Kovács Mihály sírja a nagyszentmiklósi temetőben
2013 őszén, a Halottak napját követő lapszámban dr. Bárányi Ferenc adott hangot a Heti Új Szó hasábjain meglepetésének, amelyet benne a szülővárosa, Nagyszentmiklós római katolikus temetőjében szerénykedő régi sírkő felfedezése keltett. A sírhant Kovács Mihály földi maradványait takarja. A fejkőről fényképet és feliratának szövegét a Mindenki kalendáriuma 2014-es kötetében megjelentetett Hol sírjaink domborulnak… Temes megye című illusztrált összeállításban Pálkovács István és Momír Dorottya is közölte. Szöveget, részletesebb ismertetőt egyik esetben sem társítottak, csatoltak a felvételekhez. Pedig Kovács Mihály alakja és hosszú életútjának nem mindennapi eseményei regényekbe kívánkoznának. A parancsnokához és annak emlékéhez való hűség, mélységes ragaszkodás, a rendíthetetlen, a lankadatlan szolgálat és kötelességérzet mintaképe volt. Rémtörténetbe illő, fölötte kockázatos feladatot, küldetést vállalt és oldott meg bravúrosan az osztrák önkény tobzódásának legsötétebb korszakában. Az 1848-1849-es magyar forradalom és szabadságharc elkötelezettjévé vált, amelynek ügyét és örökségét élete végéig példamutató odaadással szolgálta. Nagy idők cselekvő résztvevője és tanúja volt.
Két évtizeden át a Temesvárott született eleméri és ittebei Kiss Ernő (1799-1849) ezredes, majd tábornok ordonánca, „hűséges huszárja” volt Kovács Mihály (1809-1898), akit az aradi vésztörvényszék által golyó általi halálra ítélt gazdája kivégzése annyira megrendített, hogy személyes indíttatásból, mélységes ragaszkodásból és tiszteletből valamint a vértanú főtiszt mostohatestvérének, Fredrigone Alajosné Leowen Júliának a megbízásából a főbelövése helyszínéről, a vár árkából Hertelendy Miksa komornyikjának, a bocsárdi Vörös Mártonnak a közreműködésével és segítségével a még el nem földelt holttestet, a sötétség leple alatt, az őröket megvesztegetve, a kivégzés 1849. október 6-i éjszakáján vakmerően kilopta. A sírását elfojtani alig tudó Kovács Mihály és Vörös Márton, aki állítása szerint a kivégzésnek is szemtanúja volt, a tetemet a magukkal vitt s az őrök látókörén kívül hagyott kétkerekű taligáig cipelte, amelyre sikerült aztán nagy nehezen feltenniük. Majd egyikük az alkalmi szállítóeszközt húzva, másikuk meg Kiss Ernő porhüvelyét tartva jutottak át a Maros- hídon és érkeztek a tisztiszolga a Tököly-templommal szemközti kis utcák egyikében bérelt szállására. A házba bevitt holttestet Vörös Márton megmosta, majd összerakta és átkötötte Kiss Ernő a közeli lövésektől teljesen szétrocsolódott fejét. Megállapították, hogy két golyó fúródott a hátsó várkapu közelében, a hosszan elnyúló kazamata téglafalánál kivégzett tábornok koponyájába, a testét meg egyetlen lövés érte. Sylvester Lajos, osztrák élelmezési őrmester, a kivégzések szemtanúja visszaemlékezései szerint, Kiss Ernőt a testébe hatolt golyó a szíve táján találta, azonban nem halt meg: „Egy altiszt hozzáugrott, és közvetlen közelből főbe lőtte. A közeli lövéstől parókája meggyulladt, és lángolva repült a fal tövébe.” A megmosott tetemet, amelyet tiszta fehér alsóneműbe öltöztettek és lepedőbe csavartak, egy festetlen koporsóba helyezték. Nem volt ugyanis alkalmas fekete ruha, amibe felöltöztethették volna a holttestet. Már hajnalodott, amikor a kétkerekű taligán kivitték a koporsót a temetőbe, ahol a ravatalozóban átadták a csősznek, akit busás fizetséget ígérve „szívességéért”, megkértek, hogy hantolja el azt. Hat hétig a B. B. monogrammal megjelölt sír rejtette Kiss Ernő tábornok földi maradványait, amelyeket „hűséges huszárja”, Kovács Mihály kiásatott és szekéren, kerülő utakon átszállított Katalinfalvára, ahol egyházi szertartással a templom alatti családi sírboltba temették el.1872-ig Kiss Ernő tábornok holtteste nagybátyja, Kiss Miklós feleségének, Issekutz Katalinnak (1756-1830) – aki különben a nevét viselő falut alapította és templomát építtette – és unokatestvérének, Kiss Antalnak (1780-1844) valamint a család még néhány tagjának porhüvelyei mellett az 1812-ben Nepomuki Szent János tiszteletére felszentelt templom szentélye alatti sírboltban feküdt.
A család kérésére ugyancsak Kovács Mihály vitte át 1872. október 6-ra Németelemérre Kiss Ernő tábornok, a vérbe fojtott magyar szabadságharc mártírjának földi maradványait, amelyeket gyászszertartással helyeztek aztán 1872. október 7-én az Aradon kivégzett főtiszt által 1845-ben emeltetett és Szent Ágoston tiszteletére felszentelt római katolikus templom szentélye alatti kriptába. „A temetés fényes és megható volt. A gyászszertartás délelőtt tíz órakor vette kezdetét az eleméri templomban: Halász Frigyes eleméri plébános végezte a klekki és katalinfalvi plébánosok segédlete mellett. A fényes ravatalt az eleméri lövészegylet tagjai állták körül, a templom zsúfolásig megtelt a megboldogult rokonaival és volt tisztelőivel, jobbágyaival. Ott volt Aschermann Ferenc, honvédezredes Szegedről, a megboldogult egykori segédtisztje és Parcsetich Zsigmond, volt honvéd huszárezredes, Kissnek gyermekkori barátja” – számolt be az eseményekről az unoka, id. Bobor Gyula. A gyászmenet elkísérte a koporsót a kastélyig, majd visszatért a Kiss Ernő által 1845-ben emeltetett római katolikus templomig, ahol a lövészegylet tagjainak díszlövései közepette vitték le a szentély alatti családi kriptába. Nyughelyét vörös márvány emléktáblával fedték el, amelyre a Kiss család koronás címere alá a következő feliratot vésték: „Itt nyugszik / ittebei és eleméri Kiss Ernő / volt cs. kir. huszár ezredes / a pápai Krisztus és egyéb rendek vitéze / későbben magyar honvéd altábornagy. / Született Temesváron 1799ik évi / június hó 13-án / meghalt Ó-Aradon 1849-ik évi október 6-án / mint az ó-aradi vértanúk egyike. / Kiss született Issekutz Mária / Kiss Ernőnek nagyanyja / Kiss született Bogdanovits Anna / Kiss Ernőnek édesanyja és / Kiss Ernesztin, Kiss Ernőnek 7 éves leánykája.”
Kovács Mihály, „Kiss Ernő nyugodalmazott huszárja”, akinek a főtiszt egyik lánya, Bobor Györgyné Kiss Róza jóvoltából élete végéig a dúsgazdag földesúr leszármazottai tisztességes kegydíjat folyósítottak, Nagyszentmiklóson élt, ahonnan 1890. október 29-én levelet írt Torinóba Kossuth Lajosnak, amelyben részletesen beszámolt a vértanú-tábornok holttestének kilopásáról, eltemetéséről az aradi temetőbe, majd kétszeri átszállításáról. Magas kora nem akadályozta meg Kovács Mihályt abban, hogy Aradra utazzon és 1890. október 6-án részt vegyen a Szabadság-szobor leleplezési ünnepségén. Meghatotta, könnyekre fakasztotta találkozása egykori gazdája bronzdomborművé formált arcmásával az emlékmű talapzatán. Kiss Ernő pisztolyát Kovács Mihály Atzél Péternek, Arad polgármesterének adományozta, hogy az az ereklyemúzeum anyagát gazdagítsa.
90-ik életévében 1898. augusztus 24-én hunyta le örökre a szemét Kovács Mihály. A nagyszentmiklósi temetőben helyezték örök nyugalomra. Sírkövére, amely megőrződött, a következő feliratot vésték: „ Itt nyugszik / KOVÁTCS MIHÁLY / KISS ERNŐ /honvédtábornoknak / volt hű huszárja / Megh. 1898. augustus hó 24 / 90 éves korában”.
Sokszorosan rászolgált arra, hogy nyughelyét a nagyszentmiklósi és a bánsági magyarok kegyben és rendben tartsák, hogy gondozzák és ápolják, hogy jeles alkalmakkal virágot, koszorút vigyenek rá, hogy gyertyát gyújtsak a hűséges ordonánc emlékére.