Mire az alábbi sorok megjelennek, már csak kettőt kell aludni, és máris indul a TESZT-fergeteg, a május 22-29. közötti időszakban több tucatnyi rendezvényen vehetnek részt az érdeklődők.
– A tizenharmadik TESZT-re készül a temesvári magyar színház. Mire is számíthat a Nagyérdemű? – kérdeztük meg a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház igazgatójától, BALÁZS ATTILA színművésztől.
– Az eddigi színházi találkozókat is a folyamatos megújulás jegyében szerveztük annak érdekében, hogy a szűkebb és tágabb környezetünkben zajló színházi folyamatok hiteles keresztmetszetét nyújtsuk az érdeklődőknek. Most két év kihagyás után jelentkezünk újra, összegyűlt nagyon sok anyag, elmaradtak tervezett események, egy-egy előadás valamilyen okból kimaradt, ezért tartottuk szükségesnek az újratöltést a TESZT fesztivál vonatkozásában. Az eltelt két év alatt sem állt le a színházi élet, kapcsolatok épültek és mélyültek el, elméletben megszerveztük a 2020-as és 2021-es fesztivált is, csak a járvány miatt ezeknek nem lehetett gyakorlati leképezése. Azok, akik most részt vesznek a TESZT-en régen várt vendégeink, régi ismerőseink viszont azért jönnek, hogy megmutassák honnan hová jutottak el alkotó munkájukban. A bitolai nemzeti színház vonatkozásában például, adósságot törlesztünk, két évvel ezelőtt kellett volna eljöjjenek, most végre itt lesznek egy Urbán András által rendezett előadással. Új vendégünk a Bosnyák Nemzeti Színház, a Selma Spahic által rendezett Hét félelem című előadásuk tökéletesen beleillik az idei TESZT tematikájába, ezért örvendünk, hogy eljönnek Temesvárra. Rendkívüli élményt ígér a világhírű Maguy Marin társulata, akik először vesznek részt a fesztiválon. May B című, a nagyvilágot bejárt koreográfiájukat a Nemzeti Színház Nagytermében tekinthetik meg az érdeklődők. A Rezső utca (Alba Iulia) – Opera tér közötti részben, napnyugtakor lesz látható a modenai Teatro dei Venti produkciója, az újragondolt, új környezetbe helyezett Moby Dick című előadás. Az olasz színház művészei is első alkalommal jönnek el a TESZT-re. Szintén Olaszországból érkezik az imPERFECT DANCERS különleges táncelőadás, meggyőződésem szerint maradandó élményt fognak nyújtani azzal, ahogy sikerül nekik táncban bemutatni sokakat foglalkoztató létkérdéseket.
– A programból látható, hogy sokan a TESZT visszatérő vendégei. Ők mit „hoznak” az idei fesztiválra?
– Elöljáróban el kell mondanom, hogy nagyon örvendünk annak, hogy végre a temesvári magyar társulat egy fesztiválon is bemutathatja a Silviu Purcarete által rendezett Az ember tragédiája és az Adrian Sitaru által színre vitt Az ember, aki csak azt tudta mondani, amit olvasott című előadásokat. Eddig erre nem volt alkalmunk, és kíváncsiak vagyunk a szakma véleményére. Ugyanakkor ismét játsszuk a koprodukcióban Ana Margineanu által rendezett A párhuzamos város című előadást. A Leonce és Léna, klasszikus színházi előadással vesz részt a temesvári német társulat, illetve sikerült Temesvárra elhoznunk Párizsból Nagy Józsefet (Josef Nadj) és az Atelier 3+1 Paris-t, a legújabb Omma című előadással. A Zágrábi Ifjúsági Színház is bemutatkozott már Temesváron, most a Balkánon nagyon ismert Jernej Lorenci által rendezett Eichmann Jeruzsálemben című előadással jönnek, illetve szintén visszatérő a Szabadkai Kosztolányi Dezső Színház. Ők az Urbán András által rendezett, újragondolt, újratöltött operett(szerű) előadással fognak részt venni a fesztiválon. A régi visszatérők között van a Szkéné Színház, idén a Kapa-Pepe párosból (Mucsi Zoltán – Scherer Péter színművészek) ezúttal csak Kapa, azaz Mucsi Zoltán játszik a Temesváron jól ismert Szikszai Rémusz által rendezett III. Richárd betiltva című előadásban. Néhány évvel ezelőtt a Peer Gynt előadást rendezte nálunk Horváth Csaba, most a Forte Társulattal az Apró, véres balladák című előadást hozzák el a TESZT-re. Szabadtéri előadást hoznak Temesvárra a jól ismert Ivo Dimchev, illetve a Marco Chenevier. Utóbbi művész a Szabadság téren mutatja be Egyetlen lélegzet című produkcióját. A TESZT egyik új helyszíne az egykori katonai laktanya, amelynek udvarán a temesvári Basca Színház fogja bemutatni a Victor Dragos által rendezett Animal crossing produkcióját. Idén más független társulat is teret kap a Szabadság téren és az egykori laktanya udvarán: az Unfold Motion a Lavinia Urcan által jegyzett Je suis Giselle, az Arte-Factum társulat a Kocsárdi Levente álta rendezett dosztojevszkijb@r/reopening előadással.
– Melyik az az előadás, amelyet nem szabad semmiképpen kihagyni?
– Meggyőződésem szerint, minden előadás érdekesnek ígérkezik, de az igazi „nagybombáról” még nem esett szó. Egy nagy lélegzetvételt követően lehet beszélni róla, ugyanis Tomi Janezic, aki pár évvel ezelőtt az öt óra hosszú, de a néző figyelmét végig lekötő előadást, Csehov: Sirály című drámáját hozta a TESZT-re, ezúttal a Ljubljanai Ifjúsági Színház no title yet /még nincs címe/ című 10 órás előadásával érkezik Temesvárra. Az előadást nekünk újítják fel, ugyanis a pandémia előtt játszották, majd félretették és most a mi kedvünkért kap új lendületet ez az előadás. Amint kiderült az eddigiekből, sokféle kihívást tartogat a TESZT, a színházi kifejezési mód eszköztárát kimerítő előadásokra lehet számítani, lesznek a megszokottól eltérő produkciók és klasszikus színházi előadások is. Nem kísérletezni kívánunk a közönséggel, hanem számítunk a közönség elfogadó viszonyulására, befogadó készségére.
– A TESZT kísérő programjai között voltak a koncertek, az évek során hírneves előadók léptek fel a fesztivál színpadán. Idén mire számíthatunk?
– A Festőműhelyben a világhírű cimbalom-művész Lukács Miklós Cimbiózis című dzsessz koncertjére, majd a Vroom együttes rock koncertjére kerül sor, illetve Ivo Dimchev vagy Szabó Kristóf performansza is koncertként értékelhető. Végülis a TESZT egyik célja a műfajok közötti átjárhatóságokat is megmutatni. A táncszínházi előadások is határokat feszegető mivoltuk miatt ígérkeznek érdekeseknek. A Nagyérdemű figyelmébe ajánlom ezúton is a TESZT előadásaira szóló bérleteinket, többféle bérletet ajánlunk, bár napról-napra fogynak a jegyek, még mindig érdemes felkeresni a színház pénztárát.