Temesközi útvonalak címmel jelent meg Illés Mihály nyugalmazott mérnök, író, lelkes túrázó újabb könyve, amelyet „túrakönyv bónuszokkal” alcímmel ajánl a Temesköz/Bánság természeti látványosságainak felfedezésére induló túrázóknak.
– A könyv legelső oldaláról Eötvös Loránd szavai olvashatók, „Jobb egyszer látni valamit, mint arról tízszer olvasni.” Mégis igényes nyomtatású könyvet kínál térségünk túrakedvelőinek…
– Természetesen egyetértek hegymászó elődömmel, a Magyarországi Kárpát Egyesület hajdani elnökével, mégis a könyv megírására a bennem évtizedek alatt felgyülemlett ismerethalmaz késztetett, és ennek megörökítése volt egyik célom. Másrészt mindig zavart az útikönyvek olvasása során az, hogy nem mozgásra, barangolásra, tájak, helyszínek felkeresésére buzdítanak, hanem kellemes olvasmányt biztosítanak, mondjuk a kandalló mellett egy kényelmes fotelben elnyúlva… Mivel azt szeretném, hogy e könyv kimozdulásra késztetné az olvasókat, ezért olyan támpontokat, útvonalakat, koordinátákat és úgynevezett GPS trackeket-nyomvonalakat közlök, amelyek felkelthetik érdeklődésüket, illetve segítik a tájékozódást. A könyv legutolsó két sorában éppen mindezek internetes hozzáférésére, letöltésére nyújtok segítséget az olvasóknak.
– A mintegy 250 oldalon bemutatott útvonalakat lépésről lépésre bejárta?
– Természetesen kis túlzással ugyan, de a Temesköz tájegységeinek valamennyi szegletét bejártam, legtöbbször kerékpáron. Csak nosztalgiával emlékezem a harminc évvel ezelőtti helyzetre, amikor akár több órán át bringázhatott a természetjáró, anélkül, hogy egyetlen gépjárművel találkozzon. Ma már sajnos erre nincs lehetőség, kerékpárutak hiányában szinte életveszélyes a kerékpározás térségünkben is. Viszont biztató, hogy vannak tervek, elképzelések a kerékpáros turizmus fellendítésére, sajtóhírek szerint a következő években megyei szinten akár többszáz kilométernyi kerékpárút kiépítésére kerül sor. A kötetbe rengeteg idézet is bekerült annak érdekében, hogy nem csak saját élményeimet osszam meg az olvasókkal, hanem egy-egy kor hangulata, emberei is tükröződjenek lapjairól.
– Egy pillantást vetve a Temesközi útvonalak tartalomjegyzékére, az útvonalak érdekes neveket viselnek. Mit fed például az „ Izabella királyasszony erkélye” elnevezés?
– Az említett „helyszín” a solymosi várban található. A királyné megfordult a Maros-parti várban és máig fennmaradt az egyik erkély maradványa, amelyet róla nevezett el a hagyomány. Ez a Temesvár-Lippa-Radna-solymosi vár útvonal ez egyik leglátogatottabb.
– Lippáról vagy Buziásfürdőről szól a Bor és borvíz elnevezésű fejezet?
– Buziásfürdő és környéke természeti látványosságainak, turistaútvonalainak bemutatása az említett fejezet. Rengeteg a látnivaló e Temesvárhoz igen közel eső kistérségben is. Szintén Temesvár közvetlen közelében helyezkedik a Temesjárás kerékpárral című részben leírt útvonal, amely a megyeközponttól Újmosnicán, Ómosnicán, Újbázosn, Bázoson és Bükkfalván, illetve Bródpusztán (Albina) Magyarmedvesen keresztül kalauzolja el a túrázót és rengeteg látnivalót kínál.
– Hunyad, Szatmár megyékben, de Szabolcs-Szatmár vármegyében is és másutt is létezik Erdőhát elnevezésű település vagy tájegység. A könyvben az egyik fejezet címe: Kalandozások az Erdőháton. Hol van a Temes megyei Erdőhát?
– A Lippai dombság térsége is „erdőhát”, ahol rengeteg a kerékpározási lehetőség Saroltavár (Charlottenburg) és Rigósfürdő (Bogda) térségében különösen. A táj végig lenyűgöző.
– Kinek ajánlja a könyvet?
– Elsősorban a kerékpározóknak, de például a két utolsó útvonal kimondottan a gyalogosoknak ajánlott. Az utolsó útvonal a Nadrág környéki hegyekben levő, Jahn-völgyi 1914-ben felállított turistamelékműhöz vezet el, amit inkább gyalogosan lehet elérni. A völgy Jahn Miklósról kapta a nevét, aki a boldog békeidőkben a vasművek igazgatója volt, és nagy túrázó, híres vadászember volt. Akkoriban arra vezetett el a turistaút a mai Capriorul menedkházhoz és onnan fel a Pades-csúcsra.
– Melyik a szerző kedvenc útvonala?
– A Béga/Kistemes forrásvidéke, a Lankás Béga és a Pojényi Béga térsége, a Spot vízesés környéke. Oda bármikor kész vagyok kirándulni. Másik kedvelt célpont Nadrág-Zsidóvár (Jdioara) környéke. Mindkét térségben magával ragadó a táj szépsége, és látnivaló is bőven akad.
*
Illés Mihály: Temesközi útvonalak című legújabb könyve megvásárolható a Magyar Házban levő könyvesboltban. Ára 45 lej. Nyitva tartás munkanapokon 9-15 óra között.