2020. március 11-től üresek az iskolák, de nem szűnt meg az oktatási folyamat, hanem a technika segítségével, virtuális osztályokban tanulhatnak otthonról az iskolások. Egyelőre úgy tűnik, hogy még hoszszú ideig zárva maradnak az oktatási intézmények.
Kérdésünkre válaszolva dr. Erdei Ildikó, a Bartók Béla Elméleti Líceum igazgatója kifejtette, hogy jelenleg a távoktatási formák tökéletesítésére törekednek, annak érdekében, hogy az iskolások az otthoni, megszokott környezetben is elsajátíthassák a tanagyag egy részét, gyakorolhassák a tanultakat.
„Megpróbáljuk egyensúlyban tartani a dolgokat, figyelünk arra, hogy ne terheljük túlzottan a tanulókat, arra törekedünk, hogy érdekessé tegyük az anyagot, esetleg olyan megoldásokat alkalmazzunk, amelyekre nincs lehetőség iskolai körülmények között – ismertette az igazgató. – A tanügyminisztérium javasolta a mostani google-tantermes rendszert, amely egy olyan platform, amelyre feltölthetők az anyagok, teszteket írhatnak a tanulók, anyagokat lehet elküldeni a diákoknak, segít rendszerezni az anyagot, alkalmas a rendszerezett munkára. A gyermekekkel, családokkal való kapcsolattartás szempontjából is fontos közösségi szerepet tölt be a rendszeres napi kapcsolat az iskolával, az osztálytársakkal, tanárokkal, és ez a kapcsolattartás segítséget nyújthat a bezártság által okozott feszültségek levezetésére is. A rendszeres tanulás mellett, a most bevezetett napi órarend ebben is segíthet. A szünidő előtti héten arra összpontosítottunk, hogy minél több online órát, találkozót tartsunk az alsó tagozatos tanulók számára is, annak érdekében, hogy a gyermekek lássák egymást. Örömmel tapasztaltuk, hogy a tanulók legtöbbje bejelentkezett a virtuális osztályába, és öntudatosan vég- zik a feladatokat. A tanárokkal is rendszeresen tanácskozunk a technika segítségével, megosztva a tapasztalatokat. Nagyon fontosnak tartottuk a legelejétől, hogy minden diákunkkal kapcsolatban legyünk, de sajnos tizenhat diákunkat nem sikerült elérni. Voltak tanulók, akik nem rendelkeztek a szükséges technikával, a felajánlásoknak köszönhetően sikerült nagyobb részüknek biztosítani az elfogadható felszerelést – ez ügyben, ha bárki tud segíteni, köszönettel fogadjuk a segítséget, az elektronikus komunikációs csatornákon keresztül biztos, hogy elérhető az iskola. Túlmutatva a technikai ismereteik fejlesztésén, a tanárok számára is érdekes és tanulságos ez a helyzet. A diákok egyéni teljesítményéből, a visszaküldött válaszokból könnyebben felmérhetők például a pótlásra váró hiányosságok, rengeteg tartalom került elő, mostanára kialakult az, hogy mennyit lehet, és mennyit kell felhasználni az elérhető anyagokból. A televízióban sugárzott tanórák is komoly segítséget nyújthatnak a tanulóknak, jól kiegészítik az online órákon átvett anyagokat. A szünidő két hetét követően, április 22-től a technika segítségével fogjuk folytatni az oktatási folyamatot.”
A Gerhardinum Római Katolikus Teológiai Líceumban is üresek a tantermek, viszont a tanítás nem állt le. Mennyire vált be a távoktatási módszer? – kérdeztük meg ft. Kocsik Zoltán igazgatótól. „Mint minden iskolában, nálunk is, a szükségállapotra való tekintettel, már az első napon a távoktatás mellet döntöttünk. A líceumi osztályok esetében a tanárok rendszeresen elküldik az osztályfőnököknek a tanulóknak szánt anyagokat, feladatokat, amelyeket az osztályfőnök továbbít a csoportokba szerveződött diákoknak. Főleg az elemi osztályokban több osztályban Zoom-csoportokat alakítottak ki, és e csoportokban folyik az oktatási tevékenység, a vizsga előtt álló diákok pedig a napi program mellett heti két alkalommal két-két órás intenzív online oktatáson vesznek részt. Ezeken az alkalmakon rákérdezhetnek a meg nem értett dolgokra, további útmutatást kapnak a tanároktól. Eddigi tapasztalataink szerint, a tanulók örömmel álltak rá a távoktatásra, különösebb gondot nem okozott ez a módszer. Bízunk abban, hogy ezt a kényszerszünidőt hasznosan töltik el a diákok, odafigyelnek a napi rendszeres tanulásra. Sajnos, ebben a pillanatban senki sem tudja meddig tart ez a helyzet, magunk részéről igyekszünk arra, hogy a diákjaink számára értelmesen teljenek el a napok.”
Makkai Zoltán