A kijárási tilalom miatt csak telefonon kerestem Arad helyettes polgármesterét, Bognár Leventét. A jelenlegi városvezetésből bizonyosan ő tud legtöbbet a település helyzetéről. Két okból kifolyólag. Egyrészt azért, mert a város szülötte, amit a városi tanácsból bizony nem sokan mondhatják el magukról. Másrészt azért, mert közel negyedszázada, pontosabban huszonnégy éve tevékenykedik a közigazgatásban. Sürgős és halaszthatatlan teendői között szakított időt arra, hogy kérdéseinkre elektronikus úton válaszoljon. Első pillanatban leszögezi, hogy a szigorúan vett egészségügyi, orvosi rendelkezések nem tartoznak a városi tanács hatáskörébe.
– Polgármester-helyettes úr, mennyiben változott Arad közigazgatási rendje a járványügyi szigorítások miatt?
– Arad, mint megyei jogú város (municípium), megyeközpont nagyobb aglomeráció, ezért sajátos feladatokat jelent a közigazgatás szempontjából a járvány terjedésének lassítása. A hivatal szintjén, már ahol lehet, az elektronikus ügyintézést javasoltuk a személyi kontaktus elkerülése érdekében. Például adóbefizetés, lakossági panaszok rendezése, információkérés.
Az országos sürgősségi szabályok értelmében, a félévi helyi adót június 30-ig lehet befizetni, addig érvényes a 10 százalékos kedvezmény is.
Ahol elkerülhetetlen a személyes jelenlét, mint az anyakönyvi iratok intézése, személyi igazolvány kiváltása, építkezési és más engedélyek kiadása, ott csökkentett órarenddel működünk. Az irodák megfelelő védelmi felszereléssel, fertőtlenítő- szerekkel rendelkeznek. A közalkalmazottainkat védőmaszkkal és kesztyűvel láttuk el.
A járvány kitörése óta a városi tanácsüléseket online tartjuk. A lakosságot felkértük, hogy aki teheti, maradjon otthon. A kulturális intézményeink, a színház, a filharmónia nem működnek, az ott dolgozók munkanélküli segélyt kapnak. Minden kulturális- és sportrendezvényt töröltünk, beleértve aradi magyar majálist, vagy a Békéscsabával közösen évente megrendezett szupermaratont. Hasonlóan, egyelőre felfüggesztettük a civil szervezetek rendezvényeit is.
– Milyen feladatok hárulnak a polgármesteri hivatalra a járvány megelőzésében, illetve mérséklésében?
– Az országos rendelkezéshez igazodva, március 11-én létrejött a helyi operatív csoport. Feladata a költségvetési keret biztosítása a járvány megelőzésére vonatkozó intézkedésekhez. Nekünk kellett elvégeznünk a közbeszerzési eljárásokat a közterületek fertőtlenítésére. Az operatív csoport határozta el a közszállítás korlátozását, a járművek és megállók rendszeres fertőtlenítését.
A szociális igazgatóság feladata a hajléktalanok elhelyezése, a fertőzésgyanús személyek elszigetelésének megoldása, egy sportterem felszerelése a betegek fogadására. Mindezekhez szükség volt a helyi rendőrség átszervezésére az intézkedések végrehajtásának érdekében.
Szükséges volt a szociális dolgozók és rendőrök védőöltözettel való felszerelése. A szociális dolgozóink mindeddig mintegy 500 segélyhívást kaptak hetente az idősektől, betegektől, mozgássérültektől, akiknek ellátását és egyéb gondjait intézik. Az egyedüllét leküzdésére szakemberek állnak a bezártságban rettegő, a hozzájuk pszichikai kérdésekkel fordulók rendelkezésére.
A járvány terjedésének megakadályozása, nálunk is bezártak a boltok és szolgáltató üzletek, csak a létfontosságú cikkeket árusítók tartanak nyitva.
A városi uszodát és sporttermet is idejében bezártuk.
– Ön minek tulajdonítja azt, hogy az említett intézkedések ellenére, a régió megyéiből Arad vezet a vírussal fertőzöttek számában?
– Ezt az egészségügyi szakemberek bizonyosan jobban tudják, mint én. Szerény véleményem szerint, több oka lehet. Egyrészt a nagyon forgalmas nagylaki határátkelő, ahol az egész Európából érkező átutazók vagy hazatérők megfordulnak. Lehetetlen minden gyanús személyt kiszűrni. Másrészt avval, hogy az egészségügyi intézmények nem voltak kellően felkészülve egy ilyen méretű járványra. Egyesek szerint, az is közrejátszik, hogy a megyénkben sokkal több vírustesztet végeztek az utóbbi időben, mint másutt, ahol (valószínűleg) a fertőzés a lappangó stádiumban van. Lehet, más megyékben később ugranak meg a statisztikai mutatók.
– Hogyan segíti a városi tanács az egészségügyi szerveket?
– Az egészségügyi ellátási rendszer nem városvezetési feladat, de mivel az aradi polgárokat is ellátja, a felszerelés biztosítása és előkészítése érdekében a tanács a város költségvetéséből mintegy 6 millió lej támogatást szavazott meg.
A volt városi kórházban, ahol koronavírusbeteg-ellátási részleget alakítottak ki, kb. 700.000 lej értékben támogatta a város a szükséges munkálatokat.
A városi fertőtlenítésre eddig 2,7 millió lejt irányoztunk elő. A karanténban levők ellátását szerződések alapján mi biz- tosítjuk, erre várjuk az eddigiekért a minisztérium átutalását, mintegy 1,1 millió lejt.
– Milyen hatással van a járvány a város gazdasági életére?
– A gazdasági kihatása eddig felmérhetetlen, mert nem látjuk még a végét. Arad ipari övezete termelésének részbeni, valamint a kereskedelem nagymértékű leállásának negatív kihatását azért érzékeljük. Pontos adatokkal nem rendelke- zünk még, de eddig legalább negyedrészes kiesés prognosztizálható.
A város költségvetésében is majd bevételi csökkenéssel számolhatunk a jövedelmi adó kisebb befizetése miatt.
– Polgármester-helyettes úr, sok sikert a járvány gyors legyőzéséhez. Köszönjük a beszélgetést.
– Én is köszönöm a lehetőséget.
Ujj János