Csupán néhány hete, december közepén beszélgettünk Molnár András ügyvéddel, közvetlenül azután, hogy az RMDSZ Szövetségi Állandó Tanácsa döntése alapján kinevezték a Temes megyei szervezet elnökévé. Az új megyei elnök már akkor jelezte, hogy nem csak a tisztújítás idejére tervezik a teendőiket, hanem négy év távlatában gondolkoznak. Most, bár alig múltak el az ünnepek, az elnök arról nyilatkozott lapunknak, hogy elkezdődött a munka a helyi szervezetek szintjén a tisztújítás jegyében.
Igen, mert az idő sürget, a hat hónapból már csak öt van hátra ahhoz, hogy felkészüljünk és lebonyolítsuk szervezeteinkben a tisztújítást, illetve, hogy legkésőbb júniusban megtarthassuk megyei szinten is a tisztújító közgyűlésünket. Ebben az időszakban az a legfontosabb, hogy köztiszteletnek örvendő személyekkel erősítsük a helyi szervezeteinket, és hogy újabb szervezetek alakuljanak olyan helyeken is, ahol eddig nem sikerült létrehozni.
Ilyen kísérletek, mint tudjuk korábban is voltak, de az eredmények legtöbbször a várakozások alatt maradtak. Mire ala- pozható egy újabb kezdeményezés sikere?
Szerintem jelenleg jobb a közhangulat a közösségeinkben, nem észlelünk jelentős megosztottságot és érezhetően javult a bizalom a szervezetünk iránt is. A siker feltétele a jó együttműködés. És itt – bár elsősorban a szervezetünkön belülre gondolok – fontosnak tartom a jó kapcsolatot az összes olyan tényezővel, amely hozzájárulhat közös érdekeink magvalósulásához is. Példának okáért említem a civil szférával való együttműködést, ugyanis együtt eredményesebben felvállalhatjuk a képviseletet ott is, ahol a helyhatósági választásokon nem sikerült mandátumhoz jutnunk.
Az őszi helyhatósági választások és a parlamenti választás lehangoló kimenetele a Temes megyei magyar közösség tagjai számára reményvesztést okozott.
Semmiképpen sem látom okát annak, hogy a Temes megyei magyar közösség tagjainak, a nemzetiségünk kedvezőtlen aránya miatt csüggednie kellene. Szerintem az erőnk a minőségben, a hagyományainkhoz, az önazonosságunkhoz való ragaszkodásban mutatkozhat meg. És erre jó példáink vannak a minőségi oktatásban, a kulturális tevékenységben és más területeken is.
Mindezeken túl Molnár András, az RMDSZ Temes megyei elnökének derűlátását alátámaszthatja, hogy az újonnan megalakult koalíciós kormány tagja a magyar érdekképviseleti szövetség, ami a Temes megye szervezet számára is előnyt jelenthet a jó együttműködésben a helyi fórumok képviselőivel, akárcsak az, hogy az RMDSZ és az Erdélyi Szövetség között létrejött együttműködés, hozzásegítheti a bánsági magyarságot ahhoz, hogy a közös cél érdekében összehangolják a közösség szervezését. Ugyanakkor az elnök reményét fejezte ki, hogy meghallgatásra talál az RMDSZ megyei szervezetének Temes megye alprefektusi tisztségére előterjesztett javaslata.
Graur János