• Főoldal
  • Közélet
  • Helyszín
  • Gazdaság
  • Helytörténet
  • Hitvilág
  • Művelődés
  • Oktatás – Ifjúság
  • Sport
  • Régió
    • Régió – Krassó-Szörény megye
    • Régió – Hunyad megye
    • Régió – Arad megye
  • Jelek és jelzések
  • Irodalmi helyőrség

Regionális közéleti hetilap

Fontos hírek

RENDEZVÉNYEK – ELŐADÁSOK

KÉZMŰVES MŰHELY ÉS TÁNCHÁZ LUGOSON

Ujj János – ARADI KRÓNIKA

Vígjáték, vers, zene – Az Aradi Kamaraszínház áprilisi programja

Szórványtalálkozó a Csikyben

PARTIUMI HONISMERETI TALÁLKOZÓ

Kalapáccsal megnyitott sportpálya


Szekernyés János – TEMESVÁR KÖVEI 530.


 30 Jul 2015   Írta admin  0 Hozzászólás


Árok utca

A Gyárvárost – miként már többször is említettük – a 20. század első évtizedéig „Temesvár Ve­­lencéjének” nevezték. A Béga vize négy nagyobb ágon és az erek, a sáncok, a csatornák sokaságán jutott a vár területén átfolyó, illetve az erődítmény falait délről megkerülő ásott mederbe. A Béga-ágak a mal­mokat, a manufaktúrákat, a különféle mű­helyeket és ipartelepeket látták el hajtóenergiával, hű­tő-, tisztító- és alapanyaggal. Az átkelést víz­folyá­sok felett kisebb-nagyobb hídak és pallók szolgálták. A Ma­lom téren felállított és üzemeltetett zsiliptől a fa­úsz­tató- és ma­lom-csatornák párhuzamosan ka­nyarodtak a városi és a katonai fatelepek irányába. Folyásuk irányát követve ásták meg 1909-ben a Béga-csatorna új, hajózható medrét. A Plébánia-szigeten és kör­nyékén emelkedő Szent Mihály, Szent József, Szent Miklós és Szent György malmok kerekeit a Béga egyik bővizű, szélesebb ágának a vize hajtotta. A Gyárvárost átszelő vízfolyásból a Török-császárnál kivezettek egy kisebb árkot, ami a főcsatornával szinte párhuzamosan folyva a Gyárudvar utcát illetve a Buziási utat átszelve, egymástól elválasztva érte el a Szubolyásza medrét, amely ugyancsak a Bégából vált, ágazott ki, hogy aztán visszatérjen az egykori Kis-Temesbe. Az árok kétoldalára házak épültek. A kialakult utcák a vízfolyásról, a sáncról nyerték nevüket: Felső Árok, Árok és Alsó Árok utcákat tartanak számon a régi térképek, összeírások, címjegyzéket és nyilvántartások. A Felső Árok és az Árok utcát 1920-ban egybevonták és a román költő és műfordító Ştefan O. Iosif nevére bérmálták át. Az Alsó Árok utca a Gloriei (Gy­őzelem) nevet viseli. Lénye­gé­ben a Béga-ágak között képződött a Plébánia-sziget, amely 1744-től a Német-Gyárváros szívét, központját képezte. Az „ár­kot”, amely a Plébánia-szigetet ke­letről határolta csak a Béga-csa­torna új, egységes mederbe te­relése és a vízierőmű, a „Turbina” felavatása után tömték be.
A Felső Árok utca – amely a Béga balsortól (jelenleg: Baba Dochia) a Nagytöltés (ma: Lunei) utcával való kereszteződéséig tartott – 1. szám alatti épülete Kremer Miklós kádársegéd és Kövér Erzsébet napszámos hajlékául szolgált a 19. és a 20. század fordulóján. A napszámos Kozsár György a 3-as számot viselő épületben lakott, míg Knie Jakab asztalossegédnek a Felső Árok utca 7. szám alatt volt bejegyzett la­ká­sa. A Felső Árok utca 5. szám alatt lakott és működtette szíkvízgyárát Glasz Mihály. A 19. és 20. századok fordulóján hat vállalkozás szakosította magát szódavíz gyártásra a Béga-parti városban, amelyek közül kettő a Gyár­vá­rosban üzemelt.
A Nagytöltés és a Gyárudvar (most: Ştefan cel Mare) utcák kö­zötti szakasz az Árok utca nevet viselte. Az 1. számmal jelölt házban Haas János városi rendőr, Hof­bauer Vilma hivatalnoki öz­vegy, Hesz Péter munkás, Hayek Ferenc lakatossegéd, Jurász Ká­roly cipészsegéd és Gartner Rezső Ferenc építőmester lakott. A Te­mes­gyarmatán 1851. november 21-én született építőmester a régi Temesvár rendkívül tevékeny, megbecsült polgárai, tekintélyes közszereplői sorába tartozott. A Bánság szívében, Temesvárott inas­kodott és szerezte meg a kőművessegédi fokozatot. A korszak hagyományos, bevett szokása szerint az Osztrák-Magyar Mo­narchia több városában és külföldön „valcolva”, nagy építőtelepe­in dolgozva gyarapította szakmai jártasságát. Temesvárra visszatérve építési vállalkozóként kamatoztatta ismereteit, felhalmozott tapasztalatait. Több köz- és magán­épület építkezési munkálatait vállalta és vezette a Béga-par­ti városban és a Bánságban. 1901-ben megbízták a vadászerdei Ma­gyar Király Erdőőri Szakiskola új épületeinek kivitelezésével. Az 1885-ben felavatott tanintézetet a 18. század közepén Carl Joseph Römmer kincstári mérnök tervei alapján barokk stílusban emelt fő­tiszti vadászkastélyban helyezték el. Mivel a régi épületek sem gyakorlati és didaktikai, sem pedig egészségügyi szempontból nem fe­leltek meg a 20. század követelményeinek és elvárásainak az in­tézmény igazgatójának, Török Sándor m. kir. főerdésznek sikerült elérnie, hogy Darányi Ignác földmivelésügyi miniszter a törvényhozás jóváhagyásával elrendelje „a szakiskolának s az igazgatói laknak újjáépítését, s az eb­ből kifolyólag szükséges átalakítások teljesítését és a felszerelések beszerzését”. A felvett köl­csö­nöket a szakiskola tanulmányi erdejének évi jövedelméből törlesztették. „Az építést Gartner Rezső Ferenc temesvári jó hirnevü építőmester – szakiskola által házilag termelt jó minőségű tég­lának igénybevételével – 1901. évi május hóban kezdte meg s ugyanazon év október hó elején be is fejezte. A szakiskolai egy emeletes épület építése 51,800, az igazgatói laké 22,049 koronába s 22 fillérbe került s így az összes építési költség 74,649 korona 22 fillért tett ki.” – írta Cserny Győző királyi alerdőfelügyelő az Erdé­sze­ti Lapok című szakfolyóirat ha­sábjain közölt részletes ismertetőjében, amiből az is kiviláglik, hogy „a szakiskola jelenleg há­rom főépületből áll, úgy mint az egyemeletes intézeti főépületből, egy magas földszinti, öt szobával s a mellékhelyiségekkel ellátott igaz­gatói lakból, és az intézeti ebédlőt, vendégszobát, konyhát s a főerdőőr lakását magában foglaló épületből.”
Választott szakmája lelkiismeretes gyakorlása mellett sokirányú gazdasági, közművelődési és társadalmi tevékenységet bontakozatott ki Gartner Rezső Ferenc. Tagja volt 1896-tól, 1905. február 22-én bekövetkezett haláláig Temesvár szabad királyi város törvényhatósági bizottságának. Mindig határozottan síkra szállt a Gyárváros érdekeiért. Több éven át elnökként ve­zette a temesvári Iparegyletet, al­elnöke volt a Temesvári Keres­ke­delmi és Iparkamarának, elnöke, majd díszelnöke a Gyárvárosi Ze­ne- és Dalegyletnek. A rangos köz­művelődési egyesület elnökévé, a díszelnökséggel megtisztelt Baader Henrik, városi villamosvasúti igazgató helyére az 1897-ben megtartott közgyűlésen vá­lasz­tották, amikor Leth Lipót lett az alelnök, Rössler Béla, tanítóképzőintézeti tanár a karmester, Tussel Gáspár tanító a titkár, Deutsch Rezső a pénztáros, Lehner György az irattáros. A Gyárvárosi Zene- és Dalegyletnek 42 működő tagja, 120 pártoló és 2 dísztagja volt. Elnöke volt Gartner Rezső Ferenc a Temes­vári Iparösszhangnak, igazgatósági tagja az Ipari Hitels­zö­vet­ke­zetnek, választmányi tagja a Dél­vidéki Nemzeti Szövetségnek, vezetője a Gyárvárosi Társaskör­nek, díszelnöke a Pietas Egylet­nek, rendes tagja az Országos Ma­gyar Mérnök- és Építészegyletnek stb. Igazgatósági tagja volt a Dél­magyarországi Nyomdai és Kia­dói Szövetkezetnek, amely 1887. május 3 – 1897. december 31. között működött Temesváron. Kezdeményezésére alakult meg a délmagyarországi énekkarokat tömörítő Délvidék Dalárszö­vet­ség, amelynek éveken át elnöke volt. Építészeti tanácsosa volt a temesvár-gyárvárosi templomépítő egyletnek, amely az Ybl Lajos tervezte Millenniumi templom impozáns épületét 1901-re, majd a plébánialakot tető alá hozta. Gazdaságszervezői tevékenységével Gartner Rezső Ferenc jelentős mértékben hozzájárult a temesvári ipar felvirágoztatásához, korszerűsítéséhez.
Az Árok utca 2-es számú háza Kunst Éva foglalkozás nélküli feje fölé tartott fedelet. A 3-as szá­mot viselő ingatlannak Athana­szie­vits Emília volt a tulajdonosa, akitől Carrer Károly könyvelő és Kremer József borbélysegéd bé­relt lakást. Két napszámos – Goldschmidt Julianna és Barát Ferenc – lakott az Árok utca 4. szám alatt. A hivatalnoki özvegy Krecsmáry Lujza és Nicolae Bugariu napszámos vallhatta otthonának az Árok utca 5. szám alatti épületet. Becker József ze­nésznek, Ascher Mihály cipésznek valamint Bittó Jakab és Kasimir Anna napszámosoknak az Árok utca 6. szám alatt volt bejegyzett lakásuk. A 7-es ház tulajdonosa, Kunst Vidmer 1903-ban udvari toldalékkal bővítette földszintes ingatlanát. A háztulajdonos Hell Tamás Árok utca 8. szám alatti ingatlanában lakott, ahol Hell Károly sárgarézműves is berendezte műhelyét. Az épületben élt Feimer Mátyás munkás is. Az 1899-ben elhunyt Binter Anna volt a tulajdonosa az Árok utca 9. szám alatti háznak. A 10-es házszámú épület küszöbét Körényi Gyula kereskedősegéd koptatta. Két zenész – Becker Ede és Becker György –, Dugantsi Cecilia napszámos valamint Christ József karikakovács pihente ki munkája végeztével fáradalmait az Árok utca 11. szám alatt. Férje halála után az özvegy, Christ Katalin örökölte az ingatlant. A 13-as házat Hörber Henrik szabó és Bittó Mihály munkás lakta. A háztulajdonos Klamer Antónia bérlője az Árok utca 14. szám alatt Balázs Lajos könyvnyomdász-segéd volt. Becker Antal zenész és Fidraunt Henrik betűszedősegéd társaságában há­rom napszámos – Fixmer Jakab, Jurász Magdolna és Kling Dorottya – bérelt lakást az Árok utca 15. számú épületében. Grick János cipész lakott és javította a lábbeliket az Árok utca 17. szám alatt, ahol bérlőként a postaszolga-özvegy Herzig Mária és a nap­számos Bernd Katalin is meg­húzta magát.


    Oszd meg


  • Recent Posts

    • RENDEZVÉNYEK – ELŐADÁSOK
    • KÉZMŰVES MŰHELY ÉS TÁNCHÁZ LUGOSON
    • Ujj János – ARADI KRÓNIKA
    • Vígjáték, vers, zene – Az Aradi Kamaraszínház áprilisi programja
    • Szórványtalálkozó a Csikyben
  • HIRDESSEN ITT!

    Hirdetését a HETI ÚJ SZÓ nyomtatott oldalain négy (Temes, Arad, Hunyad és Krassó-Szörény) megyében valamint online változatban olvassák.

    További információval a hetiujszo@yahoo.com illetve a 0723-567370 (Makkai Zoltán) vagy a 0723-567371 (Graur János) telefonszámokon szolgálunk.
  • Archives

    • March 2023
    • February 2023
    • January 2023
    • December 2022
    • November 2022
    • October 2022
    • September 2022
    • August 2022
    • July 2022
    • June 2022
    • May 2022
    • April 2022
    • March 2022
    • February 2022
    • January 2022
    • December 2021
    • November 2021
    • October 2021
    • September 2021
    • August 2021
    • July 2021
    • June 2021
    • May 2021
    • April 2021
    • March 2021
    • February 2021
    • January 2021
    • December 2020
    • November 2020
    • October 2020
    • September 2020
    • August 2020
    • July 2020
    • June 2020
    • May 2020
    • April 2020
    • March 2020
    • February 2020
    • January 2020
    • December 2019
    • November 2019
    • October 2019
    • September 2019
    • August 2019
    • July 2019
    • June 2019
    • May 2019
    • April 2019
    • March 2019
    • February 2019
    • January 2019
    • December 2018
    • November 2018
    • October 2018
    • September 2018
    • August 2018
    • July 2018
    • June 2018
    • May 2018
    • April 2018
    • March 2018
    • February 2018
    • January 2018
    • December 2017
    • November 2017
    • October 2017
    • September 2017
    • August 2017
    • July 2017
    • June 2017
    • May 2017
    • April 2017
    • March 2017
    • February 2017
    • January 2017
    • December 2016
    • November 2016
    • October 2016
    • September 2016
    • August 2016
    • July 2016
    • June 2016
    • May 2016
    • April 2016
    • March 2016
    • February 2016
    • January 2016
    • December 2015
    • November 2015
    • October 2015
    • September 2015
    • August 2015
    • July 2015
    • June 2015
    • May 2015
    • April 2015
    • March 2015
    • February 2015
    • January 2015
    • December 2014
    • November 2014
    • October 2014
    • September 2014
    • August 2014
    • July 2014
    • June 2014
    • May 2014
    • April 2014
    • March 2014
    • February 2014
    • January 2014
    • December 2013
    • November 2013
    • October 2013
    • September 2013
    • August 2013
  • Recent Comments

    • Find us on Facebook

    • Curs Valutar

      2 April 2023
      EUR
      4.9491 RON
      HUF
      1.3 RON
      USD
      4.5463 RON
      XAU
      289.439 RON
      Curs oferit de Banca Națională a României
    • Időjárás



    • Szerkesztőség: GRAUR JÁNOS, alapító főszerkesztő, MAKKAI ZOLTÁN, főszerkesztő, Bodó Barna, főmunkatárs, Lázár Ildikó és Nemes Gabriella tördelőszerkesztők.
      Munkatársak: Sipos Enikő (otthonunk), Farkas-Ráduly Melánia (sport) Szekernyés János (helytörténet), Eszteró István (irodalom), dr. Matekovits György (egészségügy), Kiss Károly (mezőgazdaság), Csatlós János (keresztrejtvény), Ujj János (Arad), dr. Hauer Erich (Hunyad megye), Kun László (Krassó-Szörény), Dudás József (örökös munkatárs).
      Kiadó: VÁRBÁSTYA EGYESÜLET
      Kiadó tanács: Gazda István, Kása Zsolt, Tamás Péter


    Szerzői jog 2013 - Heti Új Szó