“Elhivatott tanárok és diákok találkozásának színhelye”
A temesvári Bartók Béla Elméleti Líceumban szombaton rendezték meg a X. dr. Toró László Talentum verseny döntőjét. Az első fordulóra 271 hazai, magyarországi és szerbiai diák jelentkezett, a temesvári döntőre 45-en kaptak meghívást, akik közül 38 versenyző jött el Temesvárra. A szervezők több – a résztvevők elmondása szerint – emlékezetes kísérőprogramot is kínáltak a résztvevőknek: a Temesvári Nyugati Tudományegyetem laboratóriumaiban, a Planetáriumban, Experimentáriumban szervezett tehetséggondozó műhelyekben a természettudományokkal kapcsolatos számos érdekes kísérletet végezhettek el vagy vehettek részt némelyik megvalósításában. A döntőt követően Fodor Enikő történelem szakos tanárral hamisítatlan élő helytörténeti órán vettek részt a városismereti séta alkalmával, megismerkedve Temesvár magyar múltjával, illetve Köllő Magor Örs technikai képzése a hétköznapjaink ajtaján máris kopogtató jövendőt hozta el karnyújtásnyira. A Mathias Corvinus Collegium Fiatal Tehetségek Programja, Internet of Things elnevezésű technikai képzéséől kérdeztük a “főszereplőt”: “ A program tulajdonképpen a világháló által nyújtott lehetőségek mindennapi életben való akalmazásáról, hasznosításáról szól. A fizikai eszközök szenzorok beültetésével való irányításáról, önműködéséről. A képzésen konkrétan okosházakat “építettünk”, amelyekbe különféle technikákat szereltünk be és azokat távolról vezéreltük szenzorok segítségével. Az okosházak “tudtak” hőmérsékletet, páratartalamat mérni és szabályozni, nyílászárókat működtetni automatikusan, a saját működéséhez szükséges áramot termelni és még sokminden mást, mindezt leegyszerűsített, a gyermekek számára is érthetó és programozható módon tettük elérhetővé.”
Bücs Máté Péter Hanna
Dr. Nagy György Tamás, egyetemi tanár értékelőjében a tizedik évébe érkezett verseny lényegét fogalmazta meg: “A tíz évvel ezelőtt elindított, a tehetséggondozásra összpontosító Talentum, majd dr. Toró László Talentum verseny az eltelt időszakban az elhivatott tanárok és diákok találkozásának színhelyeként a jövő kutatóinak elindulásához jarul hozzá. Értelemszerűen minden résztvevő azért van itt, mert többet akar, mert érdeklődési körében fontos szerepe van egy-egy, tudományágnak, mert bizonyítani akarja, hogy többre képes. Ráadásul a verseny döntője kiváló alkalom a kapcsolatépítésre, új dolgok megismerésére végső soron tudásának gyarapítására. Bízom abban, hogy még sok évtizedig találkozhatunk a tehetséges diákokkal Temesváron, a Talentum versenyen.”
Hagyományt betartva a fizika, informatika, vegytan és biológia tantárgyakhoz kötődő tételeket dolgoztak ki a szaktanárok, és a versenyzők két tantárgyat választhattak.
Idén aránylag sokan választották a vegytant, feltételezhető, hogy rajthoz készül a jövendő magyar orvosnemzedéke? – kérdeztük meg Floca Sarolta szaktanártól. “Huszonnégy IX., X., XI.-es tanuló választotta a vegytant egyik tantárgyként, ezért feltételezhető, hogy közülük nagyobb számban készülnek orvosi, kutatói pályára. Az előző évekhez hasonló módon arra törekedtünk, hogy a tételek legyenek érdekesek minden versenyzőnek. Volt, aki a maximális száz pontot érte el, mások kevesebbet, de mindenképpen színvonalas dolgozatokat javítottunk. Fontos szempont volt az, hogy a gyermekek foglalkozzanak a vegytani kérdésekkel, a tananyagon túl is elmélyüljenek egy-egy témakörben.”
Czire Boróka Király Tamás Gábor
Mauzer Erika informatika szakos tanárt a résztvevők tudászintjéről, a tételek nehézségi fokáról kérdeztük: “ Sokévi hagyomány szerint alapos tudással rendelkező, jól felkészült diákok vettek részt az idei versenyen is. Iskolánkból négy diák jutott a döntőbe, dicsérettel értékelték munkájukat vagy valamely díjat sikerült megszerezni. A szervezői csapat tagjaként elmondhatom, hogy elégedettek lehetünk a X. dr. Toró László Talentum verseny eredményeivel, sok figyelemreméltó eredmény született.A tételek követték ugyan a tananyagot, viszont kissé nehezítettük a versenyzők dolgát feltételezett tudásuknak megfelelő elemekkel. Ezzel együtt nem tartom túlságosan nehezeknek az idei tételeket. Az órákon szerezett tudásra és kis szorgalomra, nagyobb érdeklődésre alapozva megoldhatók voltak.”
A székelykeresztúri Berde Mózes Unitárius Gimnázium kilencedik osztályos tanulója, Czire Boróka biológiából és kémiából versenyzett és első díjat szerzett. Elmondása szerint orvos vagy kutató szeretne lenni, ennek megfelelően készül. A tételekről elmondta, hogy nem volt könnyű megoldani őket, de a tanórákon elsajátítottakra alapozva nem jelentettek igazi akadályt. Ráadásul, felkészülése során megoldotta a tavalyi verseny tételeit, ezért az idei tételek nem tűntek idegennek számára. A sikeres versenyzés mellett, temesvári tartózkodása nagy élményt jelentett, a felújított patinas épületek látványa, a rengeteg park különlegessé tették a várost. Jövőre ugyanígy, ugyanitt – ígérte a székelykeresztúri versenyző.
Bücs Máté a Nagykárolyi Elméleti Líceum tanulója. Ő érte el a tizedikesek közül a legmagasabb pontszámot és első helyen végzett. A diák fizikából és informatikából készült. Elmondása szerint a matematika mellett e két tanágyrat kedveli a legjobban és arra készül, hogy programozóként dolgozzon, amikor eljön annak az ideje. Nem jelentett különösebb megpróbáltatást számára a verseny, ugyanis más versenyekre is folyamatosan készül informatikából és fizikából is.
“Kémiából és biológiából versenyeztem, mert ezek a kedvenc tantárgyaim. Nem döntöttem még el, de érdekel az orvosi pálya, de kutatással is szívesen foglalkoznék. A tételek számomra nagyon érdekesek voltak, és úgy gondolom, hogy a verseny színvonalának megfeleltek. Volt könnyebb, de volt olyan tétel, amelyen alaposan el kellett gondolkozni. Általában felkészülök a tanórákra, de biológiával igazából februártól kezdtem el komolyan foglalkozni, vegytanból pedig folyamatosan tanulok, több kémia-versenyen vettem részt. Legutóbb harmadik helyet értem el az Irinyi János versenyen.” – mondta a tizenegyedikes Király Tamás Gábor, a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium tanulója, aki a tizenegyedikesek közül bizonyult a legjobbnak.
Péter Hanna, a Bartók Béla Elméleti Líceum tizedik osztályos tanulója fizikából és informatikából készült a Talentum versenyre és korcsoportjában a második helyen végzett. “ Matematika-informatika osztályban tanulok, igazából a matematika áll közelebb hozzám, de a fizikával és informatikával is jól boldogulok, ezért választottam e két tantárgyat. A tavalyi versenyen is bejutottam a döntőbe, de annak időpontja egybeesett egy másikéval és emiatt nem vehettem részt a temesvári megmérettetésen. Az idei tételekről elmondhatom, hogy nehézségi fokuk a versenynek megfelelő volt, fejtörést okoztak ugyan, de odafigyeléssel megoldhatók voltak. Fizikából például fontos volt ismerni a vonatkozó képleteket, informatikából pedig hasznomra vált az, hogy heti négy informatika óránk van, ami lehetőséget biztosít a tananyag alapos elsajátítására és a gyakorlásra is. Viszonylag sok versenyen veszek részt, részben a megmérettetés, részben az utazás, az azonos érdeklődésű társaság miatt.” – mondta a temesvári versenyző.
Nemcsak a megmérettetés, hanem a találkozások, a jó gyakorlatok átadásának, az együttműködésnek és a versenyzők számára a tudás gyarapításának is a helyszíne a dr. Toró László Talentum verseny – fogalmazta meg dr. Erdei Ildikó iskolaigazgató, aki kifejezte örömét afelett, hogy évről évre népesebb a versenyben résztvevő iskolákban tanító, a helyi fordulókat megszervező szaktanárok tábora. “ A kísérőtanárok számára szervezett idei szakmai műhely fő témáját képezte az együttműködések erősítése, kiterjesztése – mondta az intézményvezető. Idén kétszázhetvenegy diák jelentkezett a versenyre és vett részt az első szakaszon, a jelentkezők nagyjából kétharmada jutott tovább, végül negyvenöt diák kapott meghívót a döntőre. A helyi szervezőkkel, kollégákkal arra törekedtünk, hogy idén is érdekes, tartalmas és élményeket nyújtó programokat szervezzünk a résztvevő diákoknak. Külön öröm számunkra, hogy iskolánk diákjai közül valamennyi résztvevő jó eredményt ért el. Ami bizakodásra jogosít fel a jövendő vonatkozásában.”
Makkai Zoltán