Az idei tavaszi magyar seregszemle, a Bánsági Magyar Napok nyitórendezvényeként, a Bolyai János Szakkollégium együttműködésével szervezett találkozón üdvözölhették a régi diáktársak és évfolyamtársak, illetve az érdeklődők, Kovács Levente, egykori bartókos diákot, kétgyermekes édesapát, az Óbudai Egyetem jelenlegi rektorát. A rendezvény megnyitójában Makkai Barbara Tünde, a Temesvári Magyar Nőszövetség elnöke köszönötte az egybegyűlteket, kifejezve meggyőződését, hogy a sikeres emberekkel való találkozók példák lehetnek a szórvány- közösségek (fiatal tagjai) számára, ugyanakkor erősítik az anyanyelvű oktatás iránti elköteleződést. A közvetlen hangvételű beszélgetést Somogyi Attila, a szakkollégium projektmenedzsere moderálta, felelevenítve a bartókos és a temesvári műegyetemen eltöltött éveket. A beszélgetés során napirendre kerültek a pályaválasztással és a budapesti áttelepüléssel kapcsolatos kérdések, a rektorrá való megválasztásának előzményei és körölményei, illetve az egyetem újjászervezésének kérdésköre, a család és a szabadidő kérdései, majd a közönség soraiból érkezett kérdésekre válaszként a vendég kitért a magyarországi felsőoktatásban végbement modellváltás kihívásaira és hozadékaira, a jelenleg alakulófélben levő innováció- és tudásközpontú oktatás szükségességére, a mérnökképzés állapotára idehaza, Magyarországon és kitekintéssel az európai helyzetre.
“Ha nem is közvetlenül Temesvárról érkeztem Óbudára, de az biztos, hogy egész életemet leginkább meghatározó két település a Bánság fővárosa és a magyar főváros III. kerülete. Temesvárról indultam, szórványban élő magyarként itt nőttem fel, idejártam középiskolába, majd első diplomámat is a helyi műszaki egyetemen szereztem. Mind a mai napig idekötnek barátságok, itt ismertem meg feleségemet, gyerekeim édesanyját.
Nagy öröm számomra, hogy a XXVII. Bánsági Magyar Napok keretében életútinterjúban beszélhettem az engem ért gyermek- és fiatalkori hatásokról, amelyek felnőtt életemet befolyásolták. Úgy vélem, abban, hogy az Óbudai Egyetem rektoraként sikerrel végzem a munkám, komoly szerepe van a családi indíttatásnak, mérnök édesanyám és matematikus édesapám munkaszeretetének, hogy magyarnak és hívő embernek neveltek egy olyan korban, amikor ezt nem támogatta a bennünket körbe vevő rendszer.
Somogyi Attilával, egykori Bartók líceumos iskolatársammal felidéztük legkedvesebb tanárainkat, csínyeket, közös futballmeccseket.
A beszélgetés megmutatta, hogy nem a legkönnyebb utat választottam Temesvárról Óbudára, de ha újra kéne indulnom, ugyanezt tenném, és ugyanígy mennék végig rajta.” – osztotta meg gondolatait prof. dr. Kovács Levente rektor.
A rendezvény zárómozzanataként a Bánsági Magyar Napokat szervező Temesvári Magyar Nőszövetség elnöke a művelődési rendezvénysorozat további rendezvényeire – a mai tárlatnyitóra és zongorahangversenyre az Új Ezredév Központban, az Újvárossy Ernő gyülekezeti teremben megszervezett hétfői irodalmi estre és kiállításra, a keddi könyvbemutatóra a Magyar Házban és filmvetítésre a Gerhardinum Líceumban – hívta meg a résztvevőket.
(m.z.)