiderült, hogy a zsűri is első díjasnak értékelte a Nacov Antoniu és Budur Nicolae által készített fokhagymás-kapros tejfeles körítéssel tálalt csirkecombos finomságot. Bulgária temesvári tiszteletbeli konzulja, Nacov Gheorghi is részt vett a nagyszentmiklósi kakasfesztiválon. Elmondása szerint öröm- mel tett eleget a meghívásnak, annál is inkább, hogy hagyományosan jó a kapcsolat a bolgár és a magyar érdekvédelmi szervezetek között. Ráadásul a tisztségviselő kimagaslónak tartja a magyar konyhát és annak sajátos ízvilágát reméli megkóstolni a Kakasfesztiválon is. Örömmel kínálja a bolgár csapat által hagyományos recept szerint elkészített ételféleséget, hangsúlyozva, hogy egyik kedvelt, általában ünnepnapok alkalmával készülő finomsággal örvendeztetett meg mindenkit a bolgár csapat.
Kakas ide vagy oda, a helyi Városháza csapata a résztvevők többségének szavazata alapján, a mindenki által kedvelt és méretes üstben készült, füstöltkolbásszal, császárszalonnával ízesített székelykáposztának is beillő ínyenc- séget készítették – „szentmiklósi” módra. A népes csapat – Campan Gheorghe, projektmenedzser, Marius Hiticas, a helyi közterületfenntartó vállalat vezetője, mindketten tapasztalattal rendelkező főzőemberek, továbbá Florentina Petcu jegyző, Barta Alex, az urbanisztikai iroda referense, Czene Rozália főkönyvelő, Marcu Loredana, az adó- és illetékügyi iroda vezetője és munkatársa Szilágyi Terézia, vala- mint a zsűriben tevékenykedő alpolgármester, Asaftei Radu, szóval a csapat minden tagja részt vett a munkában és miután megkóstoltuk főztjüket tanusíthatjuk, hogy nem telt el hiábavalóan a szombat délelőttjük. A Városi Kórház csapata – „hogy ne veszekedjenek” – három kakast és négy tyúkot aprított bele a bográcsba, több más fűszerrel együtt paprikával és zellerrel ízesítették főztjüket. Marin Gyuri, munkatársával Petricával és nyugdíjas kollégájukkal Ravosiával együtt elkészített igazi „multikulturális” pörköltet főtt krumplival és savanyú uborkával kínálják.
A végvári Kele Sándor és Ungor Sándor otthonról hozott négy darab három esztendős vén kakasból készített finom pörköltet. Tapasztalatból mondják, hogy egyedi ízét a főztjüknek a vén kakasok biztosítják és a bográcsban főzött finomságot a hazai főzőhagyományokra alapozva készítik el csak természetes alapanyagok felhasználásával. Amint azt Végváron is megtették, Nagyszentmiklóson is kiállították a csapat női tagjai által készített „konty alá valót”, a földieper, meggy, császárkörte, sárgadinnye, sárgabarack, dió és még más ízesítésű házilag készített likőröket. Legközelebb Szapáry- falván és Igazfalván fogják bemutatni főzőtudásukat a végvári csapat tagjai, hangsúlyozva, hogy kiváló családi szórakozásnak tekintik e rendezvényeken a részvételt.
Sehogy sem hasonlít kakaspörköltre a nagycsanádi csapat bográcsában rotyogó finomság. Fodor Ferenc szakács, aki unokahúgával Colac Tanitával és Vajdovics Mihállyal együtt szorgoskodott a bogrács körül felvilágosít, hogy a „ha kakas nincs, liba is jó” elvet követve ők a gágogó szárnyasból készült ételféleség elkészítésére vállalkoztak. Márton-nap, és a libasültek ideje még odébb van, de Nagyszentmiklóson máris általános sikert aratott a nagycsanádiak főztje.
A Máltai Szeretetszolgálat Makói csoportját képviselve, Kissné Vali, Lukács József és Lukács Kázmér makói módra elkészített kakaspörköltet készítenek, ezzel is hozzájárulva az odahaza előszeretettel elkészített finom ételféleség népszerűsítéséhez. A makói csapat tagjai elmondják, hogy idén új bográcsukat avatták fel Nagyszentmiklóson. Az új bográcsban meg a sok-sok éves gasztronómiai tapasztalatra alapozott finomságot a zsűri második díjjal jutalmazta.
A Nagyszentmiklósi Révai Miklós Egyesület részéről Telbis Péter és Bálint Árpád főzték a kakaspörköltet. Ezúttal is sikerült egy harmonikus ízvilágú, minden ízlésnek megfelelő pörköltet elkészíteni a helyben termesztett alapanyagokból.
A Kékibolya tánccsoport szüleinek csapata Fibisan Sorin, akit Robinak ismer mindenki, családjával együtt legalább száz adag pörköltet készített el, amellyel a résztvevőket vendégelték meg. “Örömmel tapasztaljuk, hogy sikerült hagyományt teremteni a négy évvel ezelőtt elindított rendezvényből – mondta Bartók Béla, a helyi RMDSZ szervezet elnöke, a Kékibolya néptánccsoprot egyik irányítója. – Közösségünk tagjai számára az esztendő egyik legfontosabb rendezvénye a Kakasfesztivál, és mindannyian részt veszünk a szervezésben, előkészítésben. Idén is gyarapodott a résztvevők száma, úgy látom mindenki jól érzi magát, és ez nekünk a legnagyobb elégtétel. Délelőtt egy próbát is tartottunk a még nem kiegészült csoporttal, mert vasárnap, szeptember 2-án a máriaföldi búcsún fogjuk bemutatni először az új koreográfiánkat, a dél-alföldi táncot, amelyet a Csoóri Sándor Alapnál elnyert pályázatunknak köszönhetően már az új, autentikus viseletben adunk elő. Főpróbának tekintjük a máriaföldi fellépést, ugyanis a rá következő hétvégén, a Nagyszentmiklósi Napok rendezvénysorozat keretében, a hazai közönség előtt is bemutatjuk az Adorjáni Szabó Nóra oktatónk által összeállított új koreográfiánkat.”
A Fejes Ferenc és Galgóczki Sándor alkotta makói Party Zenekar változtos kínálatának köszönhetően kitűnően szórakoztak a Kakasfesztivál résztvevői.