Egy igen szép Ex libris egy 1791-es kiadású könyvön
Amikor egy évszázaddal ezelőtt ünnepélyesen felavatták a Szántay Lajos tervezte Kultúrpalotát, Aradon három közintézmény kapott új otthont: az ereklyemúzeum, a Philharmonia Egyesület és a közkönyvtár. Az épület jelenleg házasságkötő teremként is használt kistermében a három intézmény jelenlegi vezetője, valamint Bognár Levente helyettes polgármester hétfőn délben tartott sajtótájékoztatót az évfordulót köszöntő rendezvényekről.
A nyitórendezvényre még aznap délután került sor, amikor az A. D. Xenopol Megyei Könyvtár nyitotta meg ünnepi kiállítását a Klió teremben. Florin Didilescu, az intézmény igazgatója arról szólt, hogy az épület felépítésekor a Kölcsey Egyesület átadta könyvtárának teljes anyagát a városnak, ez képezi a jelenleg mintegy félmillió kötetet számláló téka alapját. A könyvtárat a kontinens jelentős intézményei között tartják számon, elsősorban az itt őrzött könyvek, ősnyomtatványok, első kiadású francia könyvek, könyvritkaságok miatt.
Ligia Margea főkönyvtáros ismertette azokat a fontosabb alapokat, amelyek adományként, vagy vásárlás útján kerültek a könyvtár birtokába. Ezek közé tartozik az Orczy-Vásárhelyi, a Fábián Gábor, Atzél, Caroli Brünek, Farádi Vörös Ferenc, A. D. Xenopol, Vasile Goldis, Czárán Gyula, Coriolan Petreanu, Iosif Moldovan és a Ioan Tomutia-gyűjtemény. Szó esett ezen gyűjteményeknek a tárlókban látható legértékesebb kiadványairól is, köztük az 1499-ben Velencében megjelent, a trójai háborút leíró nyomtatványról, egy 1556-ban megjelent Cicero-műről. A könyvek között több érdekes, 18. században megjelent magyar nyelvű is akad.
Az Aradi Állami Filharmónia egy hat hangversenyből álló sorozattal köszönti (okt. 24-től november 7-ig) az eseményt, amelynek első koncertjét, Verdi Rigolettó című operájának koncertváltozatát tegnap, csütörtök este tartották. A következő hét csütörtökén Beethoven IX. szimfóniája hangzik majd el a Kultúrpalota kiváló akusztikájú nagytermében.