Az elmúlt szombaton Máriafölde volt a Bánság gasztronómiai központja. A Finomságok a bográcsból elnevezésú nemzetközi gasztrofesztiválon 13 csapat vett részt, a helybéli csapatok mellett Magyarországról, Szerbiából és a környező településekről is érkeztek alkalmi szakácsok.
A nemzetközi főzőversenyt kilenc évvel ezelőtt Kaszta Árpád és lelkes csapata indították el. Idén a hetedik alkalommal szervezik meg. “Az első években a testvértelepülésekről és a szomszédos falvakból érkeztek a résztvevők – tekintett vissza Kaszta Árpád –, majd évről évre növekedett a résztvevő csapatok száma, 2021-ben 23 főzőcsapat vett részt. Idén Makóról a román nemzetiségi önkormányzat, a Máltai csoport és a Maros néptáncegyüttes csapata vett részt, de eljött a Végvári Vidám Csapat is, Nagyőszről a könytárosok csapata, Zsombolyáról is érkezett a rendezvény legnépesebb csapata, Szerbiából Töröktopolyáról és Hódegyházáról vesznek részt a fesztiválon, több helyi csapat is főzött valamilyen finomságot, a Máriaföldi Székelyek pörköltje például méltán aratott sikert, itt van az önkéntes tűzoltók csapata is és más helyi csapatok is. Egyetlen egy szabálya van a versenynek: bármilyen ételt főzhetnek a csapatok, kizárólag bográcsban. Három tagú zsűri fogja elbírálni a főzteket: elnöke a vajdasági Piri Róbert, illetve Suciu Angéla és Telesmán László, mindketten helybéliek” – ismertette Kaszta Árpád.
Az egész közösséget megmozgató, nagyszabású rendezvényen részt vett Molnár András, a Temes megyei RMDSZ elnöke is.”Mindig jó érzéssel jövök Máriaföldére. Úgy gondolom, hogy ezek a rendezvények nagyon fontosak közösségeink számára. Annak ellenére, hogy most Máriaföldén aránylag kicsi a magyar közösség lélekszáma a népesebb, erősebb magyar közösségekből, a testvértelepülésekről érkező csapatok megerősítik a helybélieket, hogy érdemes összefogni, együttgondolkodni és megszervezni ezeket a fontos közösségi rendezvényeket. Ugyanakkor a helyi román közösség képviselőivel való jó kapcsolatok fenntartásához, a magyar értékek, hagyományok megismertetéséhez is hozzájárulnak ezek a rendezvények. Másrészt a helyi magyarok számára magyarságuk megélésre, identitásuk erősítésére biztosítanak teret. Meggyőződésem, hogy a máriaföldi közösség számára közös célként fogalmazódik meg a magyar identitás megőrzése, az, hogy a következő években is zavartalanul megszervezhessék a hagyományos rendezvényeiket. Ezt a célkitűzést meg lehet alapozni a június 9-i helyhatósági választásokon. Nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy a magyar közösségek rendezvényei igazán akkor valósultak meg, amikor volt egy magyar tanácsos a helyi tanácsban. A helyi politikai cél visszaszerezni a tanácsosi helyet, ami biztosíthatja a magyarság részvételét a döntéshozatalban. Minden településen más-más a helyi politikai cél, Végváron, Zsombolyán például a polgármesteri pozíció megszerzése, Nagyszentmiklóson a tanácsosi hely megtartása és ha lehet még egy tanácsosi hely megszerzése a cél, de ezek mellett a közös megyei cél visszajutni a megyei tanácsba annak érdekében, hogy a helyi tanácsosoknak legyen támaszuk a megyei döntéshozatalban.
A megyei tanácsi szavazólistán és az Európai Parlamenti listán az RMDSZ kapta az első helyet, ami azt jelenti, hogy június 9-én az említett két szavazólap első kockájában fogják megtalálni a tulipánt. Oda kell helyezni a pecsétet. De a további szavazólapokon is meg kell keresni a tulipánt, lapozni kell ugyan egyet-kettőt, de megéri odafigyelni és rászánni azt a néhány percet, míg a tulipánra pecsételhetnek. Az Európai Parlamenti választások célja megtartani a két RMDSZ-es képviselőt. A választóknak tudniuk kell, hogy a két RMDSZ-es képviselő tudja képviselni az európai színtéren az erdélyi, bánsági magyarság igényeit. Például azt, hogy a gazdálkodók megkapják a támogatást, hogy az unió a megfelelő forrást biztosítsa a munkahelyteremtésre Romániában is. Ezzel a tudattal kell mindannyian összefogjunk és elmenjünk június 9-én szavazni. Arra buzdítok mindenkit, hogy győzzön meg minél több családtagját, rokonát, szomszédját a mostani választások fontosságáról és menjenek el szavazni.” – mondta a megyei elnök.
A jó szokást betartva Zsombolyáról népes társaság érkezett a máriaföldi fesztiválra, elmondásuk szerint nem csak a finom étkek csábították a zsombolyaiakat a “szomszédokat” meglátogatni, hanem a rendezvény kitűnő hangulata is. Kaba Gábor alpogármester, RMDSZ-es polgármesterjelölt vezeti a csapatot és jó szokása szerint gondoskodik arról, hogy mindenki jól érezze magát. ” Csak elismeréssel szólhatok a máriaföldi magyar közösségről, amely egy ekkora méretű rendezvény megszervezésée és lebonyolítására képes. – méltatta a rendezvényt Kaba Gábor – Tudom, hogy Kaszta Árpi rengeteget dolgozik a közösség összetartása, a hagyományos rendezvényeik megtartása érdekében. Már két órája azon gondolkodom, hogyan hozzunk létre Zsombolyán is hasonlóan népes rendezvényt. Újra kell kezdenünk, fel kell élesztenünk Zsombolyán a magyar és általában a közösségi életet – ezért vagyok ismét RMDSZ színekben polgármesterjelölt. Elmondhatom, hogy ismét van Zsombolyán egy lelkes csapat, amelynek tagjai teljes erővel vesznek részt a kampánytevékenységekben. Ők azok, akik elmondják a zsombolyaiknak, hogy olyan polgármesterre van szükség, akinek van elképzelése a város fejlesztéséről, rendelkezik azokkal a képességekkel, amelyekkel meg is valósíthatja terveit. Látjuk, hogy tizenkét éve egyetlen beruházó sem telepedett meg Zsombolyán, csak apró pályázatokat valósított meg az önkormányzat, a fejlesztések messze almaradtak a lakosság valós igényeitől. Ezekről a dolgokról beszélnek a csapat tagjai főleg a fiatalabb nemzedékek tagjaival és az újabban Zsombolyán letelepedett lakosokkal. Meggyőződésem, hogy a zsombolyaiak megérdemlik, hogy a város ügyeit tapasztalt és komoly kapcsolati tőkével rendelkező városvezető irányítsa.” – mondta Kaba Gábor.
A sokféle sertéspörkölttől, a halászléig terjedt a finomságok skálája, Piri Róbert a Szabadtüzi Lovagrend tagja, az észak-vajdasági csoport tagja, a máriaföldi gasztrofesztivál zsűrielnöke elmondta, hogy a zsűrizésre ajánlott ételféleségek különleges ízvilágot képviseltek, ugyanis e térségben a nemzetiségek közötti kölcsönhatások a gasztronómiában is megmutatkoznak. ”Mindegyik ételféleség egyedi volt, egyikben több fűszert használtak, másikban kevesebbet, volt amelyiket többet, másikat kevsebb ideig főztek, de mindegyik megütötte a mércét. Többen főztek sertéspörköltet, különböző köretekkel, az egyik csapat halászlevet készített, egy másik kápsztás bárányhúsból főzőtt nagyon finom ételféleséget. Babos csülökpörkölt is volt, de mindegyik ételféleség hozta a tájjellegét. Öröm volt számunkra is megismerni ezeket a jellegzetes ízeket.”
Végül a zsűri döntése értelmében, a főzőverseny első különdíját a hódegyházi, a másodikat a makói Maros tánccsoport csapata kapta, a harmadik különdíjjal pedig a Makói Román Nemzetiségi Önkormányzat csapat vihette haza. A verseny harmadik díjazottja a Máriaföldi Székelyek csapata, második lett az Első Máriaföldi Csapat, és az első díjat pedig a Máriaföldi Masters nevű csapat nyerte meg.