Október 6-án, vasárnap délelőtt hagyományosan a belvárosi római katolikus minorita templomban tartották az ökumenikus istentiszteletet, amelyen jelen volt a magyar kormány képviseletében dr. Hende Csaba honvédelmi miniszter, Schmitt Pál volt magyar államelnök és felesége, Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke, Füzes Oszkár, Magyarország bukaresti nagykövete, Magdó János, kolozsvári magyar főkonzul.
Darvas-Kozma József pápai káplán, címzetes esperes, a csíkszeredai Szent Kereszt-templom plébánosa magával ragadó szentbeszédét avval kezdte, hogy október 6. a magyar nemzet számára gyász, de egyben ünnep is. Mégpedig a hit, az önfeláldozó szeretet ünnepe. Mert, akik akkor bátran vállalták a halált hittek abban, hogy jót cselekszenek népüknek, nemzetüknek. A vértanúktól vett idézetekkel támasztotta alá azt a kijelentését, hogy „egy haldokló népet csak szabadságharcosok tudnak feltámasztani”. Megmagyarázta, hogy a nem magyar ajkú vértanúk azért álltak forradalmunk szolgálatába, mert a magyar mindig komolyan vette, hogy Isten nem „telekelte” a földet egyetlen nép számára sem, mindenkit befogadott országába, s mert a magyar „pazarló” nép (nem rossz értelemben!), eszméiért képes életét is áldozni.
A szentmisét követően az aradiak és a határon innenről és túlról érkezett vendégek rótták le kegyeletüket a Szabadság-szobornál. A román és a magyar állami himnusz elhangzását követően Gheorghe Falca, Arad polgármestere üdvözölte a megjelenteket, kiemelve a városban a különböző nemzetiségek között uralkodó hagyományosan jó viszonyt.
Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke az 1848-1849-es vértanúk példáját említve jutott el a mai politikai helyzethez. Beszédében kitért arra, hogy a történelmi példák és áldozatok ellenére, ma is vannak, akik megkérdőjelezik a mellettük élő polgártársaik jogát ahhoz, hogy szabadon döntsenek saját sorsukról. Amikor a MOGYE esetét említette, miszerint az intézet vezetői évek óta megtiltják a magyar diákoknak, hogy anyanyelvükön tanulhassanak, megakadályozzák önálló részlegek indítását, nyílt kiállásáért a több száz résztvevő lelkesen megtapsolta.
Dr. Hende Csaba magyar honvédelmi miniszter expozéjában azt emelte ki, hogy 1848 egy olyan esemény a magyar történelemben, amely összefogta, egységbe kovácsolta a magyar népet. A szabadságharcunk élén olyan kiváló parancsnokok álltak, mint az aradi tábornokok és főtisztek. Az aradi tizenháromra minden magyar kegyelettel emlékezik szerte a világon, ők minden magyar tiszteletét és együttérzését birtokolják.
Cosmin Pribac, a megye prefektusának köszöntőjét követően Bognár Levente alpolgármester az egész nemzet 1848-1849-es közös, egységes sorsvállalását hangsúlyozta, ahogyan kiállt a szabadság mellett. Megemlítette, hogy az aradi Ereklyemúzeumnak a vértanúkra emlékeztető tárgyai annak idején a diktátor parancsára kerültek a múzeum alagsorába, azokat mindmáig nem láthatja a nagyközönség.
A tiszteletadás zárómomentumaként került sor a Szabadság-szobor megkoszorúzására. Virágkoszorút helyeztek el az RMDSZ országos és több helyi szervezetének képviseletében, a magyar kormány nevében dr. Hende Csaba, Schmitt Pál volt köztársasági elnök személyesen, a kolozsvári magyar főkonzul, a vértanúk leszármazottjai (Damjanich János és Knézich Károly utódai), valamint intézmények, szervezetek, egyesületek képviselői.
Délután a Vesztőhelyen a bensőségesebb hangulatú megemlékezésen és koszorúzáson elsősorban aradiak voltak jelen. Az ökumenikus áhítaton Balogh László arad-mikelakai római katolikus plébános osztotta meg gondolatait a jelenlévőkkel. A három nyelven elmondott Miatyánkot követően került sor a koszorúk, virágok elhelyezésére. A koszorúzók között ott voltak az immár 15. alkalommal Aradig elkarikázó Kecskeméti Református Kollégium diákjai is. Ezúttal is óriási tapsot kaptak.
Kulturális rendezvények a vértanúk tiszteletére
Az Aradi Magyar Napok keretében a Csiky Gergely Főgimnázium dísztermében emlékeztek meg a Szabadság-szobor Egyesület fennállása 10. évfordulójáról. Király András elnök az egyesület létrehozásának céljáról beszélt, s arról, hogy a szobor felállítását követően miként álltak be a hagyományőrzés szolgálatába. Ezt szolgálja Ujj János Szántay Lajos palotái című színes albuma is, amelyet Cziszter Kálmán egy érdekes tanulmánya egészít ki az építész Szántayról. Azt követően a színházban St. Martin (Szentmártoni Imre) a Váci Szimfonikus Zenekar kíséretével tartott koncertjét hallgatta meg a termet megtöltő több száz főnyi, a hangverseny végén percekig felállva tapsoló közönség.
A Kölcsey Egyesület idén januárban indította el az aradi magyar képzőművészeket bemutató kiállításait. Ezúttal a Megyei Múzeumban Hajós Imre László (1905-1977) retrospektív kiállítását nyitotta meg Fekete Károly, az egyesület alelnöke és Ódry Mária képzőművész, restaurátor.
A vértanúk tiszteletére szervezett rendezvények ezúttal is október 5-én kezdődtek. Az aradi színházban az Aradi Kamaraszínház társulata (rendező Tapasztó Ernő és Fekete Réka) társulata ünnepi előadást tartott. Bognár Levente, az RMDSZ megyei szervezetének elnöke köszöntőjét követően került sor az Éder Enikő és Fekete Réka összeállította Aradi gyertyák égnek – A Mi Tizenhármunk című műsorra. A felemelő hangulatú előadás a vértanúk búcsúleveleiből, naplójából készült összeállításból (Balogh József színművész tolmácsolta), illetve az Éder Enikő, Borsos Pál és Kászoni László által, elsősorban az Aradhoz kötődő megzenésített versekből (Ady, Arany, Petőfi, Tóth Árpád, Juhász Gyula) tevődött össze. Az előadók, Kászoni Annamária, Éder Enikő, Molnos András Csaba, Kiss Attila, a kisiratosi Salbeck Vegyeskórus, illetve a táncosok (Farkas Tamás, Farkas Ágnes, Móricz Bence) és zenészek két felejthetetlen órával ajándékozták meg a termet zsúfolásig megtöltő közönséget.