Vannak, akik úgy gondolják Igazfalván, hogy nem érdemes a környékbeli, legtöbb helyen erősen agyagos földbe vetett gabonafélék hozama iránt nagy reményeket fűzni, általában éppen csak üti széle a hosszát, ezért néhány évi próbálkozást követően felhagynak a mezőgazdasági termeléssel. Nem is olyan régen Igazfalvát a mesteremberek falujaként ismerték, kovácsok, bognárok, ácsok, asztalosok, kőművesek, seprűkötők és kosárfonók, borbélyok, villanyszerelők, lakatosok és több ezermester példáját követve, ma is a fiatalabbak közül legtöbben valamilyen szakmát tanulnak, a szántás-vetés-betakarítás nehéz robotjában csak alkalmanként vesznek részt. Amint azt a templomkertben megrendezett Tavaszi Mezőgazdasági Vásáron is láthattuk, a nem éppen kegyes természeti adottságok ellenére, sokan a föld megmunkálásából teremtik elő ma is a mindennapi betevő falatot. Őket segítik a Leader-program pályázatai – hangsúlyozta Ihász János igazfalvi polgármester, a Leader-program vezetője – és a kiállított erőgépek, berendezések és mezőgazdasági kellékek bizonyítják, hogy érdemes élni a lehetőséggel. “Elmondhatom, hogy a Leader-pályázatok azok, amelyek igazán hatékonyak, viszonylag kis értékük ellenére egy-egy fiatal farmernak, vállalkozónak, mesterembernek valós támaszt nyújthat a pályázaton elnyert összeg. Ráadá- sul a Leader-iroda minden segítséget megad a pályázati anyagok összeállítása és a pályázat lebonyolítása során, nemcsak a Leader-, hanem más országos programok esetében is. A kiállított erőgépek és más berendezések – folytatta a polgármester – a térségünkben megvalósult Leader-pályázatok keretében kerültek ide, egyesek 2010-től üzemelnek sikerrel.”
A negyedik alkalommal megszervezett Tavaszi Mezőgazdasági Vásár keretében mutatták be ajánlatukat a környéken működő Turisztikai Információs Irodák munkatársai. A Țara Făgetului kisrégió számos kevéssé ismert látványossága, túrázási lehetőségek a környék fatemplomainak meglátogatására, túra útvonalak gyalogosoknak és kerékpárosoknak, szállások és a Szurdoki-tó környéke által kínált kikapcsolódási lehetőségekről tájékoztattak a helyi turizmus fellendítésén tevékenykedők. Több érdekességet is tartogatott a vásár, egyike mindenképpen a környék egyik ezermestere – a vadpataki (Batesti) Dan Benteu – által kifejlesztett és levédett új méhkaptár volt, amely egyedi szigetelésének köszönhetően, télen megtartja a meleget, nyáron meg nem melegszik fel akármekkora lenne is a hőség. Ráadásul a hagyományos deszkából készült kaptárokhoz képest sokkal könnyebb, és intenzív hordás idején felfelé bővíthető. Tulajdonképpen a kaptár egy modul-rendszer, amely több ötletes megoldással teszi könnyebbé a méhek és a méhész dolgát is. Codrea Daniel Silviu környékbeli méhész családjával együtt vett részt a vásáron, igényes és egyedi kiszerelésben, kínálta a könyék virágainak legjavát. Jómaga is érdeklődve vette szemügyre a bemutatott kaptárt, és több szakmai kérdést tisztázott a feltalálóval. A helyi hagyományokhoz való visszatérés jegyében kezdett el a környék fazekasközpontjának számító Zsupánfalván született és nevelkedett, most Marzsinán élő Andras Alin, aki egy éve döntötte el, hogy felmenőinek egykor igen elterjedt mesterségét, a fazekasságot próbálja meg ismét felvirágoztatni. Az általa készített, jellegzetes zsupánfalvi motívumokkal díszített cserepeivel együtt a vásárba elhozta hagyományos korongját is, és a gyermekek közül sokan ki is próbálták azt. A fazekasmester elmondta, hogy nem könnyű a munkája főleg azért, mert ma már nehezen lehet, több méteres mélységből kitermelni a megfelelő minőségű agyagot, illetve a termékek értékesítése is viszonylagos.
Az Igazfalvi Tavaszi Vásár keretében több mint háromszáz táncost és előadót felvonultató folklórgálát is tartottak, helybéli és a környék számos néptánccsoportjainak részvételével. Este könnyűzenei koncert zárta a rendezvényt.