• Főoldal
  • Közélet
  • Helyszín
  • Gazdaság
  • Helytörténet
  • Hitvilág
  • Művelődés
  • Oktatás – Ifjúság
  • Sport
  • Régió
    • Régió – Krassó-Szörény megye
    • Civilek a közösségért
    • Régió – Hunyad megye
    • Régió – Arad megye
  • Jelek és jelzések
  • Irodalmi helyőrség
  • Civilek a közösségért

Regionális közéleti hetilap

Fontos hírek

Családok római zarándoklata a 2025-ös Szentévben

Úrvacsorai kehely Debelyacsáról (1799)

HÍREK

Trianonról jelenidőben

Megújult az MCC nagyváradi képzési központja, a sokoldalú Dudek-ház

AKI MEGREGULÁZTA A BÉGÁT (1.)

“Az ember csak azért nem tud repülni, mert nem hisz.”


SZEPTEMBERI TENNIVALÓK A KONYHAKERTBEN


 29 Sep 2024   Írta admin  0 Hozzászólás


Az őszről általában az olyan kerti munkák jutnak az eszünkbe, mint a gyepgondozás vagy a zöldhulladék összegyűjtése, pedig most is termeszthetünk növényeket. A hűvösebb idő azt is jelenti, hogy kevesebb a poloska és a gyom, ráadásul a kertészkedéssel járó munka is sokkal kényelmesebb, mint a nyári hőségben. Ősszel a talaj hőmérséklete még kellően meleg, a csapadékmennyiség több és a hideg éjszakák is segítenek abban, hogy nedvesség maradjon a növényeken. Ezek a tényezők tökéletes környezetet biztosítanak a csírázáshoz.
Mire figyeljünk? Érdemes a vetőmagok csomagolásán megnézni, hány nap alatt érnek meg a zöldségek és ez alapján kiszámolni, hogy mikor kell azokat ültetni. Például, ha a növény 60 napig érik, és az első fagy november 3-ára várható, akkor a magokat szeptember elején el kellett vetnünk. A következő zöldségek jól tűrik a hűvösebb időjárást és gyorsan növekednek (45-60 napig): Számos leveles zöldséget termeszthetünk ősszel, például spenótot, mángoldot, kelkáposztát, rukkolát és különféle salátákat. Ezek a zöldek szeretik a napsütést, a bőséges vizet és a jó vízáteresztő talajt. A gyökérzöldségek, mint a például a cékla, a retek és a fehérrépa gondozása nem jár sok fáradsággal, kedvelik a napfényt, de félárnyékban is szépen növekednek. A rendszeres öntözés viszont elengedhetetlen. A keresztesvirágú zöldségek – mint például a brokkoli, a karalábé, a karfiol és a kelbimbó – legjobban napsütéses helyen fejlődnek, de elviselik a részleges árnyékot is. Bőséges vízre és a jó vízáteresztő talajra van szükségük. Ez csak néhány példa. Lényeges, hogy miután eldöntöttük, mit szeretnénk ültetni, nézzünk utána, hogy milyen egyéb speciális szükségleteik lehetnek (műtrágya, talajtakarás, esetleg fagyvédelem).
Készítsük elő a talajt! Távolítsunk el minden gyomot és a tavaszi növények maradványait, majd készítsük elő a talajt. Műtrágyára, talajtakaróra, komposztára is szükség lehet. Sok mag különösebb előkészület nélkül, közvetlenül ültethető a kerti talajba. Tartsuk be a csomagoláson olvasható utasításokat! Az, hogy valamit milyen mélyre, egymástól milyen távolságra érdemes ültetni, nagyon fontos információ. Előfordulhat, hogy az első hetekben különösen bőkezűen kell locsolnunk, hogy kellően nedves legyen a talaj a magok csírázása alatt. Ez attól is függ, milyen mélyre vetettük a magokat: például a retket (ami mindössze 3 hét alatt megnő!) 15 cm mélyre kell vetni, míg a rukkolát elegendő 2,5 cm-re. A rukkolát csírázásig nedvesen kell tartanunk, de a retek is folyamatos locsolást igényel, mert hamar kiszárad. Ha melegebb az ősz, akkor a növényeknek több vízre lehet szükségük, tartósan csapadékos időnél éppen fordítva.
Mikor jön a szüret? A kelkáposzta levelei egész szezonban szedhetők. Sötétzöldnek, keménynek és vastagnak kell lenniük. A karfiolt akkor szedjük le, amikor a feje teltté válik és a felülete még puha. A brokkolinak a még ki nem nyílt virágait fogyasztjuk, ezért gyakran kell ellenőrizni, főleg meleg időben, hogy ne virágozzon ki. Szedjük le, amikor a rügyek gyufafej nagyságúra nőttek. Jó tudni: a házilag termesztett brokkoli nem fog akkorára nőni, mint a hipermarketben kapható, ne várjunk soká a leszedéssel.

Néhány ajánlat a szeptemberi kertészeti tennivalóinkhoz
1. Gyomláljuk ki a zöldségeskerteket, szedjük fel a sárgarépát és tároljuk.
2. Ültessük el a tavasszal virágzó növények hagymáit.
3. Kezeljük téli műtrágyával a pázsitot (magas káliumtartalmúval).
4. Takarítsuk ki az üvegházat, és fertőtlenítsük a padokat és az asztalokat.
5. Vessük el a zöldsalátát, és tegyünk fölé üveges védőkeretet, hogy megóvjuk a fagytól.
6. Az egynyári növények és füvek dugványait készítsük elő beltéri gyökereztetésre.
7. Tisztítsuk ki a madáretetőket, takarítsuk, ki és tegyük félre a madárfürdőket.
8. Tisztítsuk meg a paradicsomtöveket, hogy gyorsítsuk az érést
9. Mély öntözéssel készítsük fel a fákat és bokrokat a télre.
10. Takarjuk ki és szellőztessük a pázsitot.
11. Vessük el a zöldsaláta-magvakat, és tartsuk készenlétben az üveges védőkereteket.
12. Tisztítsuk meg a rózsaágyásokat és alkalmazzunk egy utolsó kezelést gombaölőszerrel a peronoszpórára és a feketefoltos gombásodásra hajlamos fajtáknál.
13. Szüreteljük le az almát, a romlottakat (de nem betegeket) pedig tegyük a komposzthoz
14. Vágjuk le az elhalt virágfejeket a krizantémbokrokról, hogy meghosszabbítsuk a virágzás idejét.
15. Ültessünk fokhagymát, hogy legyen jövő nyárra.
16. Vessünk vadvirág-magvakat, hogy virágozzanak jövő tavasszal.
17. Ültessük szét a bazsarózsatöveket és más tavasszal és nyáron virágzó évelő növényeket.
18. Ültessünk évelőket.
19. Ültessünk szabadgyökerű és ládába ültetett fákat és cserjéket.
20. Ültessünk tavasszal virágzó virághagymákat.
21. Ha szeptemberben kevés a csapadék, öntözzük meg a fákat és a bokrokat, hogy rugalmasak maradjanak, és megelőzzük a téli károsodásukat.
22. Miután lemostuk és átültettük, óvatosan vigyük be a szobanövényeket, és állítsuk be a növekedésükhöz szükséges fényviszonyokat, hogy pótoljuk a természetes fényt.
23. Kezdjük el bevinni a lakásba a trópusi tavirózsákat és más érzékeny vízinövényeket.
24. Ültessük ki a hideg időjárást tűrő zöldségeket.
25. Ültessük el a telet jól bíró árvácskákat és őszi egynyári virágokat (körömvirág, szegfű, díszkel és díszkáposzta).
26. Ültessünk megjelölt évelőnövény-csoportokat, és tavasszal virágzó növényhagymákat, melyek jól kiegészítik egymást, vagy amelyek egymás után virágzanak majd a következő szezonban
27. Metsszük meg a nyári málnát.
28. Kaszáljuk vissza az eperültetvényt, gyomláljuk ki, és telepítsük újra a talajtakarót.
29. Ültessük ki a hideget tűrő zöldségeket, pl. a zöldsalátát, a brokkolit, a kelkáposztát és a káposztát
30. Folytassuk a gyógynövények, füvek, és virágok betakarítását szárítás céljából.
31. Szaporítsuk a szakállas írisz-töveket, és más túlszaporodott tavasszal és nyáron virágzó évelőket Vessünk évelő-magvakat, és tartsuk nedvesen a földet, ha kevés a csapadék.
32. Tervezzük meg, hogy milyen virághagymákat teszünk a kertbe, keressünk olyanokat (tulipánfajták, holland írisz, szellőrózsa, boglárka), amelyek jól megélnek esős téli és száraz nyári éghajlaton.
33. Ápoljuk és kezeljük műtrágyával a függőkosárban és virágtartóban levő növényeket, hogy viruljanak az ősz folyamán is.
34. Rendeljünk rózsatöveket őszi ültetésre.
35. Metsszük meg a nyáron virágzó bokrokat és szőlőt.
36. Készítsünk komposzthalmot az őszi termőtalaj feljavításához.
Ősszel a hidegtűrő zöldségfajok magjait vethetjük, melyek már a vetés évében meggyökeresednek, fejlődésnek indulnak, majd a téli fagyok alatt „hibernálódnak”, viszont az első tavaszias tél végi napokon már fejlődésnek indulnak, és ellátnak minket friss vitaminokkal. Érdemes tehát elszórnunk magjaikat! Szeptember végén – október elején vethető még: fokhagyma, dughagyma, metélőpetrezselyem.
A tél alá vetés. Tél alá vetésnek nevezzük a késő őszi vetést – sokan megkérdőjelezik a fontosságát, és olyanok is vannak, akik szerint teljesen fölösleges ezzel kísérletezni. Mi nem mondjuk azt, hogy nem hordoz némi kockázatot magában az, hogy a téli hideg beköszönte előtt juttatjuk a földbe a magokat, viszont megéri kockáztatni, ugyanis hatalmas haszonra tehetünk szert ezzel a módszerrel! A kockázatot meglepő módon nem a hideg, hanem éppen ellenkezőleg: a meleg jelenti! Egy esetleges tél közepi erőteljes felmelegedés következtében a szunnyadó magok megduzzadnak a melegedő talajban, és még ki is csíráznak, ha több napig tartósan megmarad az enyhe idő. Ha pedig a meleg időszak elmúlik, és ismét hideg következik, akkor könnyedén elfagyhatnak a még zsenge csíranövények. A tél alá vetésnek az a nagy előnye, hogy kora tavasszal már lehet szüretelni, ezért pedig megéri kockáztatni, főleg a petrezselyem esetében. Természetesen ehhez az is kell, hogy későn érkezzen meg a tavasz, mert a tavaszi vetések csak késve kerülhetnek a földbe. A tél alá vetett petrezselyemgyökér viszont már vígan zöldell, amikor a tavaszi vetésűnek még csak duzzad a magja. Ha viszont korán érkezik a tavasz, akkor a tavaszi vetésű mag is hamarabb növekszik, és csak kevéssel marad el a tél alá vetett zöldségtől. A petrezselyem mellett még érdemes próbálkozni a zöldborsó tél alá vetésével, de csak és kizárólag a rövid tenyészidővel rendelkező, korai fajtákkal.
Mélyen felásott, gondosan elmunkált talajba vethetjük a petrezselymet, a sárgarépát viszont akkor érdemes vetni, amikor már tartósan +5 Celsius fok alá süllyed a hőmérséklet – ha hamarabb vetjük, akkor a magok kicsírázhatnak a fagyok előtt, később pedig nagy eséllyel el is fagynak. Ha a vetést tavaszra hagyjuk, akkor érdemes a csírázást hidegkezeléssel gyorsítani a petrezselyem és a sárgarépa esetében is. Tegyük ki kéthetes állandó fagyhatásnak a 15-20 Celsius fokos hőmérsékletben duzzasztott magokat. Ha tavasszal túl meleg van, akkor fagyaszthatjuk a magokat a mélyhűtőben is. A homokkal kevert, hidegkezelt magot a talaj szikkadásakor kell verni, enyhe időben már február is alkalmas lehet. Enyhébb napokon, október-november környékén vethetjük a zöldborsót. Az alacsonyabb termetű fajták esetében 25, a magasabban növő fajták esetében 40 centiméteres sortávolságot kell hagyni, utóbbinál ráadásul érdemes támrendszert készítenünk, így nagyobb lesz a hozam. Szeptember végétől október közepéig duggathatjuk a fokhagymákat. A lényeg az, hogy a tél beállta előtt erősödjenek meg a gerezdek. A gyökérzöldségek sorközeibe ültethetjük a dughagymákat, 5-10 centiméteres távolságokra. Az őszi vetés azért előnyös a hagyma esetében, mert így már március végén-áprilisban szedhetjük zöldhagymaként, ráadásul nagyobb termésre is számíthatunk. Ha tavaszra hagyjuk a duggatást, akkor is érdemes maximum március elejéig elvégezni a műveleteket, fagymentes napokon.
Szüret – a legszebb őszi munka
A szüret korai, de jó évjárat lehet az idei. Több héttel korábban megkapta a szőlő a szükséges hőösszeget, így a legtöbb borvidéken már bőven megérett, a korai fajták július közepére beértek. A tavasz is hamarabb indult, és nem egy lassú felmelegedéssel, fakadással, hanem a szőlő fejlődése volt robbanásszerű. A virágzás is mindennél korábbi volt. A korai tavasszal szerzett előnyét a szőlő megtartotta, és a termés minősége egyértelműen jónak néz ki, egészséges a szőlő, jó a beltartalom, van benne elegendő sav, és kifejezetten ízgazdag a termés. A még érő kék szőlő is jó állapotban van, a vízhiány okozta stressz pedig ebben az érési szakaszban kifejezetten jót tesz a magas minőségnek. Azoknak a szőlőknek viszont, amelyekből a vörösborok készülnek, kell a megfelelő érettség.

Dr. Csősz János


    Oszd meg


  • Recent Posts

    • Családok római zarándoklata a 2025-ös Szentévben
    • Úrvacsorai kehely Debelyacsáról (1799)
    • HÍREK
    • Trianonról jelenidőben
    • Megújult az MCC nagyváradi képzési központja, a sokoldalú Dudek-ház
  • HIRDESSEN ITT!

    Hirdetését a HETI ÚJ SZÓ nyomtatott oldalain négy (Temes, Arad, Hunyad és Krassó-Szörény) megyében valamint online változatban olvassák.

    További információval a hetiujszo@yahoo.com illetve a 0723-567370 (Makkai Zoltán) vagy a 0723-567371 (Graur János) telefonszámokon szolgálunk.
  • Archives

    • June 2025
    • May 2025
    • April 2025
    • March 2025
    • February 2025
    • January 2025
    • December 2024
    • November 2024
    • October 2024
    • September 2024
    • August 2024
    • July 2024
    • June 2024
    • May 2024
    • April 2024
    • March 2024
    • February 2024
    • January 2024
    • November 2023
    • October 2023
    • September 2023
    • August 2023
    • July 2023
    • June 2023
    • May 2023
    • April 2023
    • March 2023
    • February 2023
    • January 2023
    • December 2022
    • November 2022
    • October 2022
    • September 2022
    • August 2022
    • July 2022
    • June 2022
    • May 2022
    • April 2022
    • March 2022
    • February 2022
    • January 2022
    • December 2021
    • November 2021
    • October 2021
    • September 2021
    • August 2021
    • July 2021
    • June 2021
    • May 2021
    • April 2021
    • March 2021
    • February 2021
    • January 2021
    • December 2020
    • November 2020
    • October 2020
    • September 2020
    • August 2020
    • July 2020
    • June 2020
    • May 2020
    • April 2020
    • March 2020
    • February 2020
    • January 2020
    • December 2019
    • November 2019
    • October 2019
    • September 2019
    • August 2019
    • July 2019
    • June 2019
    • May 2019
    • April 2019
    • March 2019
    • February 2019
    • January 2019
    • December 2018
    • November 2018
    • October 2018
    • September 2018
    • August 2018
    • July 2018
    • June 2018
    • May 2018
    • April 2018
    • March 2018
    • February 2018
    • January 2018
    • December 2017
    • November 2017
    • October 2017
    • September 2017
    • August 2017
    • July 2017
    • June 2017
    • May 2017
    • April 2017
    • March 2017
    • February 2017
    • January 2017
    • December 2016
    • November 2016
    • October 2016
    • September 2016
    • August 2016
    • July 2016
    • June 2016
    • May 2016
    • April 2016
    • March 2016
    • February 2016
    • January 2016
    • December 2015
    • November 2015
    • October 2015
    • September 2015
    • August 2015
    • July 2015
    • June 2015
    • May 2015
    • April 2015
    • March 2015
    • February 2015
    • January 2015
    • December 2014
    • November 2014
    • October 2014
    • September 2014
    • August 2014
    • July 2014
    • June 2014
    • May 2014
    • April 2014
    • March 2014
    • February 2014
    • January 2014
    • December 2013
    • November 2013
    • October 2013
    • September 2013
    • August 2013
  • Recent Comments

    • Find us on Facebook

    • Curs Valutar

      19 June 2025
      EUR
      5.0325 RON
      HUF
      1.2466 RON
      USD
      4.3749 RON
      XAU
      475.3109 RON
      Curs oferit de Banca Națională a României
    • Időjárás



    • Szerkesztőség: GRAUR JÁNOS, alapító főszerkesztő, MAKKAI ZOLTÁN, főszerkesztő, Bodó Barna, főmunkatárs, Lázár Ildikó és Nemes Gabriella tördelőszerkesztők.
      Munkatársak: Sipos Enikő (otthonunk), Ferencz Melánia (sport) Szekernyés János (helytörténet), Eszteró István (irodalom), dr. Szabó Mónika, dr. Matekovits György (egészségügy), Csatlós János (keresztrejtvény), Ujj János (Arad), dr. Hauer Erich (Hunyad megye), Kun László (Krassó-Szörény), Dudás József (örökös munkatárs), Kiss Károly.
      Kiadó: VÁRBÁSTYA EGYESÜLET
      Kiadó tanács: Gazda István, Kása Zsolt, Tamás Péter


    Szerzői jog 2013 - Heti Új Szó