Kétezer év börtönt kért Gülenre egy török ügyészség
Kétszeres tényleges életfogytiglani, valamint további 1900 évi börtönbüntetést, illetve hatalmas összegű bírói pénzbírságot kért egy törökországi ügyészség az Egyesült Államokban élő Fethullah Gülen török hitszónokra. A 2527 oldalas vádirat szerint Gülennek “fegyveres terrorszervezet alapítása és irányítása”, “terrorizmus finanszírozása”, “az alkotmányos rend megváltoztatásának kísérlete”, valamint “a kormány megdöntésének kísérlete” miatt bírák elé kell állnia.
A per további száz vádlottja két évtől tényleges életfogytig terjedő börtönbüntetésekre számíthat. Tizenhárom fő előzetes letartóztatásban van. A Gülen által terjesztett “vírus” elterjedt egész Törökországban, ezért szükség van az ország “megtisztítására”. A török elnök ismét kilátásba helyezte a halálbüntetést, amelyet a parlament az európai uniós csatlakozás szándékával törölt el 2004-ben.
Gülen nemzetközi vizsgálóbizottság létrehozását szorgalmazta a puccskísérlet kivizsgálására, és kijelentette: kész hazatérni Törökországba, ha az ellene felhozott vádaknak akár egytizede is igaznak bizonyul, és ha bűnösnek találják, vállalja az ezért járó büntetést. Egyúttal úgy vélekedett, hogy a török igazságszolgáltatási rendszert az ankarai kormány már ellenőrzése alá vonta. (mti)
Clinton 30 százalékkal vezet Trump előtt New York államban
Egy friss közvélemény-kutatás szerint New York államban Hillary Clinton demokrata párti elnökjelölt 30 százalékpontos előnnyel vezet a republikánus elnökjelölt, Donald Trump előtt. Clinton előnye behozhatatlannak látszik: 57:27 arányban vezet Trump előtt az államban.
Az is igaz, hogy miközben támogatottsága nagy, mégsem igazán kedvelik őt. A megkérdezettek 51 százaléka kedveli, de 46 százalék azt mondta: Clinton neki nem rokonszenves.
Donald Trump támogatottsága igen alacsony a republikánusok körében New York államban. A felmérés egyik érdekes eleme, hogy mit gondolnak a megkérdezettek: melyik elnökjelölt házastársa lenne alkalmasabb a Fehér Házban. A válaszadók 87 százalékának rokonszenvét Bill Clinton nyerte el, míg Melania Trumpot csak hét százalékuk látná szívesen first ladyként. (mti)
Elrabolták a Köpcös fiát
A 29 éves Jesus Alfredo Guzman egyike a Sinaloa kartell hat tagjának, akiket a rivális banda, a Jalisco Új Generáció elrabolt. Ezt az étteremben összegyűjtött bizonyítékok alapján közölte az újságírókkal Eduardo Almaguer államügyész – számolt be a BBC. A hat elrabolt közül négyet azonosítottak eddig. Egyes hírek szerint az elraboltak között van a Köpcös másik fia, Ivan is.
A Köpcös (El Chapo) évekig irányította a kartellt, amelynek a jelentések szerint az egyik magas rangú vezetője most a fia. A Köpcöst januárban fogták el ismét, miután megszökött a börtönből, és az Egyesült Államok szeretné bíróság elé állítani. A BBC mexikói tudósítója szerint az emberrablás könnyen bandaháborúhoz vezethet a két legnagyobb kartell között.
Berlin szerint Ankara iszlamista szervezeteket támogat
Az ankarai vezetés 2011 óta fokozatosan “iszlamizálódott” bel- és külpolitikája révén Törökország “iszlamista csoportok központi platformja” lett a térségben – áll a dokumentumban. A török államfő és a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) “ideológiai fogékonyságát” a szélsőséges iszlamizmus iránt az is mutatja, hogy számos alkalommal a szolidaritásukról biztosították és támogatták az egyiptomi Muzulmán Testvériség mozgalmat, a Gázai övezetet ellenőrző palesztin, radikális Hamászt és szíriai fegyveres iszlamista ellenzéki csoportokat – olvasható az elemzésben az ARD szerint.
Mindenekelőtt Angela Merkel kancellár – a jobboldali CDU elnöke – és a szociáldemokrata (SPD) külügyminiszter, Frank-Walter Steinmeier fogalmaz óvatosan. A kormány képviselői legfeljebb háttérbeszélgetéseken vagy nyilvános megszólalásokban tett utalásokban szólnak a török vezetés és a militáns iszlamizmus különösen közeli kapcsolatáról. A Baloldal szerint a kormány megtéveszti a nyilvánosságot, az ankarai vezetést kedvező fényben mutatja be: a kormány a jelenlegi irányvonalával vétkessé válik abban, hogy Törökországban “otthonra lel a fegyveres iszlamizmus”.
Az osztrák kancellár kiáll a szükségállapot esetleges bevezetése mellett
Christian Kern osztrák kancellár kiállt a szükségállapot esetleges bevezetése mellett, de reményét fejezte ki, hogy Ausztria rendkívüli intézkedés nélkül is tartani tudja a befogadás idei évre meghatározott felső korlátját. Szeptember elején megbeszélést folytat a magyar és az osztrák belügyi, valamint védelmi miniszter – mondta a kancellár az APA osztrák hírügynökség hétfőn közölt interjújában. A tárgyalásokon meg kell teremteni annak előfeltételeit, hogy a migránsokat vissza lehessen küldeni Ausztriából Magyarországra – jelentette ki. Amennyiben a két országnak sikerül megegyeznie, a szeptember hatodikai kormányülésen dönthetnek a menekültügyi szükséghelyzetre vonatkozó szövegről.
Az osztrák politikai vezetés már hónapok óta vitázik azon, hogy a menekültek nagy számára tekintettel bevezessék-e a szükségállapot, és ha igen, mikortól lépjen életbe. Ez esetben a menekülteket már az osztrák határnál visszautasítanák. Az osztrák kormány korábbi döntése szerint 37.500 menekültkérelmet fogad be az ország idén. A kancellár az interjúban elmondta: ugyan az elmúlt hónapokban jelentősen csökkent a menekültek száma, az országnak fel kell készülnie arra, hogy Törökországban vagy Észak-Afrikában megváltozik a helyzet, és megindulnak az emberek.
A francia kormányfő is levetetné a burkinit
A francia miniszterelnök, Manuel Valls, a La Provence című regionális napilapban megjelent cikkében úgy fogalmaz: „a burkini mögött az a gondolat húzódik meg, hogy a nő természetes állapotában szemérmetlen, erkölcstelen, ezért teljesen el kell fednie a testét… A provokációkkal szemben a köztársaságnak meg kell védenie magát.” Valls hangsúlyozza, azokat a polgármestereket támogatja, akik az emberek békés egymás mellett élése érdekében tiltják a burkinit, és nincs politikai hátsó szándékuk. “A strandokat, mint minden közterületet, meg kell védeni a vallási követelésektől.” Eddig hét tengerparti település polgármestere tiltotta be strandjain a burkini viselését Franciaországban.