„Ma 17 órakor várok mindenkit! Vagy inkább 16:50-kor. Legyen idő mosolyogni egymásnak még a vizsga előtt…” Ezekkel a szavakkal emlékeztette Horváth Katalin, a Vállalkozói alapismeretek elnevezésű, családbarát akkreditált képzés oktatója a résztvevőket a november 9-i vizsgára, amelyet a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceumban szerveztek meg. A jó hangulatú megmérettetés előzménye, a sokak számára emlékezetes tanfolyam július 18. és 25. között zajlott a zoldi képzési központban.
Együttműködés nélkül nem sikerült volna
A tanfolyamot a ROHU-374 kóddal ellátott, Közös, határokon átnyúló képzési központok elnevezésű projekt részeként szervezték meg, a kezdeményezés célja pedig a munkaerőpiacon való elhelyezkedés elősegítése volt a határ menti régióban. „Ennek érdekében esett a választás két képzéssorozatra: a 15–25 éves korosztály számára szervezett Pályaorientációs képzésekre és a 16–65 éves korosztály számára szervezett Vállalkozói alapismeretek képzésekre. A Bartók Líceum négy Vállalkozói alapismeretek képzést szervezett összesen nyolcvan személy számára, illetve tíz pályaorientációs tréninget százötven fiatal számára. A projekt három pillér köré épült: a képzések anyagának kidolgozására, ezek akkreditációjára, a képzési központok felújítására és építésére (Zoldon és Domaszéken), valamint a képzések szervezésére” – árult el néhány háttér-információt dr. Erdei Ildikó, a Bartók Béla Elméleti Líceum igazgatója.
Az Európai Unió által finanszírozott projekt kezdeményezője a temesvári székhelyű, 1993-ban alapított Szórvány Alapítvány volt, amely már rutinos szereplőnek számít az ilyen jellegű tevékenységekben. „A Bartók Béla Elméleti Líceummal és a szegedi Katház Nonprofit Kft.-vel együttműködve bonyolítottuk le a képzéseket. Mi feleltünk az akkreditációért, és ilyen minőségben a vizsga lebonyolítását is elvállaltuk” – mondta Kovács Katalin, a projekt menedzsere.
Mit takart a családbarát jelző?
A Vállalkozói alapismeretek nevű képzések közül az egyik legnépszerűbb július 18. és 25. között zajlott Zoldon, ahol a tábor alatt felügyeletet biztosítottak az óvodás-, illetve a kisiskoláskorú gyerekek részére, tehát amíg a felnőttek délelőttönként tanultak, a kicsik Szabó Csilla pszichológus és logopédus vezetésével kézimunkáztak, rajzoltak, társasjátékoztak, sportoltak, illetve kirándultak.
A gyógyszerészként dolgozó Dotterer-Kiszely Anikó egyike volt azoknak, akik a gyerekükkel csatlakoztak a táborozókhoz, és a mai napig úgy érzi, hogy tartalmasan töltötte el az időt a Facsádtól délkeletre fekvő településen: „A képzés kikapcsolt, ugyanakkor sok hasznos információt nyújtott. Azóta sikerült néhány konkrét lépést tennem a céljaim felé, például finomítottam a marketinges kommunikációmat a közösségi médiában, emellett a célközönségemet is pontosítottam.”
Anikó szerint jó néhány konkrét lépés, kemény munka, sok tanulás, gyakorlás, kommunikáció, esés, felállás, újrakezdés, türelem, illetve kitartás kell ahhoz, hogy valaki igazán sikeres vállalkozóvá váljon. A vizsga segített neki abban, hogy tisztábban lássa a nyáron tanultakat, emellett mélyebbre ásott egy-egy témakörben.
Az oktató számára is emlékezetes
A családbarát képzésre az oktató, Horváth Katalin is szívesen emlékszik vissza, rengeteg pozitív energiát adott neki, és hatalmas öröm volt számára a jelentkezőkkel dolgozni. „Mindig arra törekszem, hogy minél jobb, hétköznapi példákat hozzak fel, emellett olyan feladatokat készítek elő, amelyekhez bárki hozzá tud szólni. Biztos vagyok abban, hogy egy-egy termék vagy szolgáltatás árára már nem úgy tekint a résztvevő, mint korábban, vagy mostanra tudja, mennyire fontos újraszámolni a saját bérét, illetve a célpiacát is az eddiginél hatékonyabban térképezi fel” – fűzte hozzá. Arra a kérdésre, hogy milyen tulajdonságokkal jellemezné az igazán jó vállalkozót, ezt válaszolta: „Van egy szenvedélye, valamiben nagyon jó. Céltudatos, rugalmas, jó emberismerő, ráadásul kellően alázatos. Illetve felismeri azokat a helyzeteket és területeket, ahol hiányosságai vannak, és szakosodott segítséget kér/alkalmaz ezek fejlesztéséhez. Nagyon fontos, sokszor ezen múlik minden, hisz mi képtelenek vagyunk mindent megoldani és minden területet lefedni.”
Természetesen nem feledkezhetünk meg a tulajdonos egészséges önértékeléséről, amely Horváth Katalin szerint nélkülözhetetlen ahhoz, hogy egy vállalkozás zavartalanul működjön. Úgy véli, hogy amíg nem vagyunk tisztában önmagunkkal és a saját értékeinkkel, addig jó eséllyel nem tudjuk eladni az ötletünket, a termékünket vagy a szolgáltatásunkat.
A vizsga amúgy egy kis lépés volt egy jól működő vállalkozás kiépítése felé vezető úton, az akadályt pedig mindegyik résztvevő sikerrel vette. Az oktató így értékelt: „Rendben, bonyodalmak nélkül zajlott le, teljes létszámban, aminek nagyon örvendtem. Izgultam egy kicsit, mert úgy gondolom, az eredmények az én munkámat is minősítik. Mivel ez egy akkreditált képzés, a vizsga lebonyolítása és a kérdések megírása is elég komoly szabályokhoz kötött, rácsteszt kell legyen, most volt két nyitott kérdés is, hogy mindenki kibontakozhasson és a kreativitását is megmutathassa.”
A megmérettetés csak egy állomás volt
„Most a projekt lezárásával, elszámolásával foglalkozunk. Egy hoszszú folyamat végénél tartunk: amikor a pályázatot megírtuk, harminc hónaposra szerveztük a projektet, most a negyvenötödik hónapban vagyunk, mert kétszer is hosszabbítani kényszerültünk objektív okok miatt” – árult el újabb részleteket dr. Erdei Ildikó. Emellett hozzáfűzte, hogy mivel a képzések akkreditációja és a képzők köre is adott, sőt a képzési központ is működik, megfelelő számú érdeklődő esetén – ha megtalálják az anyagi fedezetet – újabb képzések megszervezésére is sor kerülhet a jövőben.
Farkas-Ráduly Melánia (a családbarát zoldi képzés egyik résztvevője)