Az idei évadban több új, fiatal taggal bővült a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház társulata, melynek egyik erőssége tehetségük mellett, éppen a társulat tagjainak fiatalsága. Két fiatal bábművészt máris láthatott a Nagyérdemű a Bereczki Csilla rendezésében színre vitt, Csomótündér „felnőtt(es)” mese eddigi előadásaiban, a lány szerepében Szilasi Eszter Júliát, és a Csomótündér szerepében Nagy Dórát ismerhette meg a temesvári közönség.
Budapesten születtem és éltem eddig – mondta Szilasi Eszter Júlia – onnan kerültem a Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem Bábtagozatára, és három év alapképzést követően szerződtem Temesvárra. Volt ugyan egy kis vargabetű, ugyanis az érettségit követően egy művészeti iskolában tanultam, egyben a Bárka Színház stúdiósa voltam, a színművészet mindig érdekelt, ezért jelentkeztem a marosvásárhelyi egyetemre, ahová felvettek és, íme itt vagyok Temesváron.
Kezdettől bábszínésznek készült?
Hatéves koromtól fogva biztos, hogy színésznő akartam lenni. Odahaza sikertelenül próbálkoztam, Marosvásárhelyen a színész- és a bábszínész képzésre is jelentkeztem egyszerre, utóbbira vettek fel. A három évi alapképzést követően színész-szakon kívánom folytatni a mesteri képzést. Nagyon örvendek, hogy találkozhattam a bábozással, örömmel és szeretettel csinálom, de nem ez volt az álmom. Amint azt a nézők láthatták, a mai előadás jó lehetőséget biztosított a színművésznek és a bábszínésznek is egyaránt.
Hogyan „került képbe” Temesvár?
Kolléganőmmel, Nagy Dórával évek óta együtt dolgozunk, együtt jártunk egyetemre is, mondhatni összeszokott páros vagyunk, és mindketten eldöntöttük, hogy mesteri képzés alatt a szakmában akarunk dolgozni, gyakorlatot szerezni, ezért számtalan színházat kerestünk meg az elhelyezkedés reményével. Ahogy az szokott lenni …. sikertelenül. Erre fel, fordult a kocka, és a temesvári színház keresett meg bennünket, pontosabban Kedves Emőke rendező megnézte a vizsgaelőadásunkat, és felajánlotta, hogy nem jönnénk-e Temesvárra?
Milyen volt a legelső találkozás Temesvárral?
Esetemben egyszerű volt, mert eltévedtem. Este későn, lemerült telefonnal, nulla értékű román nyelvtudással szálltam le valahol a buszról, és indultam el arra, amerre sejtettem a nagyváros központját. És megtaláltam az Operát, azután meg a színházat is. Aztán meg egyre kedvesebbé vált a város, eleinte szinte minden nap déjá-vu érzésem volt, hiszen abszolút ismerősnek tűnt a környezet. Szinte rögtön megtaláltam a helyem, a társulatban úgy érzem magam, mintha mindig is ide tartoztam volna. Ez az érzés fokozódott a mostani előadást előkészítő próbafolyamat alatt.
Milyen terveket dédelget a huszonegynéhány éves művésznő?
Mindenképpen első a mesteri képzés, szeretnék minél többet játszani, vélhetően az egyetemen is számtalan feladatom lesz, az évad második felében kerül sor újabb előadásunkra egy bukaresti rendező rendezésében. Nincsenek rendkívüli terveim, engem most ebben a tevékenységben a jó munka érdekel.
Nagy Dóra is Budapestről, szintén marosvásárhelyi „átszállással” érkezett Thália szolgálatába Temesvárra. Őt Csomótündérként láthattak színpadon kicsik és nagyok.
Kolléganőméhez hasonló az eddigi életutam, kicsit hosszabb az „előéletem”, mert én a Kolibri Színház stúdiósa voltam, majd Pécsen játszottam egy évadot, apró, pici szerepekben „jutottam szóhoz”, aztán következett Marosvásárhely. Közben elvégeztem egy sminkes tanfolyamot is – most veszem igazán ennek hasznát.
A még magyarnak mondható Marosvásárhelyről, milyen volt a „román” Temesvárra érkezni?
Már többször voltam ezelőtt Temesváron, hiszen nagyon szeretem a mozgást, ha jól számolom, háromszor vettem részt a színház őszi workshopján. Nekem nehezebben sikerült megkedvelnem a várost, hiszen legelőször, amikor Aradról érkezve, leszálltam a temesvári, nehezen minősíthető állapotban levő állomáson, rögtön a szívemhez kaptam: Istenem, hová is érkeztem? – kiáltottam fel kétségbeesetten. Néhány perc elteltével csak fokozódott kétségbeesésem, amikor megérkezetm a város főterére, ahol szó szerint megtámadtak a galambok, én pedig rettegek a galamboktól. Szóval ilyen “kriminális” volt az első „találkozásom” Temesvárral. Aztán tavaly kimentünk kicsit futni a Bega-part központi részén, és szó szerint elvarázsolt a hely, ezzel kissé megenyhültem Temesvár irányába… Három évi folyamatos „próbálkozást” követően, most, amikor egyre többet ismerek meg belőle, fokozatosan nyílik ki előttem, megbarátkoztam ezzel a várossal. Legelső temesvári napunkon a Begán túli utcákban (az Erzsébetvárosban – szerk. megj.) sétálva maximálisan éreztem azt, hogy otthon vagyok, ugyanis az épületek megszólalásig hasonlítanak az otthoniakhoz, a zöldellő park a szökőkúttal, a magyar feliratok csak fokozták ezt az érzést. Tény, hogy számomra egyre szerethetőbbé válik ez a város.
Mindig is a színi pálya vonzotta, színész akart lenni?
Nekem a mindenkori életem részévé vált ez a pálya. Rendkívül visszahúzódó kislány voltam, volt, amikor dadogtam, máskor hadartam… szóval minden bajom megvolt. Úgy ötévesen anyukám elvitt egy színi iskolába, ott teljesen felborult a világ, egyszerre hatalmába kerített a színészkedés és ez mai napig tart, vagyis nem készültem egy nagy-nagy elhatározás következtében erre a pályára – ez mindig is volt. A bábszínházat meg ennek a kiteljesedésének tekintem, én minden változatát, műfaját szeretem a színháznak. Meggyőződésem, hogy az a jó színész, aki minden műfajban ki tudja és ki meri próbálni magát.
Milyen érzés leginkább gyermekek előtt játszani?
Az egyetemi évek alatt többször játszottam-játszottunk gyermekeknek, nagyon veszélyes, egyben rendkívül hálás feladat. A gyermekek nagyon őszinték, ők nem tudnak végigülni egy előadást, ha nem tetszik nekik. Végig mindenre kiterjed a figyelmük, beleélik magukat a történetekbe. Csomótündérként például én folyamatosan kommunikálok a gyermek-nézőkkel, és a darabban boncolgatott igen időszerű, ám veszélyes téma – a szülők válása – bármikor tartogathat a nézőtérről érkező meglepetéseket, a sminkemtől esetleg megijedhet egy gyermek – mindezek ellenére minden történetnek folytatódnia kell.