Több mint fél évszázad „száműzetést” követően viszszakerült helyére Feszty Árpád hármasképe a Kultúrpalota azon termében, amelyet annak befogadására építettek 1913-ban. Azt az alkotást, amelyet az művészettörténeti konferencián elhangzottak szerint bármely múzeum képzőművészeti tára szívesen vallana magáénak, évtizedekig feltekerve várta sorsa jobbra fordulását az alagsori raktárban, ahova az ateista rezsim leparancsolta. Szerencsére különösebb sérülések nélkül megúszta a becsomagolást.
A múlt héten a Kölcsey Egyesület és az Arad Megyei Múzeum csütörtökön délután egy konferenciával nyitotta meg azt a programot, amely ismét lehetővé tette a hármaskép megtekintését a második emeleti, tetővilágítású teremben. A konferencián Iustin Ciuonca, a megyei tanács elnöke, dr. Sorin Bulboacă, a múzeum igazgatója, valamint Fekete Károly, a Kölcsey Egyesület alelnöke köszöntötte az intézmény kistermét megtöltő érdeklődő közönséget. Jelen voltak Feszty Árpád leszármazottjai is.
A konferencián dr. Andó András az Arad Megyei Tanács ügyvezető igazgatója hét évet tartó munka eredményéről, dr. Adriana Pantazi művészettörténész a múzeum képzőművészeti kiállításainak módosulásairól, Sarkadi Nagy Emese aradi származású esztergomi művészettörténész Liezen-Mayer Sándor Aradon található, Mátyás királyt ábrázoló festményének történelmi hátteréről, az akkori politikai helyzetről értekezett.
A konferencia második részét Feszty Árpád tevékenységének szentelték. Az aradi triptichonról Görbe Márk budapesti művészettörténész, az ópusztaszeri Magyarok bejövetele körképről Kertész Péter ügyvezető igazgató (Ópusztaszer), a hármaskép restaurálásáról Ioan Muntean nagyszebeni restaurátor tartott érdekes előadást.
A kiállított képeket a meghívottaknak, bel- és külföldi vendégeknek (köztük Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettesnek), a város és a megye vezetőinek, egyházi vezetőknek pénteken mutatták be. A nagyközönségnek szombaton, a Múzeumok éjszakáján Fekete Károly román és magyar nyelven vezetett csoportos tárlatlátogatást. Ez alkalommal nyitották meg a közönségnek Megyei Múzeum képcsarnokát, amelyen a magyar képzőművészet kiválóságainak (Munkácsy Mihály, Than Mór, Barabás Miklós, Glatz Oszkár, Lotz Károly, Orlay Petrich Soma stb.) képeit is láthatja a nagyközönség. A tárlaton a Feszty-triptichon és Liezen-Mayer Sándor említett lépe központi helyen áll.
Állítom: kevés hazai város büszkélkedhet egy ilyen tágas, gyönyörű kiállító teremmel. És ilyen gazdag, értékes képanyaggal!