Jogtudós Kunzok
Temesvár tekintélyes, tehetős és népes famíliájának, a dúsgazdag Kunz családnak több érdemdús tagja, figyelmet érdemlő oldalága és terebélyes rokonsága volt. Közülük többen is vezető értelmiségiekként, tudósokként, alkotókként szereztek babért, hírnevet. A törzs közös és egységes volt még ha nevüket némelyek Kunznak, mások meg Kuncznak írták.
A Bakony északi lábánál, a vadregényes környéken fekvő, Veszprém vármegyei Réde községben, ahol édesapja mérnökként dolgozott, jött a világra 1841. július 31-én Kuncz Ignác (1841–1903), jog- tudós, jogfilozófus, a MTA levelező tagja. Középiskolai tanulmányait Győrött és Székesfehérvároson végezte. Ügyvédi oklevelet és jogtudományi doktorátust 1866-ban a Pesti Egyetemen szerzett. 1864-től tiszteletbeli, 1866-tól tényleges harmadik aljegyzőként állt Fejér vármegye szolgálatában. 1866-tól 1873-ig a Pécsi Joglíceumban oktatott, Párhuzamosan 1868-tól a Pesti Egyetemen a magyar közjog magántanára is volt. Pécsett hagyta el 1870-ben a nyomdát első, Az államélet főbb mozzanatai, tekintettel a magyar közjogra című könyve. Cikkeit, tanulmányait a Közigazgatási Lapok, Magyar Philosophiai Szemle, Jogtudományi Közlöny, Nemzet, Állam és Társadalom közölte. 1873-ban a Győri Jogakadémiára, majd 1874-ben a Pozsonyi Jogakadémiára nevezték ki a jog- és államtudomány, az alkotmányjog, a kormányzati politika és a magyar közjog tanárává. Pozsonyi évei alatt élénk levelezésben állt a Magyar Nemzeti Múzeum munkatársával, Pesty Frigyes történésszel, aki Temesvárott született és a Bánság fővárosában kezdte köz- és történetírói pályáját. Kuncz Ignác 1893-tól 1901-ig a kolozsvári Ferenc József Tudományegyetemen a politika nyilvános rendes tanára volt. 1896. május 15-én a MTA levelező tagjának választotta. Székfoglaló értekezését Állami önkormányzat címen tartotta meg. A szívós, nagy munkabírású, 60-ik élet-évét betöltött szervezetét megrendítette elhatalmasodott szívbaja. A nemzetállam tankönyve című kötetének harmadik, bővített kiadását készítette elő, de a munkát abba kellett hagynia: legnagyobb fájdalmára még az írástól és a tanítástól is vissza kellett vonulnia. Nem sokkal később, 1903. január 25-én hunyt el Kolozsvárott. A könyv a szerző elhunyta évében 1903-ban hagyta el a nyomdát. A Jogállamban Jászi Oszkár, a Huszadik Században Somló Bódog, a Jogtudományi Közlönyben Kmety Károly búcsúztatta, méltatta munkásságát. Kortársai Kuncz Ignácot visszahúzódó, zárkózott, filozófus jellemnek ismerték és tartották, aki távol tartotta magát a hétköznapi pártpolitikai csatározásoktól. Somló Bódog malíciózus megjegyzése szerint „családján kívül alig érintkezett emberekkel és csak azokkal tartott barátságot, akik Arisztotelésztől napjainkig kimagaslót alkottak a politika tudományában”. Nekrológjában Jászi Oszkár – bár világnézetileg „homlokegyenest ellenkező” véleményen voltak – erkölcsi tartását, következetes tudományosságát mélyen elismerte. Szerinte Kuncz megragadt valahol a metafizikai és a modern természettudományos világszemlélet határmezsgyéjén, s ennek köszönhető, hogy bár teista volt, metafizikai világfelfogása nem volt sem egyoldalú, sem türelmetlen. Kmety Károly főként idealizmusát és munkabírását hangsúlyozta.
Tudományos tevékenysége során Kuncz Ignác elsősorban az államszervezet elméleti és módszertani kérdéseivel és politikatudománnyal foglalkozott. Pályája elején Pauler Tivadar erkölcsöt és jogot szigorúan szétválasztó jogpozitivista iskoláját, szubjektivista-racionalista jogelméleti irányzatát követte. Az 1880-as évektől megjelent állambölcseleti írásaiban már szembeszállt a politikai nemzetnek az egyéntől a társadalmon át az államig ívelő individualista felfogásával, és kidolgozta saját nemzetállam-elméletét. Ebben tagadta az állam társadalmi meghatározottságát, az egyének és társadalmi csoportok államalkotó szerepét. Ezzel szemben azt hirdette, hogy az állam sajátos szerkezeti elemekkel (államszervezet, államhatár, államnyelv stb.) rendelkező váz, amelyet a hatalom egyedüli forrása és alanya, az erkölcsi és akarati egységében oszthatatlan, az egyének és azok érdekei fölé helyezett nemzet tölt ki. Felfogása szerint az állam maga a nemzet, s az individuum csak e közösség – szavaival élve „kollektív személyiség” – része, nem mellesleg pedig egyéni érdekeit feledve a nemzetért tenni köteles részese. Elméletét 1888-ban foglalta össze A nemzetállam tankönyve című munkájában, amely több kiadást is megért.
Államtudósi felfogása jogtudományi gondolkodására és érdeklődésére is kihatott. Elsősorban a magyar közjoggal és annak részterületeivel foglalkozott, jogfelfogása a normativizmusban fogant, azaz a jogrendszerre nem továbbértelmezendő korpuszként, hanem feltétel nélkül betartandó normaként tekintett. Egyebek mellett tanulmányozta a közigazgatási jogot (közigazgatási bíráskodás, törvényhatóságok, helyi önkormányzatok stb.), a büntetőjogot (mentelmi jog, büntetőeljárás-jog stb.). A magyar közjog történetével, az államelmélet egyetemes múltjával szintén foglalkozott.
Testvérbátyja példáját követve a jogtudománnyal jegyezte el magát Kunz Jenő (1844 – 1926), jogfilozófus, szociológus, közgazdász, ügyvéd, vállalkozó is, aki Temesvárott jött a világra 1844. október 29-én. A pesti piarista gimnáziumban végezte középfokú tanulmányait. Oklevelet és doktori címet jogtudományból a Pesti Királyi Magyar Tudományegyetem jogi fakultásán szerzett. A kincstár jogügyi igazgatóságán kezdte a pályáját. Majd bírósági szolgálatba lépett. 1871-től 1895-ig jónevű, busásan jövedelmező ügyvédi irodát tartott fenn Budapesten. Közel három évtizeden át Spanyolország tiszteletbeli budapesti konzulja volt. Ezzel párhuzamosan több nagyvállalat szerződtette jogtanácsosként, emellett a Győr–Sopron–Ebenfurti Vasút igazgató-elnöke, a Magyar Országos Központi Takarékpénztár és a kőbányai Első Magyar Részvényserfőzde igazgatósági tagja volt. Tudományos eredményei elismeréseként fivére elhunytának évében, 1903-ban levelező tagjává választotta a Magyar Tudományos Akadémia. Az igazságos jog címen 1904-ben tartott akadémiai székfoglalójában is kifejtette elméletét: a jog szerepét „elsőrendűen abban határozta meg, hogy kényszerítő erejével a magasabb rendű erkölcsi követelményeknek és a társadalmi közérdekeknek, de az egyén és a közösség etikai elvárásainak is eleget tegyen”. Álláspontja szerint, amennyiben a jogrendszer következetes alkalmazásából nem logikusan következik az egyéni és közösségi kívánalmak kielégítése, úgy a jog nem igazságos és bírálható; ennek ellentételezéseként viszont amennyiben a jog megfelel az ún. igazságossági követelményeknek, de nem szerez magának érvényt, úgy maga a jogfogalom sérül. Jogbölcseleti munkássága mellett társadalomfilozófiával is foglalkozott, s 1901-ben A munka címen megjelent monográfiájának köszönhetően a magyarországi szociológia úttörő alakjai között tartják számon. Főművében megkísérelte egy teljes szociológiai rendszer kiépítését, amelyben a munkát – úgy is mint a hatalom eszközét és a szabadságösztön érvényesülési formáját – tételezte a társadalom fő szervezőerejének. Kunz Jenő Budapesten hunyta le örökre a szemét 1926. szeptember 25-én.
Jogtudósként vált a MTA levelező tagjává 1930-ban, Kuncz Ignác és Kunz Jenő unokaöccse, Kuncz Ödön (1884–1965) is, aki Kuncz Elek (1846-1915) tankerületi főigazgató, iskolaigazgató fiaként 1884. január 18-án Aradon született, ahol 1894–1902 között a főgimnázium diákja volt. Jogot 1902-től 1909-ig a kolozsvári Ferenc József Tudományegyetemen hallgatott. Joggyakornok volt 1907–1908-ban a budapesti váltótörvényszéken, Ügyvédi vizsgát 1908-ban tett. Tanulmányúton járt 1908–1909-ben Berlinben, Drezdában és Hamburgban. 1909-től törvényszéki aljegyzőként szolgált. 1910–1913 között a budapesti ítélőtábla tanácsjegyzője volt. 1913-ban az igazságügyi minisztérium fogalmazója. 1911-től a kereskedelmi jog magántanára a kolozsvári egyetemen, 1914-től a kereskedelmi és váltójog rendkívüli, 1916-tól nyilvános rendes tanára. Közben 1914-15-ben részt vett a Kárpátokban vívott harcokban. 1920-tól a budapesti egyetemen közgazdasági karán tanított, 1928-tól 1949-ig kereskedelmi és váltójog nyilvános rendes tanára a budapesti egyetemen, 1933-34-ben és 1943-44-ben a jog- és államtudományi kar dékánja. Szerkesztője (1918–1928), majd főszerkesztője (1929–1944) a Kereskedelmi Jog című szaklapnak, főszerkesztője a Gazdasági Jog című folyóiratnak, szerkesztő bizottsági elnöke a Magyar Szövetkezés és a Hites Könyvvizsgáló című kiadványoknak. Számos magyarországi és nemzetközi egyletnek, intézetnek, bizottságnak, közületnek volt a tagja. 30 éves (1907–1937) irodalmi munkásságát áttekintő, felleltározó kötete, biliográfiája, 1938-ban jelent meg. Publikált köteteinek száma meghaladja a három tucatot. Budapesten hunyt el 1965. március 19-én.
Egy évvel fiatalabb testvéröcscsét, Kuncz Aladárt (1885–1931), a Fekete kolostor című regény szerzőjét a romániai és az egyetemes magyar irodalom klasszikusaként tiszteljük.