„Zeng, dörg az ágyú, csattog a kard…”
A szülőváros választott képviselője
A hetente kétszer megjelenő kérészéletű szépirodalmi és társadalmi lap, a német nyelvű Euphrosine, amelyet az ügyvéd, közíró és zeneszerző, dr. Gottfried Feldinger (1819–1903) (aki 1861-ben Földényi Frigyesre magyarította a nevét) 1851 elején, 10. számában a Béga-parti városban világra jött tábornokról, Klapka Györgyről írt. Háromnegyed évi fennállása után haladó és magyarpárti szellemisége miatt a mesterségesen összetákolt tartomány, Szerb Vajdaság és Temesi Bánság hatóságai 1851 szeptemberében betiltották.
Emigrációja közel két évtizede alatt is Klapka György honvédtábornok tartotta a kapcsolatot Aradra költözött édesapjával valamint Temesvárott élő nővérével, Eötvösné Klapka Juliannával és sógorával, Sprung Antallal. Ügynökök, kémek, utazók, csempészek, közvetítők, kereskedők segítségével juttatta el leveleit a címzettekhez, akik ugyancsak az osztrák hatóságok éberségét kijátszva, megkerülve válaszoltak üzeneteire. Édesapja, Temesvár volt polgármestere és országgyűlési képviselője, Klapka József 1863. május 12-én Maros-parti szülővárosában, ahova 1850 után vonult vissza, örökre lehunyta a szemét. Titkos levelezőtársnak szülőhelyén, a Bánságban egyedül leánytestvére maradt, aki féltve és gondosan őrizte az Európa különböző országaiból és városaiból kapott leveleket.
Hazatérte esztendejében, 1867-ben felesége, Martha Inez d’Arboin társaságában sietett szülővárosát és rokonságát is felkeresni. Látogatásáról tanúskodik 3 vizitkártya (kb. 10×6 cm) nagyságú felvétel (2 álló- és 1 mellkép), amelyeket Klapka Györgyről és nejéről Julius Milliot fotográfus készített Temesvárott 1867-ben. A tucatnyi Klapka-fotográfia között a Magyar Nemzeti Múzeum Fényképtára gyűjteményének birtokában fellelhető felvételek hátoldalán kék gumibélyegző lenyomata látható a Temes megyei honvéd egylet tulajdona felirattal.
Többször is megfordult szülővárosában Klapka György az 1868-as esztendő folyamán, miután vállalkozótársaival – más cégek, üzletemberek mellett – 1867. november 16-án kérvényt nyújtott be, amelyet tíz nap múltán, 1867. november 26-án elfogadott, jóvá is hagyott a Közmunka- és Közlekedésügyi Minisztérium, az Arad-Temesvár közötti vasútvonal előmunkálataira és kiépítésére. Nehezebb, körülményesebb és bonyolultabb folyamatnak bizonyult a beruházáshoz szükséges tőke előteremtése. Korábbi kapcsolataira is alapozva Klapka György több magyarországi és külföldi pénzintézetet keresett meg, igyekezett a tervnek, a vállalkozásnak megnyerni. A sok elutasítás, visszalépés, csalódás után Klapka György szomorúan jegyezte meg Medveczky Árpádnak (1817–1885) írt levelében – amelynek részletét dr. Jancsó Árpád Az Arad-Temesvár vasútvonal története című kiváló, alaposan dokumentált könyvéből vettünk át és idézünk – „Ezek aztán az igazi barátok. Hála az égnek, hogy már nemigen messze állok a sírtól – ahol mindennek vége”.
A nehézségek, az akadályok sokasága dacára mégis sikerült összegyűjteni a szükséges pénzmagot, amelyet a darmstadti kereskedelmi és iparbank, a Sulzbach testvérek Majna-Frankfurtból, a Cramaer-Klett társaság Nürnbergből, a Magyar Általános Hitelbank, a szab. cs. kir. osztrák ipar- és kereskedelmi hitelintézet és személy szerint Klapka György teremtett elő, adott össze.
Magyarország kormánya, amelynek élén gróf Andrássy Gyula állott, 1868. július 11-én – állami kamatbiztosítás mellett – engedélyezte, hogy Klapka György üzlettársaival együtt megkezdje az Arad-Temesvár közötti vasútvonal építését. Az „arad-temesvári vasút kiépítése tárgyában” hozott 1868. évi 37-ik törvényt 1868. december 3-án aláírásával Budán szentesítette a király, I. Ferenc József. A 13 cikkelyes törvényt, miután a képviselő- és főrendiházban kihirdették azt, gróf Andrássy Gyula miniszterelnök is ellátta kézjegyével. A díszes kiállításban nyomtatásban kiadott „Arad-Temesvár mozdonyvasút” engedélyokmányát 1869. június 9-én Bad Ischlben írta alá az Osztrák-Magyar Monarchia uralkodója. Az építkezés időtartama alatt Klapka György többször is felkereste a munkatelepet, meglátogatva szülővárosát és rokonságát is. A munkálatokat Naszluhácz Lajos építészeti igazgató irányításával műszaki bizottság koordinálta, amelynek Hercz Gyula, Duschka Vince ás Mayrau Kajetán volt a tagja. A két szomszédos alföldi várost, illetve az Első Erdélyi Vasút, a Tiszavidéki Vasút, valamint az Osztrák Állami Vasúttársaság vonalait, hálózatait összekötő 55 km hosszú vaspálya felavatására 1871. április 6-án került sor. Temesvár lakossága kitörő lelkesedéssel fogadta az Aradról a józsefvárosi vasútállomásra délelőtt 11 órakor berobogott első szerelvényt.
Klapka Györgyöt 1868. március 1-jén Szegedre várták a Belvárosi Kaszinó és a Honvédegylet vezetői és tagjai, az ünneplést következetesen kerülő tábornok azonban nem szakította meg az útját a Tisza-parti városban, hanem Temesvárra tartva továbbutazott. Másnap, 1868. március 2-án az éjjeli vonattal érkezett vissza Szegedre, a kaszinóban rendezett díszvacsorára, ahol emelkedett szellemű beszédben köszönte meg a fogadtatást bejelentve, hogy a magyar honvédséget még a folyó esztendőben fel fogják állítani. Hosszú évek után találkozott hajdani iskolatársaival, Osztrovszky Józseffel és Sulyok Mór országgyűlési képviselőkkel. Klapka György rokona, Lengyel Pál tanácsnok házában szállt meg. Az 1830-ban tervbe vett és 1868-ban ismét komolyan terítékre került pest-szegedi, duna-tiszai csatorna megépítésének egyik legbuzgóbb támogatója – nem minden érdek nélkül – Klapka György volt.
„Uraim itt már le a kalappal! Ez mindannyiunk közül egy számmal többet bírt. Mint triász áll ő, azaz: temesvári lény, magyar alakítvány és quod plus est: római lelkület. Utóbbivá forradalmunk egyik teremtője avatta akkor, amikor teremtménye süllyedésnek indult, hanem az mit sem tett – ő rendületlenül állott” – írta méltatólag a Batthyány-kormány volt hadügyminiszere, a Klapka Györggyel egyébként nemigen rokonszenvező Mészáros Lázár (1796–1858) Szokoly Viktor által 1871-ben közrebocsátott Eszmék és jellemrajzok az 1848/9 forradalom eseményei- és szereplői című könyvében.
Az 1873-ban a bécsi tőzsdekrach nyomán kitört és hoszszan elhúzódott gazdasági világválság, pénzügyi összeomlás érzékenyen érintette, tekintélyes veszteségekkel sújtotta Klapka Györgyöt is. Csak felesége családjának segítségével sikerült úgy ahogy vagyonilag talpra állnia. Kritikussá súlyosbodott anyagi helyzetén valamelyest javítani tudott szerencsés egyiptomi útjával, eredményes 1873-as üzletkötéseivel is.
A Temesvárott viszonylag gyakran megforduló Klapka György kivételes tiszteletnek örvendett szülővárosában. A település elöljárói, élükön a polgármesterrel, valamint a Deák-párt helyi vezetői mintegy a polgárság közakaratát képviselve és kifejezve arra kérték fel, hogy a Bánság fővárosa jelöltjeként induljon az 1869. március 9 – április 13-a közöttre kiírt országgyűlési választásokon. Klapka György elfogadta a megtisztelő felkérést. A Uhrmann Márton nyomdatulajdonos kiadásában és dr. Zilahy Pál újságíró szerkesztésében megjelenő német nyelvű napilap, a Temesvarer Zeitung 1869. január 16-i számának első két oldalán tárcában cikket közölt Klapka Györgyről, aki temesvári barátaihoz és polgártársaihoz intézett, 1869. január 28-án Nizzában papírra vetett nyílt üzenetének szövegét az általa alapított, megteremtett a Pesti Könyvnyomda Rt. első termékeként füzetecskében tette közzé, hozta nyilvánosságra magyar nyelven. Temesvárott Uhrmann Márton nyomdájának betűivel jelentette meg ugyancsak magyarul a nyilatkozatát és a programját ismertető leporellókat.
Nehezményezte az egyetértés hiányát, a széthúzást, az indulatok elszabadulását, a vádaskodások és gyanúsítgatások túlburjánzását, a gyűlölet és az elvtelen viszály kiéleződését a politikában és a közéletben.
(folytatjuk)