Járványhírek
Sajnos, decemberben Arad megye is a vörös zónába került a vírusfertőzés gyakorisága miatt. A legutóbbi ellenőrzések viszont javuló tendenciát mutatnak, az új év első hetében már csak néhány település statisztikája haladja meg a 2/ezer fős határt. A vörös zónába tartozik továbbra is Lippa városa (3,35), valamint Báta (4,54), Kishalmány (3,52) és Kovászi/Covasinț (3,26) község.
A jól alakuló járványhelyzetnek köszönhetően a vörösből a sárga riasztásba visszakerült településeken, így a megyeközpontban is kinyithatnak a vendéglátó egységek. A bizottság felhívja a figyelmet arra, hogy a sárga zónába sorolt településeken az éttermek beltéren csak a kapacitás 30 százalékában működhetnek.
Oltóközpontok
Mivel ezen a héten Arad megyébe is megérkezett az első oltóanyag-szállítmány, a vészhelyzeti bizottság kijelölte az oltóközpontokat. A megyében öt ilyen központ működik. Aradon a megyei kórházban (Andrényi Károly u. 2-4.), a Mihai Viteazul/Ferenc tér 7-8-, Forradalom útja 45. (Policlinica), Újaradon a Stephan Ludwig Roth u. 2-4. számú épületben, míg Borosjenőben a városi kórházban.
Az első beoltottak a kórházak dolgozói és az egészségügyi személyzet lesz. A beoltásra már most fel lehet iratkozni bárkinek a vaccinare-covid. gov.ro honlapon.
Látogatható előadások
Már 2021 első napján összehívták Aradon a megyei veszélyhelyzeti bizottságot, hogy tagjai megtárgyalják a kulturális események látogatásának lehetőségét a megyeszékhelyen. A bizottság összehívását az indokolta, hogy Aradon az óév utolsó két hetében az ezer lakosra regisztrált koronavírus-esetek száma kettő alá (1.94) csökkent.
A bizottság tagjai elemezték a kedvező helyzetet, s úgy döntöttek, hogy január 1-jétől engedélyezik a színházi előadásokat és a koncerteket zárt helyiségben is. A határozat két kulturális intézményre, a Ioan Slavici Klasszikus Színházra, valamint az állami filharmóniára vonatkozik.
Mindkét intézményben az eddigi rendelkezések (a belépéskor testhőmérséklet-mérés, maszkviselés, a távolságtartás) be- tartása mellett az eddigi online előadások helyett kezdődhetnek az élő előadások. Az első nyilvános előadást tegnap tartotta, s ma, pénteken 19 órától megismétli az Aradi Állami Filharmónia. Műsoron Johann és Josef Strauss művei mellett Emile Waldteufel keringői szerepelnek.
A filharmónia felhívja a figyelmet, hogy a terembe (korlátozott számban) 18 és 18.45 között lehet belépni.
A bizottság engedélye január 15-ig érvényes. Amennyiben a járványmutatók nem változnak, vagy javulnak, az engedélyt meghosszabbítják.
Életeket mentünk!
Derűlátásra feljogosító egyezmény született az új évben az aradi Városházán. Az aradi önkormányzat nevében Călin Bibarț polgármester szerződést írt alá a Temesvári Kórmegelőző és Orvosi Segítségnyújtó Alapítvány, az aradi Orvosok és Háziorvosok Szövetsége, az Arad Megyei Kórház, az aradi Adatnyújtó és Tanácsadó Szent Márton Közösségi Központ, valamint az Aurel Vlaicu és Vasile Goldiș egyetemek képviselőivel a koronavírus-járvány elleni küzdelem összehangolására, hatékonyabbá tételére.
Az Együtt életeket mentünk nevet viselő projekt célja segíteni a háziorvosokat a COVID-19 otthoni kezelésében, így (is) tehermentesíteni a kórházakra háruló óriási nyomást. Az érintett háziorvosok a világhálón konzultálhatnak a betegek kezeléséről, szükség esetén véroxigénszint-mérőket és lélegeztetőgépeket kérhetnek. Az előbbieket a betegek a Szent Márton Közösségi Központtól termelői áron, az utóbbiakat ingyen kaphatják meg.
További információk az összefogás részleteiről a http://isvarad.ro weboldalon találhatók.
A járvánnyal kapcsolatos hír, hogy január 4-én, Aradon elsőként dr. Dana Olar tüdőgyógyász, a Sürgősségi Kórház COVID-19 osztályán, a sajtó nyilvánossága előtt, megkapta a koronavírus elleni védőoltást. A jelenlegi szakaszban az oltást a járvány elleni harc első vonalában küzdő egészségügyi dolgozók kapják meg.
Hamis kép a munkanélküliekről
A statisztikai kimutatások szerint az elmúlt hónapokban nőtt a munkanélküliek száma Arad megyében – jelent meg a médiában. A hír minden bizonnyal igaz, csak ha alaposabban utána nézünk, valami hiba van a kréta körül, mint mondták valaha elődeink.
Mert az Arad Megyei Munkaerő-ügynökség naponta frissített közleményében az új évben 238 munkalehetőséget kínálnak a különböző vállalatok. Csakhogy ezek többsége szaktudást igényelne. Jelölteket keresnek a megüresedett helyek betöltésére még a közigazgatásban is, mint kapcsolattartót, mikrobusz- és autóbuszbusz-vezetőt, avagy főkönyvelőt a Megyei Múzeumhoz. De 11 helyen sofőrre, 10 helyen szerelőre, összesen 131 alkatrész-összeszerelőre lenne szükség. Jelentkező viszont nincs. Az Arad megyei Kis- jenőn 25 képesítés nélküli és 27 adatkezelői állásra sem pályázott senki!
Hasonló a helyzet a két szomszédos megyében is: Biharban 31, Temes megyében 272 betölthető álláslehetőség kínálkozik.
Új tornyot kap az ortodox katedrális
A román görögkeleti katedrálist 1861-1865 között Czigler Antal (1810-1872), Gyuláról Aradra származott műépítész tervei alapján építették fel. A kéttornyú templom a múlt század elején megújult, akkor a toronysisakokat jelentősen megnövelték, azok a templombelsőhöz igazodó neobarokk díszítést kaptak, a homlokzat tetejére pedig egy attikát is emeltek.
A három évvel ezelőtti vihar a bal oldali tornyot megrongálta, arról lesodorta a keresztet. A károk felmérése közben a szakemberek felfedezték, hogy a torony szerkezete az elmúlt évszázadban alaposan megromlott, életveszélyessé vált. Mivel a hibákat a helyszínen nem lehet kijavítani, ezért egy új toronysisak elkészítését javasolták. A jelentős munkára 2020. szeptember közepén kapták meg az illetékesek jóváhagyását.
A jelentős méretű építmény favázát a helyszínen, a katedrális előtt ácsolták össze. Miután a régi sisakot leemelik a helyéről, ezt teszik rá a toronyra. Azt követően a vázat bevonják galvanizált acéllemezekkel, s tetejére felkerül az aranylemezekkel borított kereszt is. A több mint másfél millió lejes beruházást az ortodox egyház adományokból igyekszik fedezni, állami forrás nem áll rendelkezésre. A munkát 2021 első felében szeretnék befejezni.