Mi is a hagyomány? A hagyomány az őseinktől eltanult népművészet bármely formája és alkotása, amely régebbi korokból írott feljegyzésekben fennmaradt, vagy íratlanul száll nemzedékről nemzedékre, és egy közösségen belül továbbra is érvényesül. Itt Pusztakeresztúron azt tartjuk, hogy immár hagyománnyá vált a kolbászgyúró verseny, amelyre sokan már hetek óta vártak, és amelynek megszervezésére is három napig készültek a szervezők.
Mi a verseny értéke? Csapatépítés, kellemes időtöltés barátokkal, ismerősökkel, mindig lehet újat tanulni egymástól talán a legfontosabb megtanulni egy-egy versenyt elveszíteni és elismerni azt, hogy a másik jobban teljesített.
A helyi ifjak díjnyertes csapata
A résztvevőket Tóth Ede, helyi gazdaköri elnök köszöntötte, kifejezve örömét, hogy az idén több résztvevő jelentkezett, mint az elmúlt években, és nemzetközivé vált a verseny. Az idén rekordot döntött a jelentkező csapatok száma, hiszen 14 csapat szállt versenybe, akik közül többen frappáns néven jelentkeztek be és egyedi ruhákban, keményen gyúrták a finomabbnál, finomabbra sikerült kolbászt. A pusztakeresztúri kolbászgyúró verseny idei résztvevői voltak A Délvidék legjava, a Rákóczi Telep, Újszentes, Keresztúri Ifjak, Ötvösdi Gazdák, Keresztúri Nő Klub, Óbesenyő, Gádoros, Porgányi betyár fiúk, Nagyszentmiklósi Kék Ibolya, Végvári Gazdák, Óbéb, Óteleki Magyar Gazdák csapata.
A zsűrinek nagyon nehéz dolga volt, hiszen a csapatok évről évre jobban teljesítenek, fejlődésük és ötletességük szemmel látható. Mindenekelőtt pontozták a csapatok esztétikai prezentálását, a csapatok standjait, az érdekes dekorációs elemeket, például: malac formájú kenyér, péksütemények, kalácsok, színes savanyúságok, virág formájú felvágottak, mozsarak, régi bögrék, „stampedlik”, üvegek, virágok és természetesen az ősz szimbólumait. Pontozták a higiéniát, a stand felépítését és természetesen az ízeket. Az idei zsűri tagjai: Bularca Cosmin, körzeti állatorvos; Kerekes Attila, az Orosházi Gazdakör részéről; Madár Ciprian, étteremvezető; Tifán Miklós, helyi gazda voltak.
A 14 csapat tagjai vidáman kezdtek el keményen dolgozni azért, hogy ízletes kolbászt gyúrjanak, látszott, hogy mindenki szívet-lelket belefektetett, ezért mindenki nyerni szeretett volna. De az eredményhirdetés előtt még hangulatosabbá tette az eseményt a Bruder Tímea és Dancău Kinga által irányított helyi Búzavirág tánccsoport előadása. A tánccsoportok közötti jó kapcsolatot erősítve a Bartók Béla és Lepuş Enikő vezette nagyszentmiklósi Kékibolya néptánccsoport tagjai együtt táncoltak a helyi gyerekekkel.
A szorgos újszentesiek
A talpalávalót Tifán Márton húzta, akihez csatlakoztak a nap folyamán közeli s távoli zenekedvelők hangszerekkel és hanggal is, és elhúzták a csapatok kedvenc nótáját. A résztvevők jót mulattak, beszélgettek a háttérben lévő képsorozat segítségével pedig feleleveníthették mennyi emlékezetes közös pillanatban volt részük az évek folyamán.
Elérkezett a várva várt pillanat, amikor kihirdették a nyerteseket: I. helyezett a Pusztakeresztúri Ifjak, II. Gádoros, III. Délvidék legjava, Újszentes és az Óteleki Magyar Gazdák csapata különdíjban részesültek. Mivel minden résztvevő nyertes, ezért minden csapat kapott részvételi oklevelet. Mindenki szép emlékekkel és finom kolbásszal távozott haza a versenyről.
Az esemény sikerét a támogatók is meghatározták. Köszönetünket fejezzük ki a Pro Agricultura Falugazdász program keretén belül, a Magyar Nemzeti Agrárkamara és Magyar Mezőgazdaségi Minisztériumnak, melynek részéről részt vett Markatz László, a Bánsági Magyar Gazdák és Vállalkozók Egyesületének, melynek képviseletében velünk volt, mint mindig Benkő Zsolt elnök, az Óbébai helyi tanácsnak, a terem és a hangosítás biztosításáért. A Nő Klubnak köszönjük a gyönyörű őszi hangulatot megidéző dekorációt. A rendezvényt megtisztelte részvételével Ioan Bohancanu, helyi polgármester; Bono Cucalan, Óbesenyő polgármestere, Molnár András, a Temes megyei RMDSZ elnöke. Nem utolsósorban köszönet a fiúknak, a gazdaköri tagoknak, akik napokig azon dolgoztak, hogy minél sikeresebb legyen a rendezvény és a résztvevők kellemes élményekkel távozzanak, a gazdakör elnökének értékelése szerint az idén kiemelkedő volt minden oszlopos tag teljesítménye.
Mint helyi lakos, nagyon örültem annak hogy a zsűri megjegyzésében az is megjelent, hogy a helyi ifjak csapata mennyi szeretettel fogadta őket is és a többi résztvevőt is, hiszen azok a tévhitek terjengenek, hogy a fiatalok nem szeretnek dolgozni, nem tudnak köszönni, nem szeretik a disznótort, de Misi, Szabi, Szebi és Szili ezt megcáfolták, és remek színben tüntették fel a „körösztúri” ifjakat. Szívből gratulálunk nekik, és kívánjuk, hogy még sok versenyen vegyenek részt, tanuljanok sokat, tanuljanak veszíteni, majd ismét talpra állni!
Még adjon az ég sok ilyen szép, emlékezetes eseményt!
Tóth Szilvia fényképes tudósítása