Az aggok menháza
A két világháború közötti évtizedek nagy gazdasági világválsága kezdetének esztendejében, 1929-ben, – amikor a szociális nehézségek, megélhetési gondok kezdtek egyre nyomasztóbbá és súlyosabbá válni –, a Temesvári Zsidó Nőegylet a Béga-parti város mózeshitű vallási közössége idősebb, a családi gondviselést nélkülöző tagjainak megsegítésésére létrehozta az öregotthont, amelyet a Gyárvárosban, a Mező (ma: Inocenţiu Micu Klein) utca 26. számú házában rendeztek be. A tájegység sorrendben első zsidó jótékonysági, emberbaráti intézményét egy a földszintes épületek sorából kissé kiemelkedő villaszerű magánházban rendezték be a nemes szívű, áldozatkész zsidó asszonyok, akik idejüket és energiájukat nem kímélve mindent megmozgattak feltett szándékuk megvalósítása érdekében. Hosszú hónapok lázas, megfeszített munkájának az élén a Zsidó Nőegylet nagyrabecsült, agilis elnöknője, dr. Polacsek Árminné állott.
Eleve nem kívánták emeletes épületben elhelyezni az öregeket, hogy ne kelljen lépcsőket mászniuk. Az udvarra pihenőszékeket helyeztek ki. A kertben veteményes ágyásokat alakítottak ki. A szuterénben helyezték el a rituális konyhát, amelyet fehérre festett falak határoltak és egy hatalmas tűzhely uralt. Jótékony adományozók adták össze a felszereléseket, a szükséges edényeket. Külön szekrényekben őrizték a tejes és a húsos edényeket. Fehérneművel zsúfoltan állt a gondnoknő szobájában a ruhásszekrény, amelyben 130 ágyhuzat, 120 törülköző, rengeteg meleg hálóing, asztalkendő sorakozott, kapott helyet. „Az aggok háza igazán mindennel el van látva. A szuterén helyiségekben öt szoba van és egy fürdőszoba. A szobákban egymás mellett vadonatúj ágyak, pokrócokkal letakarva. Az ágyak között éjjeliszekrények és minden ágyhoz tartozik egy ruhaszekrény, amelynek kulcsát az illető ágy tulajdonosa fogja őrizni. A falakon tükrök, az aszalokon mindenütt virág. A fürdőszobában egy kád és több mosdókészlet van. A szuterén helyiségekben összesen 14 ágy van. Minden csöpp helyet alaposan kihasználnak, még a fürdőszobát is kettéosztották és az egyik felét lakószobának rendezték be. A szuterénben a legszegényebb sorú aggokat helyezik el, akiket teljesen ingyen tart el az aggok háza” – mutatta be az intézményt a Temesvári Hírlap munkatársa, az újság 1929. november 9-i számban Az első temesvári zsidó jóléti intézmény felavatása. Elkészült a zsidók aggok menháza címen közölt helyszíni riportjában. Tágas, szép, parkettával padolt ebédlőteremben étkeztek a földszinten a gondozottak. Az ebédlőszoba a Temesvári Zsidó Nőegylet elhunyt elnöknőjének, Klein Dávidnénak a nevét viselte, akinek az arcképe valamint egy a nevét megörökítő bronztáblácska is helyet kapott a nagy asztal fölött. Az 1928-ban elhunyt Klein Dávidné volt az, aki az öregotthon létesítésének eszméjét, elsőként fölvetette, a belvárosi, gyárvárosi és józsefvárosi zsidó nőegyleteket összefogásra buzdította a közös cél megvalósítása érdekében. A legnagyobb földszinti szoba a Gyárvárosi Zsidó Nőegylet elnöknőjének, Hübsch Dávidnénak a nevét viselte, aki 100.000 lejt adományozott az öregotthon felépítésére. Gesztusáért azt is kiérdemelte, hogy nagyméretű arcképét is kifüggesszék a szobába. A földszinti szobák ágyainak fenntartására kegyes alapítványokat tettek a hitközség tehetősebb tagjai, családjai: Tauszig József, Perényi Géza, dr. Rosenthal Marcell ügyvéd, Löw-Beer, a Dura Elemgyár igazgatója, Moravetz Gyuláné, könyvkereskedő, Fäber Bernátné, dr. Klein Gyula és Lazarovitz, Nyíri Jenő, a Közgazdasági Bank igazgatója és felesége, Klein Hillel és neje, Kovács Mór emlékére tett alapítványt Kovács Laura, adományával Deixner József emlékének kívánt adózni Deixner Lujza. Bronztáblácskák örökítették meg az alapítványosok mindegyikének nevét az ágyak fölött. A betegszobát Friedmann Karola alapította.
Komoly érdemeket szerzett az aggmenház megteremtésében a temesvári zsidó hitközség titkára, Delmár Gyula valamint Klein Jenő mérnök, aki minden támogatást megadott a nőegyletnek, amelynek élén dr. Polacsek Árminné oldalán Dr. Drechsler Miksáné és özv. Polgár Adolfné állott. A temesvári zsidóság adományaival támogatta az akciót.
Tizenhatan jelentkeztek felvételre a öregotthon megnyitásakor. Négy férfi és 12 nő. A szuterénben 14, a földszinten meg 12 ágy várta a rászorultakat. Hatvan életévüket betöltött, munkaképtelen, szegénysorú zsidók kérhették felvételüket. Az éléskamra feltöltéséhez minden nőegyleti tag egy üveg paradicsomlé valamint egy üveg lekvár, gyümölcsíz adományozásával járult hozzá. A malomtulajdonos Prochaszka Ede felajánlotta, hogy minden évben 10 zsák lisztet ajándékoz a beutaltak ellátására.
A csöndes, tiszta levegőjű környéken fölépített és berendezett aggmenház ünnepélyes felavatására, 1929. november 10-én délelőtt került sor. A jóléti intézmény megteremtésében oroszlánrészt vállaló és betöltő Polacsek Árminné fogadta a vendégeket. Karének vezette be a hivatalos ünnepséget. A „szeretet legújabb otthonát” létrehozó hölgyek érdemeit dr. Dechsler Miksa, belvárosi főrabbi méltatta. A nőegyletek nevéven Hübsch Dávidné, a Gyárvárosi Zsidó Nőegylet elnöknője köszöntötte a megjelentek, a zsidó társadalom reprezentánsai és más hitfelekezetű vendégeket. „Festői képekben gazdag” beszédben méltatta a nők szerepét a zsidó történelemben és Mózes népének irányításában dr. Singer Jakab, gyárvárosi főrabbi. Weles Jenő gyárvárosi főkántor énekszáma után a Józsefváros, főrabbija, Schück Bernát mondott ünnepi beszédet a Talmudból vett idézetekkel domborítva ki a jótékonyság erejét és szerepét. Katz Simon belvárosi főrabbi saját megzenésítésében énekelte, szólaltatta meg dr. Dechsler Miksa főrabbi egyik imáját. Visszapillantva az akcióra dr. Polacsek Árminé a menház létesítésének történetét, főbb fázisait ismertette, idézte fel, s átadta az épületet rendeltetésének. Temesvár városa nevében az állandó választmány tagja, Gábriel József fejezte ki elismerését példamutató megvalósításukért a temesvári zsidó nőegyleteknek. Puszta létével a menház többek között azt jelképezte és demonstrálta, hogy a gondterhes világban léteztek „érző és jó szívek”. „Barátságos, kedves szobák, modern szociális eszmék érvényesülnek az építkezésben, mert átlag ketten-hárman lesznek egy-egy szobába elhelyezve. Társalgó rádióval, könyvtárral és szórakozással biztosítanak gondtalan napokat az élet elesettjeinek. Jóleső érzés fogja el az embert a tisztaság és kényelem láttára. Temesvár népjóléti intézményei sorában az új otthon az első helyet foglalja el” – összegezte véleményét a korabeli krónikás.
Több mint két évtizeden át lakták a szeretetházat az elaggott, az élet küzdelmeibe belefáradt, támogatásra szorult idős zsidók. Miután a temesvári zsidó líceum megszüntetését követően állás nélkül maradt Schwartz Oszkár tanár, a hitközség társadalmi felelőseként rendszeresen fölkereste az idősek otthonát, amelyben idővel egy szegénykonyhát is működtettek a rászoruló, a nincstelen zsidók megsegítésére. Az 1950-es évek elején a jóléti intézményt is államosították, s hivatalosan a temesvári zsidó nőegyletek sem működhettek tovább, nem fejthettek ki karitatív tevékenységet. A Mező utcai öregotthon városi kezelésbe került. A lepergett több mint hat évtized alatt bővítették, megnagyobbították létesítményt, amelyben az Inocenţiu Micu Klein utca 25-29. szám alatt jelenleg 87 idős embert gondoznak. A körülmények, a feltételek nem a legeszményibbek, sok kívánnivalót támasztanak.
A temesvári zsidó hitközség a gyárvárosi zsinagóga mellett, a tulajdonába maradt földszintes épületek egyikében rendezett be újabb menházat gondozásra rászoruló idős tagjai számára. A zsidóság lélekszámának drasztikus csökkenésének egyenes következményeként a gondozást igénylő idősek is megfogyatkoztak. Elenyészően kevesen vették igénybe a zsidó öregotthon szolgáltatásait. 5-6 gondozottra 14-16 alkalmazott jutott. Gazdasági megfontolásokból a létesítményt felszámolták. Románia nyugati országrészének zsidó hitfelekezetű rászorultjait az aradi „Aeva Elisheva és Adalbert Huber-Huber” öregotthonban (Episcopiei utca 22. szám) gondozzák. Az 1913-ban létesített intézményben 12-15 férőhely, de szükség esetén 22 idős zsidót is el tudnak helyezni a 11 szobában. 1 orvosasszisztensnő és 7 gondozó biztosítja az idősek ellátását. Az orvosi, testápolási szolgáltatásokat szerződéses alapon a közszférából biztosítják. A rászoruló temesváriakat is az aradi zsidó öregotthonba utalják be. Aradon kívül csak Bukarestben tartanak még fenn zsidó aggmenházat. A Béga-parti városban idősek számára házi gondozó szolgálatot tart fenn hitközség: a rászorulóknak naponta meleg ételt visznek a rituális konyháról, biztosítják egészségügyi ellátásukat, kezelésüket, klubot, „napközi otthont” tartanak fenn, működtetnek. Romániában elsőként pszichológust alkalmaztak, hogy elbeszélgessen az idősekkel, hogy egy kis “agytornával” frissen tartsa érettebb korosztályok elmagányosodott, hozzátartozók és barátok nélkül maradt tagjainak agytekervényeit.