A mindenkori magyar középiskolából elballagott diákok összetartozásának és találkozásának ünnepeként szervezték meg 1994-ben az első Nemzedékek Találkozóját. Az eltelt évek alatt a rendezvény a helyben vagy távolban élő véndiákok referenciapontjává vált, a jelenlegi diákok, oktatók számára meg az értékteremtés és a megmaradás üzenetét tolmácsoló fontos eseménnyé. Köszöntő beszédében dr. Erdei Ildikó igazgató az iskola közösségmegtartó szerepét és a folyamatos megújulás jelentőségét emelte ki. A tanulói létszám növekedése reménykedésre jogosít fel, az új, működő közösségi terek, helyszínek pedig lehetőséget biztosítanak a tartalmas, változatos és fontos tevékenységek megszervezésére – ismertette az elöljáró.
Hagyományt betartva az erőt merítés napjaként számontartott ünnepségen, a fél évszázaddal ezelőtt elballagott nemzedék képviseletében Illés Mihály mérnök mondott ünnepi beszédet emlékeztetve, hogy az újjá alakult és a jelenlegi épületébe átköltöz- tetett magyar líceum első ballagói voltak. Az elăadó több korabeli élményt is megosztott a hallgatósággal, illetve a találkozót előkészítő, egymás megkeresésére irányuló tevékenység örömeire is kitért.
A hatvan évvel ezelőtti diákok nevében Kerek András mérnök üdvözölte a résztvevőket és beszámolt arról, hogy a korabeli magyar iskolában megtöltött batyu értékei végigkísérték egész életútjukon a ma már a nyolcvanadik évük felé közeledő egykori ballagókat.
Egészen pontosan 36 évvel ezelőtt álltak a nagybetűs élet küszöbén Kántor Zoltán és nemzedék társai. Őket képviselve Kántor Zoltán – Áci örömmel jelentette a Nemzedékek Találkozója résztvevőinek, hogy minden társa a maga helyén megállta helyét, a magyar iskola biztosította számukra mindazt a tudást, amellyel boldogulhattak életük során, a szórvány helyzet nem hátrányt jelentett számukra, hanem a multikulturalitásból adódó értékek elsajátításának helyszínét. Az iskola vonatkozásában az állandóságra hívta fel a figyelmet, arra, hogy az itthonmaradottak kitartásukkal, napi munkájukkal közösségépítőkké váltak. Húsz éve ballagott nemzedék képviseletében Albert Andrea és Váncsa Szilvia emlékeztek az együtt eltöltött évekre, illetve az iskolában megszerzett tudás/tálentumok kamatoztatása során összegyűjtött tapasztalatokat, és azokra az élményekre, amelyeket szülőként szereznek a mai magyar, családias hangulatot árasztó iskolában.
Tíz évvel ezelőtt ötvenkét végzős diák lépett ki a Bartók Béla Elméleti Líceum kapuján. De, amint az Makkai T. Csilla beszédéből kiderült csak fizikailag hagyták el az iskolát és a várost (kilenc ország számos településén élnek a tíz évvel ezelőtt elballagott egykori bartókosok, a csapatban immár nyolc gyermek is megszületett és a kilencedik pedig úton van) lélekben mindig is temesvári magyar diákoknak tartják magukat, rengeteg közös emlék kötődik az iskolához, az iskolában elsajátított értékrend pedig útmutató mindenkor.
A Molnos András Csaba, Czüvek Lóránd és Lejter Márkó Ernesztó színművészek által irányított Bartók Diákszínpad humoros meglepetés-előadását követően került sor az iskola kiemelkedő eredményeket elért tanulóinak jutalmazására. Halász Ferenc, a Bartók Béla Alapítvány elnöke, és Varga Rechesan Cornélia alelnök jutalmat adott át Szűcs Petra, Fórika Tamás, Szabó Márk, Molnos Abigél, Göcző Dávid, Craioveanu Ágnes, Krepelka Kovács Elizabeth, Muresan Emma, Gáll Laura, Gönczi Fórika Attila, Demeter Ágoston, Péter Barnabás, Gáll Abigél, Kudor Laura, Péter Hanna, Tataru Ervin, Borbély Apor, Stan Norbert Krisztián, Geszti Szabolcs, Kaba Elza, Kármán Márk, Jakab Mihály, Papp Izabella, Chiu Dávid, Juhász Ábel, Leczki Tamara, Kiss Réka, Iván Erika, Szilágyi László, Palkó Attila, Stan Lilla Alíz, Szász Dávid, Major Barna, Király Rebeka, Elekes Ingrid Brianna, Nagy Ábel Gergely, Kiss Benjámin, Farkas Endre, Jánosi Anett, Boros Róbert, Nagy Emma Dóra, Csata Dorottya, Berta Evelyn Boglárka, Czapp Dávid, Kiss Istvánfi Kinga, Milos Annamária, illetve a versenyeken csapatként résztvevő diákoknak.
Tamás Péter, Magyarország tiszteletbeli konzulja a Magyar Nyelv Ápolásáért díjat Stan Lilla Alíznak és Jánosi Anettnek adta át,
illetve dr. Klepp Ferenc nyugalmazott egyetemi tanár az iskola legjobb matematikusainak, Jánosi Anett, Péter Hanna és Fórika Tamás teljesítményét jutalmazta díjjal.
Az ünnepi rendezvény zárásaként a Csüllög Edina, Vadas László és Szabó Ferenc által felkészített Bokréta Citeracsoport gömöri dalokkal lépett fel, a Tamási Emese és Gombos András által irányított Lármatüzek néptánccsoport rábaközi, az Adorjányi Szabó Nóra és Tímár Attila irányításával működö Nagybokréta néptánccsoport pedig nyírségi táncokkal örvendeztették meg a közönséget.
Makkai Zoltán