A hétfőt vasárnappá, a hétköznapot ünneppé avatták a pusztakeresztúri Nőklub tagjai, ezzel is bizonyítva, hogy számukra a barátság nem üres szó. Meghívásukra utazott hozzájuk a Temesvári Magyar Nyugdíjasklub népes csoportja, és az érkezés pillanatától az esti búcsúzkodásig eltelt időben annyi élmény halmozódott, amiről bizonyára még sokáig fognak beszélni itt is, ott is.
Faragó Borbála és Béres Margit klubvezetők régóta szövögetik a barátság fonalát, amely színesnek, tartalmasnak nevezhető, és ebben nagy érdemük van mindazoknak, akik felsorakoztak melléjük. A temesvári és pusztakeresztúri nőknek és férfiaknak, mert van szép gondolatuk, jó szavuk egymáshoz. Üzenetüket pedig rábízták Fall Ilona rádiós mikrofonjára meg az újságra, hogy adjon hírt róla: így is lehet, és csakis így érdemes közeledni egymáshoz, a felmenőink által kitaposott úton járni, ahol Jó napot meg Adj’Istent köszönnek az emberek.
A két klubvezetőnek bizonyára okozott némi gondot meg munkát a találkozó megszervezése, de azt mondták, amit szívesen tesz az ember egy közös célért, az nem esik nehezére.
A sok költséggel és gondos munkával felújított pusztakeresztúri iskola egyik terme a vendéglátók szorgos keze nyomát, jó ízlését dicsérte.
A zöld-fehérbe öltöztetett asztalok mellett hangzottak el a kölcsönös üdvözlések, és a köztiszteletben álló Túry László atya köszöntése, aki bár igyekezett palástolni a meghatottságát, az arca elárulta, hogy öröme telik az ittlétben. Úgy érezte, hogy Isten ajándéka ez a nap, mert azok körében lehet, akikhez tizennyolc éven át lelkipásztorként oly közel került. Akiket megkeresztelt, hittanra oktatott, menyasszonyként, vőlegényként esketett, de azok emlékét is őrzi, akiket utolsó útjukra elkísért. Az első ifjú pár Süli József és Mária volt, de őket még sokan követték Porgányon, Keglevichházán, Óbében, nevüket hűségesen vigyázzák a régi feljegyzések. Túry atya vázolta eddig megtett életútját, mely eléggé rögös volt, mert a régi rendszer nem kímélte a hozzá hasonlókat. Ám rendíthetetlen hite és az anyanyelvhez meg a hívekhez való ragaszkodása sok elégtételt is adott. A környéken élők máig számontartják – pedig ötven évvel ezelőtt történt -, hogy Túry atya nevéhez fűződik a templomépítés Porgányon, ami nem számított szokványos tettnek a letűnt rendszerben.
A keresztúri templomba sok-sok év után ezúttal misézni tért be, és a padokban ülők megilletődötten hallgatták szavait, követték imáját. Nem mindennapi eseménynek lehettek itt részesei az egybegyűltek, katolikusok és reformátusok, idősek és fiatalabbak, magyar és román nevűek. Vitték magukkal a papi áldást és a közösen kimondott óhajt: legyen békesség köztünk.
Falunézőbe indult innen a csoport, és el kell ismerni, hogy a pusztakeresztúriaknak van mit láttatniuk. Beépül az általuk gyermekparknak nevezett tér, ahol a zöld még hiányzik ugyan, de van helyette bőven homok és fa, meg munkáskéz. A Günther Wood cég ajándéka ez a falu aprajának, akik alig várják, hogy teljes egészében birtokba vehessék. Sok ötlet és építői hozzáértés teljesedik ki itt, így kívánja ezt az egykor Keglevichházáról elszármazott német nemzetiségű vállalkozó, akit vonzott az otthon. Nemcsak üzletelni, gyarapodni akar nálunk, hanem a jövedelméből adni is kíván nekünk – mondta róla elismeréssel Süli Mária.
A régi kultúrotthonra alig lehet ráismerni. Utcára néző arca teljesen megszépült, a kapun belül pedig már minden azt sejteti, hogy maholnap a legigényesebb elvárásoknak is megfelel. A nagyterem tágas színpadát remélhetőleg vonzónak találja majd a magyar színház, és úgy, mint régen, kedvére való előadásnak tapsolhat a közönség. De helyet kap ebben az épületben ifjúsági terem, konyha nagy tűzhellyel, hűtőkamra, új polcok, vízcsap és sok egyéb, ami a közös rendezvényeket szolgálja, a széles tornácot védő tetőzetet hozzáértéssel ácsolt faoszlopok tartják a vállukon. Mondták is a pusztakeresztúri vendéglátók: elégedettek a polgármester meg az alpolgármester tevékenységével, mert nem csak ígérgetnek, hanem cselekszenek is a faluért. „Igaz, mi is megtesszük, ami tőlünk telik” – fűzték hozzá az asszonyok.
Verőfényes, szép őszi időt “rendeltek” az elmúlt hétfőre a pusztakeresztúri nőklub tagjai. Faragó Borbála és Béres Margit klubelnökök köszönő szavaira nótaszó tette fel a koronát. Dicsérőleg jegyezte meg Túry atya, hogy nem mindennap lehet látni, hallani ilyen dalárdát. A nótaszó kihallatszott az udvarra, utcára is, mert szárnya nőtt a dalnak, kézfogás pecsételte meg a barátságot, egymásra találtak a szavak, a vélemények, ünneppé lett a hétköznap. Horváth Ilona jókívánsága jegyzetfüzetünkbe is bekerült: „Minden napra kis örömet, minden hétre kis csodát, havonta kis pihenőt kíván a keresztúri nagy család.”
Két magyar közösség – a pusztakeresztúri és a temesvári – naplója ismét gyarapszik néhány képpel, bejegyzéssel, tagjai pedig bíznak a folytatásban…
Sipos Erzsébet