• Főoldal
  • Közélet
  • Helyszín
  • Gazdaság
  • Helytörténet
  • Hitvilág
  • Művelődés
  • Oktatás – Ifjúság
  • Sport
  • Régió
    • Régió – Krassó-Szörény megye
    • Régió – Hunyad megye
    • Régió – Arad megye
  • Jelek és jelzések
  • Irodalmi helyőrség

Regionális közéleti hetilap

Fontos hírek

GY. SZABÓ BÉLA EMLÉKKIÁLLÍTÁS

A Tragédia a táncszínházban

130 éves az aradi múzeum

Rossini ünnepi miséje

Ujj János – ARADI KRÓNIKA

Állami kitüntetésben részesült Szász Enikő színművész

Újrafelszentelési ünnepség Újszentesen


Szekernyés János – TEMESVÁR KÖVEI 506.


 01 Sep 2014   Írta admin  0 Hozzászólás


“Novotny Antal találmánya”

Nemcsak a temesvár-gyár­vá­rosi Millenniumi templom és bel­városi Szent Katalin plébá­niatemplom, hanem a Béga-parti város és a Bánság kisebb és na­gyobb települései többségének ha­­rangjai Novotny Antal (1840-1915) gyárvárosi, a Hold utca 4. szám alatt üzemelő öntődéjéből kerültek ki, az Osztrák-Magyar Monarchia létrejötte után öt esztendővel, 1872-ben kezdte el ál­dásos tevékenységének újabb, vi­rágzó szakasztát a harangöntésre szakosodott Novotny Antal. Több körülmény, alapvető feltétel találkozásának, szerencsés köz­reját­szásának köszönhetően a Gartner-féle öntödébe benősült Novotny Antal vállalkozása önálló­sulása után látványosan megerősödött, jelentős mértékben fejlődött és korszerűsödött. Termelését a mű­hely folyamatossá tette és viszonylag gyorsan meghatványozta. Az 1870-es évek elején kirobbant gazdasági válságot, amely Európa orszá­gai­nak iparát és mezőgazdaságát komolyan megviselte, erősen próbára tette, páratlan léptékű, hatalmas iramú és arányú prosperitás, fellendülés követte. Az 1867. február 17-én a Habsburg-uralkodóház és a magyarság ve­zetői kö­zött létrejött kiegyezés eredmé­nye­ként megszületett politikai, ka­tonai és gazdasági nagyhatalom, az Osztrák-Magyar Mo­narchia a gazdasági, a társadalmi és szellemi élet valamennyi területét átfogó és mélységes átható fejlődésnek, ki­bontakozásnak lendült. Nagy vo­lu­menben érkeztek a dualista ál­lamalakulat területére a külföldi tőkebefektetések, amelyek az ipari ter­melés korszerűsítésében, nö­ve­lésében és gyarapításában, a vasúthálózat bővítésében, állandó sűrítésében, a népjóléti rendszer kiépítésében és megszilárdításában, a közoktatás kiterjesztésében, általánossá tételében, közművelődés felpezsdítésében, a városok és falvak gyökeres megújulásában, káprázatos gyarapodásában kamatoztak, materiálizálódtak. A két fővárostól – Bécstől és Budapesttől kezd­ve – a legeldugottabb falvacskákig, ta­nyabokrokig a házak, a középületek, a bérpaloták, az iparcsarnokok sokasága épült a „boldog békeidők” félévszázada alatt, amelyet „polgári Magyar­ország kiépítésének és megszilárdításának időszakaként” tartanak számon a történészek.
A gazdaság felpörgése, a ci­vi­lizációs folyamatok felgyorsulása, a fékezhetetlen építkezési láz az egyházak, a vallásfelekezetek éle­tére, tevékenységére is jótékonyan hatott. Magyarország nagyon sok településén új, tágas és mutatós templomokat emeltek az elavult, szűkössé vált régiek helyére. Az új városnegyedekben, a telepes községekben, a nö­vekedésnek, ígéretes gyarapodásnak lendült falvakban impozáns, magas tornyú templomokat építettek a 19. és 20. századok for­dulóján. A délcegen az ég felé emelkedő tornyokból a harangok sem hiányozhattak. Novotny Antal temesvár-gyárvárosi mű­he­lye sok megrendelést kapott, amelyeket sietett aztán a legjobb minőséget garantálva hiánytalanul teljesítani. Sok templom épült Bonnaz Sándor (1812-1889) és Dessewffy Sándor (1834-1907) püspökök szorgalmazására és anyagi támogatásával Csanád egyházmegye területén, amely a Bánság mellett Arad és Csongrád vármegyék déli részeit is felölelte. Arad, Makó és Szeged városok is a Te­mesvárott székelő püspöki hivatal joghatósága alá tartoztak.
Bonnaz Sándor püspök rendelte meg az 1848-49-es magyar szabadságharc idején elpusztult Kis­szüget gányófalu római katolikusai számára, akiket az erélyes földbirtokosnő, Batthányi Antónia Újoroszlámosra és Sasülés­re telepítetett át, azt a Novotny Antal által öntött harangot, amely az 1960-as években az időközben elnéptelenedett Sas­ülésről Ma­gyar­­majdánra ke­rült, ahol a Ma­gyarok Nagy­asszonya tiszteletére egy korábbi parasztházból átformált és felszentelt imaház udvarán felállított haranglábon szolgál. Fel­iratta a következő: „Sándor püs­pök a kis-szigethi kath. híveknek. 1875. Öntötte Novotny A. Temesvárott.”
A Szent János evangélista tisz­teletére megrendelt és felszentelt 428 kg-os harangot a ferenchalmi lutheránus egyházközség megbízásából Novotny Antal öntöt­te 1882-ben. A megrendelő a település lelkésze, Bácsy Leontinus volt. A templom korábbi harangjai feliratuk szerint Josef Egardner te­mesvári harangöntő műhelyében készültek.
A Torontál vármegyei lázárföldi római katolikusok számára Novotny Antal 500 forintért 1888-ban öntötte a Szent Ágoston tisz­teletére megrendelt haran­got. Szőregre 1894-ben szállított le egy 74 cm-es átmérőjű harangot, amely az Alexandriai Szent Katalin tiszteletére emelt templom tornyában kong.
A Bukovinából 1883-ban mint­egy 2000 székelyt telepítettek a Duna mellékén 1869-ben horvátok által létesített Ivanovo helyi­ségbe, amelybe 1876-ban Óbesenyőről, Szőlősudvarnokról és Erzsébetlakról bolgárok is érkeztek. A település római katolikus plébániáját 1899-ben alapították. A kincstári telken Szent Vendel tiszteletére emelt és felszentelt templom építési költségeit Bonnaz Sándor megyés püspök fedezte. A hála és a tisztelet jeleként kapta a település a Sándorfalva nevet. A Reiter Ede (1847-1908) temesvári épí­tész tervezte templom tornyá­ba a Novotny Antal Hold utcai műhelyében öntött harangok ke­rül­tek. Bukovinai székelyek érkeztek 1883-ban a Duna mentén 1868-ban alakult Gyurgyevo helységbe, amelyet 1887-ben elmosott az árvíz. A telepesek új, biztonságosabb helyre költöztek át megteremtve Székelykeve községet, amelynek ugyancsak Reiter Ede műépítész tervei alapján emelt templomát 1892-ben szentelték fel az államalapító király, Szent István tiszteletére. A nagyharangot Novotny Antal öntötte Temes­váron. 1907-ben készült ugyancsak Novotny Antal temesvári műhelyében kisebb „testvére”, amelyik Bu­ko­vinában a fogadjisteni fatemplom kis haranglábján emlékeztet a történelem viharait szerencséesen átvészelve napjainkban is a községből több hullámban szétrajzott székelyekre. A Temes vármegyei Vojtek község római ka­tolikus templomát Löffler Lipót, temesvári építkezési vállalkozó építette. A munkálatok 1902. július 2-án fejeződtek be. A neves temesvári lakatosmester, Leyritz Árpád (1865-1924) 490 korona 80 krajcárért kivitelezet „harangszékébe” Novotny Antal négy harangját szerelték be. A 460 kg-os 1659 koronába és 60 fillérbe került, míg a 236 kilósért 489 korona 60 fillért fizettek. Ugyanakkora összeget kért Novotny Antal a 216 kg-os harmadik harangért is. A 60 kg-os lélekharang végösszege 216 ko­ronára rúgott.
A magyarok bejövetelének ezer­éves évfordulójának esztendejében, amikor a temesvári ön­tőmestert aranyéremmel tüntették ki a Budapesten megrendezett nagyszabású Millenniumi Kiállí­táson, öntötte Novotny Antal a csongrádi római katolikus temető 1049 kg-os nagyharangját, amelynek alsó átmérője 126 cm, magassága pedig 108 cm. A palást egyik oldalára Szent János evangélista domborműve került, amelyet a következő szöveg keretezett: “A világ elmúlik, ez az Ő akarata. Aki pedig Isten akaratát megteszi, mindörökké megmarad. Jan. 2.17”. Fontos ada­tokat közölt és örökített meg a harangöntésről a másik oldalra megformált szöveg: „Ezen ha­ran­got Szent János Apostol és Evangélista tiszteletére Istenben boldogult Kuruczleki János és Szivák Julianna hitespár végrendeleti hagyományából a csongrádi róm. kath. Temetőnek öntetette Hegyi Antal plébános az Úrnak 1896. évében”. Alul a harang rendeltetését fogalmazták meg tömören: „Az élőket hívom, a holtakat siratom; a villámokat elhárítom. Öntötte Novotny Antal Temesvárott”. A gyulai Szent­há­romság-kápolna 20 m magas tornyában egy harang la­kik, amelynek átmérője 46 cm, súlya pedig 60 kg. Felirata: In ho­norem Crucifixi 1907 fudit: Antonius Novotny in Temesvár n. 2708.”
Reiter Ede temesvári építész tervezte az aninai római katoli­kus templomot is, amelynek alapkövét 1901. július 7-én tették le. Sittner Ferenc és Rupp Géza oravica­bányai építőmes­terek húzták fel a templomhajó és a torony falait. Az eredetileg Szent István király tiszteletére felszentelt templom patrociniumát püspöki engedéllyel Jézus Szívére változtatták át. A harangok Novotny Antal temesvári gyá­rában készültek. A bányászok védőszentje, Szent Borbála tiszteletére szentelték fel az egyiket, míg a másikat Szent Flórián ke­gyelmébe ajánlották. A lélekharangot a régi kápolnából hozták át és szerelték fel a templom karcsún felmagasodó tornyába. A harangok Novotny Antal temesvári gyárában készültek.
Szeged-Rókuson a Rainer Károly (1875-1951) és a Te­mes­várott 160 esztendeje született Aigner Sándor (1854-1912) tervei alapján neogótikus stílusban 1905-1909 között római katolikus templom tornyába 1908-ban szerelték be a Novotny Antal ön­tötte harangot. A Wihart Ferenc budapesti építész tervezte újszegedi neogótikus Szent Erzsébet-templom, amelyet Árpád-házi Szent Erzsébet és az 1898-ban meggyilkolt Erzsébet királyné emlékére emeltek, “szép hangú harangjait” Novotny Antal öntötte 1909-ben.
Harangjai íves, indás résekkel áttört pártázatán a temesvári mesteri rátarti következetességgel feltüntette: “Novotny Antal találmánya”.


    Oszd meg


  • Recent Posts

    • GY. SZABÓ BÉLA EMLÉKKIÁLLÍTÁS
    • A Tragédia a táncszínházban
    • 130 éves az aradi múzeum
    • Rossini ünnepi miséje
    • Ujj János – ARADI KRÓNIKA
  • HIRDESSEN ITT!

    Hirdetését a HETI ÚJ SZÓ nyomtatott oldalain négy (Temes, Arad, Hunyad és Krassó-Szörény) megyében valamint online változatban olvassák.

    További információval a hetiujszo@yahoo.com illetve a 0723-567370 (Makkai Zoltán) vagy a 0723-567371 (Graur János) telefonszámokon szolgálunk.
  • Archives

    • March 2023
    • February 2023
    • January 2023
    • December 2022
    • November 2022
    • October 2022
    • September 2022
    • August 2022
    • July 2022
    • June 2022
    • May 2022
    • April 2022
    • March 2022
    • February 2022
    • January 2022
    • December 2021
    • November 2021
    • October 2021
    • September 2021
    • August 2021
    • July 2021
    • June 2021
    • May 2021
    • April 2021
    • March 2021
    • February 2021
    • January 2021
    • December 2020
    • November 2020
    • October 2020
    • September 2020
    • August 2020
    • July 2020
    • June 2020
    • May 2020
    • April 2020
    • March 2020
    • February 2020
    • January 2020
    • December 2019
    • November 2019
    • October 2019
    • September 2019
    • August 2019
    • July 2019
    • June 2019
    • May 2019
    • April 2019
    • March 2019
    • February 2019
    • January 2019
    • December 2018
    • November 2018
    • October 2018
    • September 2018
    • August 2018
    • July 2018
    • June 2018
    • May 2018
    • April 2018
    • March 2018
    • February 2018
    • January 2018
    • December 2017
    • November 2017
    • October 2017
    • September 2017
    • August 2017
    • July 2017
    • June 2017
    • May 2017
    • April 2017
    • March 2017
    • February 2017
    • January 2017
    • December 2016
    • November 2016
    • October 2016
    • September 2016
    • August 2016
    • July 2016
    • June 2016
    • May 2016
    • April 2016
    • March 2016
    • February 2016
    • January 2016
    • December 2015
    • November 2015
    • October 2015
    • September 2015
    • August 2015
    • July 2015
    • June 2015
    • May 2015
    • April 2015
    • March 2015
    • February 2015
    • January 2015
    • December 2014
    • November 2014
    • October 2014
    • September 2014
    • August 2014
    • July 2014
    • June 2014
    • May 2014
    • April 2014
    • March 2014
    • February 2014
    • January 2014
    • December 2013
    • November 2013
    • October 2013
    • September 2013
    • August 2013
  • Recent Comments

    • Find us on Facebook

    • Curs Valutar

      20 March 2023
      EUR
      4.9219 RON
      HUF
      1.2327 RON
      USD
      4.6021 RON
      XAU
      292.9991 RON
      Curs oferit de Banca Națională a României
    • Időjárás



    • Szerkesztőség: GRAUR JÁNOS, alapító főszerkesztő, MAKKAI ZOLTÁN, főszerkesztő, Bodó Barna, főmunkatárs, Lázár Ildikó és Nemes Gabriella tördelőszerkesztők.
      Munkatársak: Sipos Enikő (otthonunk), Farkas-Ráduly Melánia (sport) Szekernyés János (helytörténet), Eszteró István (irodalom), dr. Matekovits György (egészségügy), Kiss Károly (mezőgazdaság), Csatlós János (keresztrejtvény), Ujj János (Arad), dr. Hauer Erich (Hunyad megye), Kun László (Krassó-Szörény), Dudás József (örökös munkatárs).
      Kiadó: VÁRBÁSTYA EGYESÜLET
      Kiadó tanács: Gazda István, Kása Zsolt, Tamás Péter


    Szerzői jog 2013 - Heti Új Szó