Jó hangulatú, bizakodó légkörben búcsúztak december 29-én az óévtől a HETI ÚJ SZÓ külső és belső munkatársai, a magyar közösség politikai és társadalmi képviselői, a lap legelkötelezettebb támogatói, azok, akik éppen nem a saját munkaközösségeikben vettek részt az óesztendős számvetésen, illetve azok, akik még nem utaztak el a közelgő szilveszteri ünnepség színhelyére. A rendszeressé vált év végi találkozónk, sok év után sem halványuló népszerűsége mintegy bizonyítéka annak, hogy a közösségünk megtartásában fontos szerepet tölt be a magyar nyelvű temesvári újság, ugyanakkor alkalom arra is, hogy a megmaradásához önzetlenül hozzájáruló Barátainknak, a lap Olvasóinak a háláját is kifejezve köszönetet mondjunk.
Tervek az új évre
Bánsági magyar személyiségek gondolatai
Új esztendő kezdetén átgondoljuk, hogy mivel, hogyan javíthatnánk életünkön, munkánkon. Van, aki általában véve csak (!) a családja vagy csupán a saját boldogulására kell gondoljon, aki viszont valamilyen közösség szolgálatát is felvállalta, annak az ezzel járó felelősség is szerepel az újragondolt, egy évre előre vetített tervei között.
Évbúcsúztatáskor, s az új év kezdetén a bánsági magyar közösség érdekében is tevékenykedő néhány személyiséget kértük fel arra, hogy egy mondatba sűrítve válaszoljon az idevágó kérdésünkre:
Mit tart az előttünk álló esztendőben a saját hozzájárulásával megvalósítandó legfontosabb közösségi feladatnak?
Halász Ferenc, az RMDSZ Temes megyei szervezetének elnöke, illetve főtanfelügyelőhelyettes és a Bartók Béla Alapítvány elnöke:
A 2018-as év minden szinten a szrvezet megújulását jelenti, s remélem, hogy ebben a közéleti tevékenységben megyénkben sokan bekapcsolódnak a magyar közösségi ügyek előrevitele érde- kében. Ami az oktatást illeti, az előttünk álló évben a magyar állam által kezdeményezett óvodai és bölcsődei fejlesztési program beruházásainak megvalósítására helyezzük a hangsúlyt. Reméljük, hogy ez, az oktatási intézményeinkbe járó gyermekek számának szinten tartását, esetleg növekedését eredményezi. Ebben bízva kívánok boldog új évek Temes megye magyar közösségének!
Farkas Imre, Temesvár alpolgármestere:
Boldog új évet kívánok minden temesvári Honfitársamnak, s a HETI ÚJ SZÓ Kedves Olvasóinak!
Továbbra is ösztönözni szeretném közösségünket arra, hogy aktívabban részt vegyenek a politikai és közigazgatási kérdésekben, ápolják tovább hagyományainkat és szokásainkat, az összefogás eszméje jegyében!
Ami tisztségemből adóadóan engem illet, legfontosabb teendőim közül megemlítem a szociális kérdésekkel foglalkozó igazgatóság munkájának hatéko- nyabbá tételét, és a kulturális intézményeink (iskolák, templomok, színház, sajtó) további támogatását.
A 2018-as év fontos számomra: tevékenységemmel bizonyítani szeretném, hogy – folytatva az elkezdett munkát – sikerül azok érdekeit még hatékonyabban szolgálni, akik bizalmat előlegeztek számomra.
Sipos Ilona, a temesvári Városi Tanács RMDSZ-es képviselője:
Újév a fogadalmak időpontja, én a fogadalmakat nem az újévhez kötöm, évközben is vannak olyan elhatározásaim, amelyeknek a megvalósítását szigorúan követem. Városi tanácsosként most szorosabb kapcsolatra törekszem Temesvár lakóival, különös tekintettel a magyar közösség tagjaira, akiknek érdekeit messzemenően igyekszem képviselni. Hiszem, hogy amennyiben őszintén, bizalommal fordulunk egymáshoz, ha a szeretet és békesség vezérli tetteinket, megőrizzük bátorságunkat és nem adjuk fel a reményt, akkor erős közösséggé fejlődhetünk.
Sikerekben gazdag, boldog új évet kívánok polgártársaimnak!
Marossy Zoltán, volt Temes megyei alprefektus, a fakultatív magyar nyelvű oktatás elkötelezett szervezője:
A 2017-es év elején lezártam egy 12 évig tartó, számomra becses korszakot. A magas rangú köztisztviselői státusz, a négyszeri alprefektusi kinevezéssel és az ezeket követő feladatokkal és lehetőségekkel, múlttá válnak. Köszönet a lehetőségeket biztosító országos és helyi RMDSZ-vezetőknek! Március 14-én viszszairatkoztam a Temes megyei szervezetbe, melyből egy törvény tiltott ki 2006-ban. Tettre készen tértem vissza, jobbító szándékkal. Remélem, 2018 hasonló szándékú, dolgos és innovatív emberek együttműködését hozza, és így a tanultak és tapasztaltak nem vesznek kárba, és a közösségeket szolgálják.
Az abbamaradt Bánság – Bánát találkozók folytatását kérik, főleg a nyugat-bánsági barátok. Ez egy folyamat része, ami feltétele a bánsági magyar közösségek fejlődésének, megmaradásának. Létrejöttek személyi, önkormányzati, egyházi kapcsolatok, de rengeteg munkát kér a több mint negyvenéves tiltás következményeinek felszámolása.
Ami a fakultatív magyar nyelvoktatást illeti, meg kell találjuk a 15 oktató, illetve a 2-3 gerhardinumos segítő értékes munkájának elismerési formáját, hiszen nekik köszönhető a tevékenység folytonossága. Idén a 18. szintfelmérő, az Anyák-napi szavalónap, a magyarországi jutalomtáborok, és a Gerhardinum „Tanulj meg írni, olvasni játékosan” tábor megszervezésére és lebonyolítására kerül majd sor.
Az említett két tevékenységhez is kérem a dolgos, jó szándékú önkéntesek jelentkezését!
Boldog új esztendőt kívánok!
Tamás Péter, Magyarország temesvári tiszteletbeli konzulja és a temesvári Várbástya Egyesület elnöke:
Minden tevékenységem arra irányul, hogy hozzájáruljak a temesvári magyar közösség megmaradásához, hagyományainak, értékeinek ápolásához, ezt igyekszem szolgálni Magyarország tiszteletbeli konzuljaként is. A Várbástya Egyesület kezdeményezésére útjára indított Temesvári Magyar Napok kétéves sikere megerősít abban, hogy a magyar közösség egyik összetartó rendezvénye lehet, az iránta mutatkozó széleskörű érdeklődés pedig arra is kötelez, hogy idén, immár harmadik alkalommal újabb ötletekkel tegyük még vonzóbbá ezt a seregszemlét. Mindezek mellett elszánt törekvésem kialakítani Temesváron egy magyar közösségi központot.
Sok sikert hozó, boldog új évet kívánok minen temesvári magyar honfitársamnak!
Graur János