Légicsapás végzett az Iszlám Hadsereg vezetőjével
Egy Damaszkusz környéki légicsapásban meghalt Zahrán Allús, az egyik legerősebb szíriai felkelőcsoport, a Dzsais Al-Iszlám (Az Iszlám Hadsereg) vezetője – jelentette pénteken a közel-keleti média és aktivisták. Allús mellett a támadásban több tucat további felkelő is életét vesztette. A felkelővezérre és a Dzsais Al-Iszlám számos más tagjára Damaszkusz egyik elővárosában csaptak le, ahol épp lázadó csoportok vezetőinek egy nagyobb találkozóján vettek részt.
Az al-Majadín és az LCC beszámolói szerint a lázadó csoportok találkozójára orosz harci gépek mértek csapást, amelyek a nap folyamán összesen 13 bevetést hajtottak végre a térségben.
A szíriai állami média szerint Allús mellett 90 további felkelő is meghalt a támadásban. Az al-Majadín jelentése szerint köztük volt az Iszlám Hadsereg 13 harctéri parancsnoka és hét további fegyveres csoport katonai vezetője is. (MTI)
Kétezer iszlamista fegyveres hagyja el Damaszkuszt
Kétezer iszlamista fegyveres lázadó hagyja el a szíriai főváros, Damaszkusz egyik déli negyedét egy ENSZ közvetítéssel kötött egyezség értelmében – jelentette a Hezbollah libanoni síita fegyveres szervezethez köthető al-Manar televíziós csatorna.
A megállapodás szerint a lázadóknak szabad elvonulást biztosít a szíriai vezetés, cserébe átadják nehézfegyverzetüket a szíriai hadseregnek és feladják a Damaszkusz központjától mindössze négy kilométerre fekvő, stratégiailag fontos területet, amely eddig a kezükön volt.
A beszámolók szerint az elszállítandó fegyveresek között az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista szervezet és az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat szíriai szárnya, az an-Nuszra Front tagjai is vannak. Az érintett városrészbe pénteken 18 autóbusz érkezett, hogy megkezdjék a kétezer harcos és másfélezer családtagjuk evakuálását, s az IÁ és más felkelőcsoportok kezén lévő területekre szállítsák őket. Az nem derült ki a jelentésekből, hogy a buszokat a szíriai hadsereg vagy az ENSZ bocsátotta-e rendelkezésre.
Damaszkusz déli része évek óta felkelők kezén van, a kormányerők az utánpótlási útvonalak fokozatos elzárásával, valamint az élelmiszerek és humanitárius segélyek áramlásának elvágásával késztették megadásra a fegyvereseket.
Az utóbbi időben nemzetközi közvetítés mellett több hasonló megállapodás is született Szíriában.
Korábban, orosz közvetítéssel a Damaszkusztól keletre fekvő Gúta térségében kötendő tűzszünetről is folytak tárgyalások, de ezek kudarcba fulladtak. (MTI)