Meggyőződésem, hogy a temesvári, a bánsági magyar közösségnek legalább annyira fontos volt a romániai parlamenti választásokon való eredményes részvétel, mint az anyaországi magyaroknak sikerrel megküzdeni a folyók árjával! Anyaországi testvéreink a természet által okozott nehézségeket győzték le okos tervezéssel, a megelőzésre összpontosító felkészüléssel és tiszteletreméltó kitartással. Az idei helyhatósági és parlamenti választásokon a temesi magyaroknak a kishitűség, a fásultság, a tudatlanság, a rossz irányba való befolyásolási kísérletek, a manipuláció legyőzésével sikerült nyolc év után parlamenti képviseletet nyerni. Mindkét helyzet közös nevezője volt a széleskörű összefogás. Idehaza ismét bebizonyosodott, hogy akkor, amikor nagy a baj, tudunk összezárni, egymásra – és a józan észre 😊! – odafigyelni, egymásba kapaszkodni. Sajnos, nem rajtunk múlik, hogy a parlamenti választásokon elért, húsz év óta a legmagasabb szavazatszám önmagában nem elegendő a sikerhez, ehhez kellettek az újra-újraosztásból származó szavazatok is. Ráadásul negatívan befolyásolta helyzetünket az „aranyosékról” levált, de azonos szélsőséges ideológia mellett politizáló két párt által elért viszonylag magas eredmény is! Az viszont egyértelműen rajtunk múlott hányan megyünk el és támogatjuk a Temes megyei RMDSZ jelöltjét. Nem rejthetjük véka alá, hogy van még hová fejlődni: ha minden szavazati joggal rendelkező temesi magyar szavazó, félreteszi a más pártok lehet, hogy szimpatikusabb ígéreteit és hallgat a józan észre, azaz az RMDSZ jelöltjére szavaz, akkor több ezer szavazattal kaphatott volna többet a magyar jelölt. De mindezek mellett a mostani eredmény is kimagasló, és az vesse rám az első követ, aki egy kicsit is nem büszke a temesi magyarok összefogása által elért eredményre!
A tamáskodók, a pálya széléről bekiabálók, a kibicek feltehetik a kérdést, miért is jó a temesi magyarságnak, ha van parlamenti képviselete, mitől lesz jobb az ő életük ettől? A kérdést alaposan megválaszoltuk előző lapszámainkban a Molnár Andrással készült beszélgetés-sorozatban. E helyen csak annyit példaként, hogy megyei tanácsi képviselet hiányában, a parlamenti képviselő vállalhatja fel a magyar önkormányzati tanácsosok kezdeményezéseinek képviseletét, közbenjárhat azokban az ügyekben, amelyekben érdekeltek az illető települések. A magyar tanácsosokon keresztül a képviselő fontos információkat biztosíthat fejlesztési, pályázati vagy együttműködési lehetőségekről. Ami nemcsak a magyar közösség számára, hanem a település vagy a régió teljes lakosságának lehet jó.
Azt se hagyjuk szó nélkül, hogy Molnár András személyében magasan képzett, vezetői tapasztalattal rendelkező, higgadt, a közösségünk iránt elkötelezett és megfontolt taggal erősödik az RMDSZ parlamenti frakciója. A körvonalazódó és rendkívül nehéznek ígérkező hazai (és az európai) gazdaságpolitikai helyzetből ítélve, várhatóan nem lesz könnyű az érdekérvényesítés Bukarestben.
Biztos, hogy egyik napról a másikra nem válik Temes megye tejjel-mézzel folyó Kánaánná, de az, hogy Temes megcsinálta, mindenképpen feljogosít a bizakodásra.
Makkai Zoltán