Sorkatonaként, bakancsos „dorobáncként” Zsilvásárhelyen a Temesvárott született Balogh Edgár mélyen megmerítkezett az olténiai népéletbe. Szótárral és nyelvtankönyvből sietett megtanulni románul. A Páring alatti kisvárosból, ahová egyébként Lugosról helyezték át, nem sok idő múltán őszi hadgyakorlatra a Gyulafehérvár melletti Lámkerékre – Lucian Blaga költő-filozófus szülőfalujába – vitték, ahol először lépte át egy egyszerű román parasztház küszöbét, először látott ikont és először evett puliszkát. „Megismertem egy népet nagyon lent, a tövében, s ha furulya szólalt meg vasárnap a kaszárnyaudvaron, ha egy társam falujába hívott meg, s civilbe öltöztetett a magáéból, vagyis hosszú hímzett inget és színes övet öltöttem magamra, fatányérból hörpölve mezei munka szünetében a csorbát, ikont csókolva a kis fatemplomban, vagy hórába fonódva a réten, ha babonás szokást vagy pimasz rigmusokat jegyeztem fel, mindig a feszülő energiákra voltam figyelmes, az ügyes és szívós feltörekvésre, mellyel hegyi társaim a kenyérrel, az ággyal vagy a bakanccsal ismerkedtek, népszerű könyveket olvasgattak, s büszkék voltak arra, ha feletteseik megelégedtek velük. Még inkább éreztem ezt a mélységekből feláramló új történelmiséget a tanult réteg, az önkéntesek közt, akik azután is megőrizték velem kötött barátságukat” – idézte katonáskodása tapasztalatait, benyomásait és élményeit idézve a Korunk hasábjain Olténiai emlék címen közölt visszapillantásában Balogh Edgár, aki 1936 decemberében morvaosztravai Magyar Napban közölt cikkeinek egyikében nyomatékosan megjegyezte „Nemcsak, hogy megismertem az oltyán népet, de magam is belehullottam, felitatódtam abba a tömegbe, amely ott vonaglik és kavarog a társadalom hivatalos formái alatt. Ez fordulatot hozott az életembe. Megtanultam gondolkozni az egyszerű ember számításával, az egyszerű ember helyzetéből. S az egyszerű ember törvénye ez; vágyódni fölfelé! Kívánni jobbat, többet, önzőn önmagamnak s mindannyiunknak,akik szegények vagyunk”.
A katonai kiképzés szüneteiben gyakorta betért a bádogosokhoz, a fegyverkovácsokhoz, az asztalosokhoz. Egyenruhások művelték, kapálták és öntözték a kaszárnya körüli konyhakerteket is. Sűrűn látogatták a bakák Zsilvásárhely ligeteit és kocsmáit is. Balogh Edgár megtekintette többek között a Mackensen német tábornok betörésére emlékeztető ágyúkat, a valamikor hősiesen védett hídnál, felkereste az Ecaterina Teodoru emlékére emelt obeliszket, s lejegyezte a német katonatemető 1916-ban elesett hősi halottainak többnyire lengyel (sziléziaiak vagy poroszok lehettek) nevét.
Katonatársai barátságosak és készségesek voltak a „távolból jött idegennel” szemben, segítették a román nyelv elsajátításában, magukkal vitték szülőhelyeikre, vendégül látták.
Valahányszor eltávozást vagy szabadságot kapott, Balogh Edgár Kolozsvárra sietett, ahol a társadalmi, politikai és irodalmi élet helyzetéről tájékozódott, s ahol alkalmat keresett és talált a „soros erdélyi magyar szellemi kérdések publicisztikai kibontására”. Erősen lesoványodva, de feketére sülve 1936 augusztusában Kolozsvárt és Nagybányán járt, pihengette ki a bakaélet fáradalmait. Szlovákiai barátja és örökös vitatársa, Peéry Rezső is meglátogatta. Együtt keresték föl a “bábonyi diáktábort, ahol Szabó T. Attila szorgalmas tanítványai centiméternyi pontossággal mérték le, hová akasztja konyhájában a magyar földműves-asszony főzőszerszámait”. Legtöbbször Craiováig kanyarodva személyvonattal tért vissza a Páring alatti városba. „Menetgyakorlaton is, éleslövészeten is mind az járt az eszemben, mi vár rám Kolozsvárt, ha hozzá akarok járulni a balos görcsök feloldásához és a népi kiszélesedéshez, a haladó erők tényleges összefogásához, de nem dumapostai liberalizmus, hanem plebejus felelősség, nemzetiségi tudat, közös vállalás alapján – vallott visszaemlékezésében élete Zsilvásárhelyen töltött szakaszáról. – Kettős életet éltem: végignézve színehagyott katonazubbonyomon és rojtos lábszártekercsemen, egyre előírásosabban forgatva orosz cári címeres, tulai jelzésű puskámat (még az első világháborúból kerülhetett ide), ledőlve vadvirágos mezőkön, vagy őrt állva a szénaboglyáknál lövésre készen, távbeszélgetéseket folytattam Gaál Gáborral és az Ady-társaság útkereső tagjaival, aztán magamhoz térve újra katonatársaim apró-cseprő örömeibe és bánataiba illeszkedtem. A fiúk szerettek, mind segítettek a nyelvtanulásban.”
Angyalbőrbe kényszerítve Balogh Edgár még Zsilvásárhelyen katonáskodott, amikor 1936. április 12-től kezdődően a Brassói Lapok közölni kezdte Tamási Áron híressé vált Cselekvő erdélyi ifjúság című cikksorozatát. Az öt folytatásra tagolt sorozat cselekvésre szólította fel Erdély az I. világháborút követően felnevelkedett új magyar értelmiségét. Mikó Imre szerint Tamási: „Írói tekintélyének latba vetésével szállott síkra »az Erdélyi Fiatalok népi humanizmusának, a Hitelben hirdetett újraértékeléseknek és a baloldaliak szocializmusának« egyesítése mellett.” A cikksorozatra a romániai magyar sajtóban többek között László Dezső, Jancsó Béla és Balogh Edgár reagált, válaszolt. Balogh Edgár az 1936-os esztendő végén szerelt le. Kolozsvárott telepedett le, s nyakig vetve magát a munkába intenzíven kapcsolódott be a Magyar Dolgozók Országos Szövetsége (MADOSZ) mozgalmába. A Morvaosztravában a Ferencz László, Lőrincz Gyula és Vass László szerkesztésében nyomdafestéket látott új lapnak, a Magyar Napnak küldte el Nagy Istvánnal, Bányai Lászlóval, Gaál Gáborral, Petru Grozával, Makkai Sándorral készített beszélgetéseit, interjúit. Cikkeket közölt a Korunk valamint a Ligeti Ernő szerkesztette Független Újság hasábjain is.
Balogh Edgár 1937. március 27 – május 23. között a kolozsvári Független Újságban a fiatal erdélyi szellemiség 18 jeles tagját szólaltatta meg, akik egy ifjúsági találkozó megszervezése szükségessége mellett foglaltak állást. A Fiatal magyarok Tavaszi Találkozója elé címen rendezett ankét a népfrontos törekvéseket szolgálta és erősítette Erdély magyar ifjúsága körében. A fiatalság egységének megteremtésére indított mozgalom egyik kovász-embere, Balogh Edgár volt. Az „ifjúsági parlament” szervezőinek főhadiszállásául kezdetben a Független Újság szerkesztősége, majd az „új jogásznemzedék tevékeny tagjának”, Asztalos Sándornak az ügyvédi irodája szolgált. Az előkészítő bizottság a mindenki által az „eredeti egység-törekvés zálogának tekintett” Tamási Áron kérte fel arra, hogy a terebélyesedő népfrontos mozgalom élére álljon. A közös akarattal kijelölt elnökre bízták, hogy kiket hívjon meg az összejövetelre, amelynek helyszínéül ugyancsak teljes egyetértésben Marosvásárhelyt választották. Tavasszal kívánták megtartani a találkozót, az időpont azonban objektív és szubjektív okok folytán őszre tolódott. A Tamási Áron, Nagy István, Asztalos Sándor, Petrovay Tibor, Vita Sándor valamint a Vásárhelyi Találkozóról végül is távol maradt Jordáky Lajos alkotta előkészítő bizottság, elnöke fogalmazásában, Kolozsváron 1937. augusztus 19-én tette közzé azt a nyilatkozatot, mely az erdélyi magyarsághoz szólva meghirdette a találkozót. A közéleti visszhangja, hatásfoka, következményei révén történelmi jelentőségűvé rangosult rendezvény 1937. október 2. és 4. között zajlott le a Marosvásárhely főtéren található Apolló-palotában. 187 lelkes résztvevő jelent meg és jutott közös álláspontra a háromnapos tanácskozáson, fórumon. A Hősökhöz nehéz időben című emlékezetes beszédével Tamási Áron nyitotta meg a találkozót, míg az első vitaindító Albrecht Dezső, a Hitel folyóirat négy egyenrangú szerkesztőjének egyike tartotta. „Száznyolcvanhét fiatal magyar szellemi harcos jött össze Románia minden részéből, hogy megtárgyalja a kisebbségi magyar önvédelem és népszervezés kérdéseit – hangsúlyozta azon melegében papírra vetett Elmélkedés a szavak hiteléről (A Vásárhelyi Találkozó hitvallása) című írásában Balogh Edgár. – S ez a fiatal férfi-tábor közös határozatokban szögezte le, hogy politikai, világnézeti, vallási és osztálykülönbség nélkül egységesen küzdeni fog a kisebbségi magyarság emberi jogaiért a népek testvérisége szellemében. Ha voltak is viták: a közös cél alaposabb megfogalmazásáért folyt a küzdelem. S ha akadtak érdesebb megfogalmazások is: csak keményen őszinte megnyilatkozások voltak. Minden szó megtelt az egyetemes kisebbségi érdek népi valóságával a szerződés visszahárult az íróra, aki az adott szó őszinteségéért szállt síkra”.
A nagygyűlés ünnepélyes záródokumentumát, a Vásárhelyi Hitvallást, a találkozó harmadik napján Tamási Áron vetette papírra és olvasta fel. Temesvár magyar ifjúságát Fodor József, gyárvárosi lelkipásztor, Becsky István mérnök, Rohrer Károly és Dominich István képviselte a történelmi horderejűvé vált Vásárhelyi Találkozón, amelyet a Béga-parti városban született Balogh Edgár kezdeményezésére és szorgalmazására hívtak össze.
-
Recent Posts
- HIRDESSEN ITT!
Hirdetését a HETI ÚJ SZÓ nyomtatott oldalain négy (Temes, Arad, Hunyad és Krassó-Szörény) megyében valamint online változatban olvassák.
További információval a hetiujszo@yahoo.com illetve a 0723-567370 (Makkai Zoltán) vagy a 0723-567371 (Graur János) telefonszámokon szolgálunk. Archives
- March 2023
- February 2023
- January 2023
- December 2022
- November 2022
- October 2022
- September 2022
- August 2022
- July 2022
- June 2022
- May 2022
- April 2022
- March 2022
- February 2022
- January 2022
- December 2021
- November 2021
- October 2021
- September 2021
- August 2021
- July 2021
- June 2021
- May 2021
- April 2021
- March 2021
- February 2021
- January 2021
- December 2020
- November 2020
- October 2020
- September 2020
- August 2020
- July 2020
- June 2020
- May 2020
- April 2020
- March 2020
- February 2020
- January 2020
- December 2019
- November 2019
- October 2019
- September 2019
- August 2019
- July 2019
- June 2019
- May 2019
- April 2019
- March 2019
- February 2019
- January 2019
- December 2018
- November 2018
- October 2018
- September 2018
- August 2018
- July 2018
- June 2018
- May 2018
- April 2018
- March 2018
- February 2018
- January 2018
- December 2017
- November 2017
- October 2017
- September 2017
- August 2017
- July 2017
- June 2017
- May 2017
- April 2017
- March 2017
- February 2017
- January 2017
- December 2016
- November 2016
- October 2016
- September 2016
- August 2016
- July 2016
- June 2016
- May 2016
- April 2016
- March 2016
- February 2016
- January 2016
- December 2015
- November 2015
- October 2015
- September 2015
- August 2015
- July 2015
- June 2015
- May 2015
- April 2015
- March 2015
- February 2015
- January 2015
- December 2014
- November 2014
- October 2014
- September 2014
- August 2014
- July 2014
- June 2014
- May 2014
- April 2014
- March 2014
- February 2014
- January 2014
- December 2013
- November 2013
- October 2013
- September 2013
- August 2013
Recent Comments
Find us on Facebook
Curs Valutar
22 March 2023EUR4.9232 RONHUF1.269 RONUSD4.5644 RONXAU284.9858 RONIdőjárás