Több millió eurós beruházással tennék turisztikai célponttá Szent László bihari földvárát
A Nagyvárad közelében fekvő műemlék a Kárpát-medence egyik legjobb állapotban levő, leglátványosabb földvára. 2,5 millió eurós turisztikai beruházást fognak végrehajtani a bihari földvárban az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében. A Nagyváradtól néhány km-re található műemlék a PNRR részét képező 12 turisztikai-kulturális útvonal egyikének, a Szent László-útnak a része. Az európai alapok minisztériuma a közelmúltban elfogadta a Bihar község által benyújtott, a földvár idegenforgalmi vonzerejét növelni hivatott pályázatot. (2022. április 22. – maszol.ro)
Idén is lesz István, a király rockopera és Székely Vágta
Két nagyszabású rendezvényre készül Háromszék: júniusban a Székely Vágtán a Szent László, a lovagkirály népi rockoperát mutatja be a Nemzeti Lovas Színház, augusztus 20. és 24. Között pedig a Sepsi Arénában az István, a király Székelyföldi Nagyprodukció újabb öt előadását tűzik műsorra. Azt szeretnék, hogy Sepsiszentgyörgy védjegyévé váljon a rockopera, hiszen Budapesten kívül még sehol nem játszották tizenegy alkalommal, és abban bíznak, hogy lesz még folytatása. (2022. április 26. – szekelyhon.ro)
Hégli Dusan kapta az idei Imre Zoltán-díjat
A tánc világnapján a Nemzeti Táncszínház és a Magyar Táncművészek Szövetsége nagyszabású gálaestjén adták át az idei szakmai díjakat Budapesten. Idén az Imre Zoltán-díjat Hégli Dusan koreográfus, rendező, a pozsonyi Ifjú Szivek Táncszínház művészeti igazgatója kapta. A Szegedi Kortárs Balett alapítójának nevét viselő díjat 1998-tól évente egy táncművészekből álló szakmai kuratórium ítéli oda. Az elmúlt évek díjazottjai közt olyan ismert táncművészek szerepelnek, mint Frenák Pál, Román Sándor, Popova Aleszja vagy Juronics Tamás. (2022. április 30. – felvidek.ma)
Agócs Gergely Üzbegisztánban
Az érsekújvári születésű, de egyetemista kora óta Magyarországon élő Agócs Gergely népzenekutató, népzenész, Érdemes művész csaknem 40 éve foglalkozik népdalgyűjtéssel. Első útját 2000-ben szervezte az észak-kaukázusi balkárok és karacsájok földjére. Azóta rendszeresen visszajár a karakalpakok őseihez. A napokban Üzbegisztánból tért haza. A magyar és keleti népek népzenéjében fellelhető párhuzamokról és a népdalgyűjtés szenvedélyéről is mesélt munkatársunknak. (2022. április 30. – Kossuth Rádió)
Kolozsváron tartotta idei közgyűlését az EMKE
Akkor osztották ki több kategóriában is az erdélyi Oscar-díjként emlegetett EMKE-díjakat. A képzőművészet kategóriában Szolnay Sándor-díjat adományoztak Kocsis Rudolf aradi szobrász- művésznek, temesvári egyetemi oktatónak, akinek számos köztéri alkotása látható Aradon, Székelyföldön, a Felvidéken és Németországban is. Ő végezte az aradi Szabadság-szobor talapzatának a restaurálást, miután 1999-ben a vértanúk emlékművét kihozták az aradi várból. (2022. április 30. – Kossuth Rádió)
Metropoliszövezet
Sepsiszentgyörgy önkormányzata öszszefog 12 környező településsel és létrehozza a Sepsi Metropoliszövezetet. Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester szerint a nagyvárosi övezet Brassó megye határától Hargita megyéig terjed, a társulás célja pedig a térség gazdasági és társadalmi fejlődésének és mobilitásának elősegítése lesz. A társulás székhelye Sepsiszentgyörgyön lesz, és várhatóan tagja lesz Illyefalva, Réty, Uzon, Kökös, Árkos, Sepsikőröspatak, Gidófalva, Mikóújfalu, Bodok, Málnás, Sepsibükszád és Maksa. Minden település önkormányzatának el kell fogadnia a társulást. (2022. május 2. – maszol.ro)
Erdélyi magyar színházak szemléje Bukarestben
Erdélyi magyar színházak mutatkoznak be Bukarestben a MASZÍN (Magyar Színházi Szövetség) és az UNITER (Román Színházi Szövetség) által közösen, első ízben szervezendő BukFeszt szemlén. A fesztivál június 7. és 12. között várja a közönséget az Odeon színházban – jelentette be honlapján az UNITER. A szemlén a 2016-ban alakult MASZÍN tagjai – a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház, a nagyváradi Szigligeti Színház, a szatmárnémeti Harag György Társulat, a Csíki Játékszín, valamint a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház társulata – lépnek fel. Amint az UNITER közleményében olvasható, a Magyar Színházi Szövetséget alapító színházak egyik legfontosabb célkitűzése a romániai magyar kisebbség kulturális igényeinek kielégítése, a BukFeszten pedig változatos produkciókat, az erdélyi magyar színházak által megteremtett magas minőségű értékeket sorakoztatnak fel. (2022. május 2. – Krónika)
A reformációnak állítottak emlékművet Bukarestben
Felavatták Bukarestben köztéren a reformáció emlékművét, a református egyház által kezdeményezett alkotást Ionel Stoicescu szobrászművész készítette. A műalkotást Bukarest belvárosában, a 19. században épült és 1959-ben lebontott egykori református templom helyén állították fel. Elhelyezését a bukaresti Kálvineum egyházközség kezdeményezte 2015-ben, végül most sikerült megszerezniük az összes engedélyt és támogatást. A nyitott Bibliát, illetve Luther Mártont és Kálvin Jánost ábrázoló domborművekkel díszített emlékmű avató ünnepségén Nicuşor Dan, Bukarest főpolgármestere köszöntötte az egybegyűlteket. Hangsúlyozta, hogy ez történelmi jóvátétel, és örömét fejezte ki, hogy a fővárosban és általában Romániában, a felekezetek békében, egyetértésben élnek együtt. Németh Zsolt, a Magyar Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke egyebek mellett arról szólt, hogy miként alakította át a reformáció Európát, amelynek hatására Európa nemzetei szuverénebbek, műveltebbek és öntudatosabbak lettek. (2022. május 4. – MTI, maszol.ro)
Történelmi Bolyai-emlékünnepséget tartanak Marosvásárhelyen
65 évvel ezelőtt kapott nevet a Bolyai Farkas Gimnázium és ugyancsak 65 éve áll az iskola előtti téren a két Bolyai szobra is. A kerek évforduló apropóján kétnapos ünnepséget szervez az iskola közössége, de az egykori diákok jóvoltából a Bolyaiak szoborcsoportja is megtisztult, új köntösben köszönti az évfordulót. (2022. május 4. – szekelyhon.ro)
A parajdi sóbánya volt tavaly a legnépszerűbb erdélyi turisztikai objektum
2019-ben még a Drakula-kastélyként is emlegetett törcsvári kastély volt messze a leglátogatottabb turisztikai objektum, az ott megforduló turisták száma meghaladta az 1 millió főt. Tavaly azonban két turisztikai célpont is több látogatót vonzott, mint a Déli-Kárpátokban található romantikus kastély, ahová 400 ezren váltottak jegyet. A barcarozsnyói Dino Parkot 494 ezren keresték fel, ami 5 százalékkal haladja meg a 2019-es létszámot. A látogatók 90 százaléka belföldi volt. 2015-ben, amikor megnyitották, az 1,4 hektáros területen 40 darab méretes dinoszaurusz makett volt kiállítva. Időközben a hazai vállalkozók tulajdonában levő park területét 3,5 hektárra, a dinoszauruszok számát pedig 100-ra növelték. Ennél is többen keresték fel a parajdi sóbányát, mely 2021-ben a legnépszerűbb erdélyi turisztikai objektum volt. Seprődi Zoltán igazgató tájékoztatása szerint 503 ezer jegyet adtak el tavaly, kb. 100 ezerrel többet, mint 2020-ban. Ennek ellenére a látogatók száma nem érte el a járvány kitörése előtti 670 ezres szintet. (2022. május 4. – maszol.ro)