Adománygyűjtés
Megmozdult a Maros-parti város is. Az aradi civil szervezetek is adománygyűjtési akciót szerveztek az ukrajnai háborús menekültek megsegítésére.
A Gáj Egyesület a Dunării utca 63. alatti helyiségükben naponta 17–19 óra között várják az adományokat avval a kéréssel, hogy a csomagok tartalmát a rájuk ragasztott címkén tudassák.
Az Önkéntesek Vára Egyesület (Asociația Cetatea Voluntarilor) a Mircea Stănescu utca 9/1. szám alatt naponta 9–16 óra között várja a segélycsomagokat.
A Rubia Egyesület felvállalta, hogy ingyen szállítja a máramarosszigeti határátkelőtől Temesvárig azokat a menekülteket, akiket a temesvári befogadó központba irányítanak.
A Szolidaritási Hálózat a szakszervezetek házába várja az adományozókat. Elsősorban tartós élelmiszereket, takarókat, meleg holmikat és hálózsákokat, valamint gyermekpelenkát gyűjtenek.
A Csiky Gergely Főgimnáziumban és a Jelen Házban február 28. és március 2. között gyűjtötték az adományokat.
Készülnek a befogadásra
Február utolsó napján ülést tartott a városi önkormányzat. Bár sem az állami szervek, sem pedig civil szervezetek részéről nem érkezett ilyen irányú kérelem, a Călin Bibarț polgármester vezette ülésen megtárgyalták az ukrajnai menekültek esetleges befogadásának lehetőségeit. Az előzőleg konzultált Szociális Igazgatóságtól és a Tanfelügyelősétől megkapták az erre vonatkozó tájékoztatást.
Szükség esetén, az Idősek Otthonában 80, az iskolai bentlakásokban 210 személyt tudnak befogadni. A tanintézetek közül a Csiky Gergely Főgimnázium, a Iuliu Moldovan Technológiai Líceum, az Építészeti Kollégium, a Sfânta Maria Speciális Líceum és az Avram Iancu Gimnázium kollégiuma jöhet számításba. Ezek valamennyien rendelkeznek ágyneművel és rendelkeznek kantinnal is. Ugyanakkor a Moise Nicoară Főgimnázium és a Gazdasági Líceum felajánlotta használatra 50-50 személyes kantinját, amely mellett a városi szociális kantin is rendelkezésre áll. Ugyanakkor számba vették a megyeszékhelyen használható nagyobb termeket, tornatermeket, amennyiben ezek használatát az ukrajnai menekültáradat nagysága ezt szükségessé teszi.
Gyermekszolidaritás
Mindenki az érzelmeihez és lehetőségeihez lépest fejezi ki a szomszédunkban dúló háborúval kapcsolatban. Ki anyagiakkal, ki menekültek ideiglenes befogadásával, ki pedig önkéntesként a rászorulók ellátásában. A gyermekek pedig…
Nos, az aradi iskolákban a gyermekek is különböző módon fejezik ki szolidaritásukat a megtámadott, s most hősiesen ellenálló ukránokkal. A Dimitrie Țichindeal Pedagógiai Főgimnázium Lucian Blaga (Templom/Weitzer János) utcai I-IV. osztályát befogadó épület bejáratánál a gyermekek által készített pannókat helyeztek el. Az ukrán zászló színeire a tanulók a békét jelképező fehér és világoskék galambokat ragasztottak.
Adja a Mindenható, hogy kérésük meghallgatásra találjon a harcoló felek, országok vezetőinél!
Korszerűsítik az Arad-Temesvár vasútvonalat?
A fenti hírre valószínűleg azok kapják fel a fejüket, akik értenek némileg a vasúti közlekedéshez. Mert a 150 évvel ezelőtt, 1871-ben megnyílt vonalon az első szerelvény három óra alatt tette meg az utat. Az azóta eltelt másfél évszázad alatt sikerült (?) felére csökkenteni az utazási időt a mindössze 56 kilométeren. Egy japán, francia, kínai szupervonat tíz perc alatt tenné meg a két város közötti utat. Nem fűzök hozzá semmiféle kommentárt!
Sorin Grindeanu, közlekedésügyi miniszter és helyettese most bejelentette, hogy az összesen 76 kilométert kitevő pályaszakasz korszerűsítésére meghirdetett pályázatra eddig 11 cég tett ajánlatot. A pályát úgy kell(ene) kialakítani, hogy azon 160 kilométeres óránkénti sebességgel is közlekedhessenek a szerelvények. A szerződés becsült értéke 3,917 milliárd lej, amelyet vissza nem térítendő forrásokból finanszíroznának.
Dicséretes, csak mikor látnak már munkához?
Megújul, de nem iskolának
Az idősebb pécskai polgárok még emlékeznek, hogy ezelőtt négy-öt évtizede, a nagyközségben három elemi (I-IV. osztályos magyar iskola is létezett, évente három különböző iskola osztályából iratkoztak az V.-be. Az egyik tanintézetet, 1945-ig az ún. Felsővárosi Elemi Iskola nevet viselő tanodát a pécskai köznyelv átkeresztelte: egyszerűen csak „Zágoni iskolának” nevezte el. Így ismerték el a szülők és a diákok az ott évtizedeken keresztül oktató tanító házaspár, Zágoni József és Piroska érdemeit. Még a hivatalos szervek is csak így emlegették a tanintézetet.
Régi szép idők, mondhatnák ma az immár várossá nyilvánított pécskai oktatók. Mert mindenütt elfogyott a gyermek, most örülnek, ha egyetlen elemi osztályt indíthatnak évente. A Zágoni-iskolában is lassan halkult, majd teljesen elcsitult a gyermekzsivaj. Immár két évtizede. Az üresen álló épület Pató Pál uram házához kezdett hasonlítani, be is ázott, s bizony jócskán hámlik róla a vakolat.
A pécskai önkormányzat idén nekifogott a tágas, öt tantermes és szolgálati lakásos épület tatarozásához. Nem iskolának, hanem ifjúsági szórakoztató központnak. A kivitelezést az Európai Unió Regionális Operatív Programja finanszírozza.
Antal Péter, pécskai polgármester a sajtónak elmondta, hogy a termekben különböző sportjátékokat (asztalitenisz, falmászás, aerobic, cselgáncs) lehet majd űzni, a tágas udvaron pedig egy gördeszkapályát építenek. Úgy tervezik, hogy a központhoz kerékpárutakat is építenek, kerékpárt és gördeszkát a helyszínen lehet majd bérelni.
Beváltak a rollerek
A tavalyi év aradi rollerhasználatáról tartott sajtótájékoztatót Arad város polgármestere. A 2022 júniusában indult kezdeményezést két magáncég bonyolította le, jelentős sikerrel. A kimutatás szerint a fél év alatt 35 000 aradi polgár vette igénybe a környezetbarát, viszonylag gyors járműveket a városi közlekedésben. A legtöbben a délutáni-koraesti órákban kikapcsolódásra, de (valószínűleg) nem kevesen a munkahely megközelítésére is. A legaktívabb használó 1200 kilométert (!) tett meg bérelhető rollerekkel. (Ez az Arad-Bukarest közötti távolság kétszerese.)
A polgármester elégedett az aradiak fegyelmével, a használók mindössze egy százaléka tett kárt a járművekben, vagy hagyta el azt. (például bedobta a Maros-parti bokrosba.) Több bejelentés érkezett a járművek nagy sebességére, amit a polgármester avval hárított el, hogy a mért átlagsebesség 13 km/óra, pedig ezek az alkalmatosságok 25 km/óra sebességre is képesek.
Az idei rollerezési szezon március elsején kezdődött. A Bolț és Lime kölcsönzővállalat idén 600 elektromos rollert bocsát az aradiak rendelkezésére. A városban 135 kilométer biciklisáv áll a rendelkezésre, ezért a nyáron 330 kerékpárt is forgalomba hoznak, azokat bárki bérelheti. A polgármester úr reméli, hogy ezeknek a járműveknek a használatával némileg javul a város légszennyezettsége is.
Földgázt kap Kisiratos
Iustin Cionca, a megyei tanács elnöke aláírta Kisiratos község földgázellátására vonatkozó urbanisztikai tanulmányt. Ennek értelmében zöld utat nyert a községi polgármesteri hivatal által benyújtott kérvény, miszerint a településen 29 kilométer hosszúságú gázvezeték épülne 800 leágazással.
A munkálatokhoz a szükséges anyagi fedezetet a helybeli önkormányzatnak kell megteremtenie. Korondi-Józsa Erika, kisiratosi polgármester elmondta, hogy a finanszírozáshoz az Anghel Saligny-program pénzügyi kereteiből szeretnének anyagi alapot kapni. Ennek jóváhagyása után azonnal nekiállhatnak a kivitelezési munkálatoknak. A beruházás megvalósulása jelentősen emelné az alföldi, többségé- ben magyarok lakta község lakosságának életminőségét.