Ők megtettek mindent, amit megtehettek
Amint az október 6-i megemlékezésen a minorita templomban elhangzott: 165 évvel ezelőtt az akkori rendfőnök, Kosztka Libor a kivégzésről visszatérve, azonnal emlékező szentmisét celebrált a vértanúk tiszteletére. Azóta minden évben szentmisét tartanak a templomban Aradon, de nem csak az itt kivégzett magyar és nem magyar mártírok emlékére.
Az idei, a történelmi egyházak papjainak jóvoltából ökumenikus istentiszteletet ft. Szilvágyi Zsolt kanonok, temesvár-józsefvárosi plébános, a Csiky Gergely Főgimnázium egykori diákja celebrálta. Azt a Duna Televízió rögzítette, s még aznap lejátszotta. Prédikációjában az aradi tizenhárom mindegyikéről megemlített egy-egy gondolatot, áldozatukból az utókor számára tanulságként kiemelte azt a tényt, hogy ők akkor, az ő jelenükben megtettek mindent, amit megtehettek, a jövőt viszont a Mindenhatóra bízták. Ugyanezt kellene megtennie a ma generációjának is a hitért, a nemzetiségért, anyanyelvért. A szórványosodás megállításáért, iskoláink, templomaink, intézményeink fenntartásáért.
Az istentiszteleten, valamint az egész napi programban közreműködött a Magyar Nemzeti Filharmonikusok Énekkara.
A misét követően került sor a Szabadság-szobor megkoszorúzására. A Megbékélés parkban sok száz aradi mellett kecskeméti és hódmezővásárhelyi kerékpáros fiatalok, több Arad megyei település diákjai, az RMDSZ szervezeteinek küldöttségei gyűltek egybe.
Ott volt az Új Jobboldal szélsőnacionalista párt néhány képviselője is. A nagyméretű nemzeti trikolór mellett két zöld-fehér színű zászlót is lobogtattak, de nem hangoskodtak. A rend őreinek felszólítására rövid időn belül elhagyták a helyszínt. Az énekkar a román, a magyar és az európai uniós himnuszt énekelte el.
A jelenlévőket ezúttal is Gheorghe Falcă, a város polgármestere köszöntötte. Beszédét a fény jelentőségének hangsúlyozására építette. Szerinte egy ilyen „fényjelenség” az aradi nemzetiségek együttélése is.
Kelemen Hunor a román kormány miniszterelnök-helyettese, az RMDSZ szövetségi elnöke magyarul, majd román nyelven is elmondott beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy rendezni kell végre a többség és kisebbség viszonyát. Az itt élő románságnak meg kellene tanulnia: a magyarok nem területet akarnak elszakítani a román államtól, hanem békében, jogaik tiszteletben tartásával, azok érvényesítésével szeretnének együtt élni a vidék más nyelvű lakosságával.
A magyar kormány üzenetét Potápi Árpád János, nemzetpolitikáért felelős államtitkár tolmácsolta, majd Bognár Levente, az RMDSZ megyei szervezetének elnöke arra hívta fel az aradiak figyelmét, hogy kötelességük megőrizni a nemzetnek az itt kivégzett 13 tábornok emlékét.
A hosszúra nyúlt koszorúzáson az említett intézmények, szervek, szervezetek képviselői mellett az emlékművet megkoszorúzta a bukaresti magyar nagykövetség részéről Zákányi Botond nagykövet, Both Ferenc ezredes, véderő, katonai és légügyi attasé, Király András és Nagy Zoltán államtitkárok, Adrian Tolea, az Arad Megyei Tanács alelnöke.
Koszorút helyeztek el a szobornál az aradi magyar iskolák, a civil szervezetek, intézmények képviselői, a Magyarországról és a szomszédos megyékből érkezett vendégek, aradi magánszemélyek.
Délután a Vesztőhelyen bensőséges egyházi ünnepségen a történelmi egyházaink részéről Jakab István, evangélikus-lutheránus lelkipásztor mondott áldást, a lelkipásztorok három nyelven elmondták az Úr imádságát, a Miatyánkot, majd felhangzott nemzeti imánk és a Székely Himnusz is. Itt a koszorúzást a vértanúk leszármazottjai képviseletében Mayering Katalin, Damjanich János rokona kezdte.
Ujj János
Lugosról
kilencen vettünk részt Aradon október 6-án, az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc 13 vértanú tábornokának emlékére szervezett rendezvényen. A belvárosi minorita római katolikus templomban tartott emlékező szentmise után a lugosi magyar közösség nevében mi is koszorút helyeztünk el a Szabadság-szobornál, majd délután a Vesztőhelyen szintén koszorúztunk. A lugosi csoport tagjai, akik idén sem mulasztottunk el részt venni a szabadságunkért életüket feláldozó nagy elődeinkre való emlékezésen: Pozsár József, Langó Ferenc Attila, Langó Erzsébet, Schlier Erzsébet, Jonica Matilda, Dezső Ferenc, Dezső Gizella, Kiss Mihály, Szabó Anikó. Reméljük jövőre sokkal többen leszünk. A koszorúkat Pozsár József, a lugosi RMDSZ szervezet elnöke és Langó Ferenc Attila alelnök helyezték el.
Langó Ferenc fényképes tudósítása
Kiszombori főhajtás – Az aradi vértanúkra emlékezünk címmel került sor október 6-án Kiszomboron a Nagyközség Önkormányzata és a Kiss Mária Hortensia Honismereti Kör szervezésében a Magyar Golgota hősei előtti főhajtásra. A szentmisét követő felvonulást a Kossuth- és Petőfi-szobornál ünnepi műsor, majd koszorúzás követte. Kovács István tudósítása
A hősökre emlékezve – A Geml József Társaskör és a józsefvárosi RMDSZ kezdeményezésére nemzeti gyásznapunk délutánján megemlékeztünk a Sági úti temetőben nyugvó hőseinkről és híres elődeinkről.
A koszorú elhelyezése után imádkoztunk halottainkért és a születendő gyermekekért, majd felkerestük és gyertyát gyújtottunk Kremser János honvédfőhadnagy, Székely László műépítész, Sailer Antal Temesvár díszpolgára, Reiter Edith és Kelemen György, az 1989-es forradalom mártírjainak sírjánál.
Ördög Imre fényképes beszámolója