A tehetség megmutatkozása
Nagy érdeklődés mellett nyitották meg az Új Ezredév Központban a rendkívül tehetséges Szűcs Petra ötödik osztályos diák Színes képzelet csodavilága című egyéni kiállítását, amely a rendkívüli adottságokkal bíró diáklány 2020 – 2023 közötti időszakban készült alkotásaiból nyújtott ízelítőt. Közöttük több rangos versenyen díjazott alkotás is bemutatásra került. A kiállítást Găurean Cristina képzőművész, a Bánsági Magyar Napok szervezői csapatának tagja nyitotta meg, aki méltatásában a bemutatott anyag mögötti rengeteg munkára és odaadásra hívta fel a figyelmet. A „mosolygós, tizenkét éves fiatal” művészt Nüszl Erzsébet tanár, képzőművész mutatta be, kifejezve örömét, hogy „a szárnyát bontogató, ifjú alkotó” műveinek legjavát tárhatja a közönség elé, ugyanakkor megosztva meggyőződését, mely szerint „azok a rendezvények, amelyek keretében a fiatalok megmutathatják tehetségüket fontosak közösségünk megmaradása és épülése számára.”
Amint a június 12-ig látogatható kiállítás is tükrözi, Szűcs Petra világa rendkívül összetett: a mese-képzelet-valóság hármasságának ötvözete, ahol a virágok, madarak, halak, négylábúak, az ember, a sárkányok harmonikusan együtt élnek. „Képeit a képzelet szülte ugyan, a forma- és színvilága azonban arról árulkodik, hogy jó megfigyelő, tudatos és észreveszi az összefüggéseket. Uralja a teret, érzéke van a kompozícióra és ösztönösen hajlik a harmóniára. Technikája változatos: vízfesték, színes ceruza és más anyagok felhasználásával alkotja meg egyéni stílusú alkotásait.” – mutatta be a fiatal művészt Nüszl Erzsébet, kifejtve meggyőződését, hogy Szűcs Petra előtt ragyogó művé- szi pálya áll. A rendezvény művészi hangulatának megteremtéséhez járultak hozzá, ihletett zongora- és hegedűjátékkal újabb tehetséges diákok, Juhász Ábel és Pálma.
Virtuóz zongoraművészek
Minden bizonnyal a jövendő híres zongoraművészeit hallhatta a Nagyérdemű az Új Ezredév Központ koncerttermében megszervezett Zongora szólóest alkalmával. Dr. Bodó Mária méltán elismerésnek örvendő egyetemi tanár, kitűnő zongoratanár növendékei hamisítatlan zenei csemegézésre invitálták a résztvevőket. A mindössze tíz esztendős Ilici Milan, korát meghazudtoló biztonsággal és magas színvonalú előadással szólaltatta meg Chopin 3 Ecossaises című opusát, illetve Liszt Ferenc egyik első bécsi tanára Carl Czerny egyik etűdét, majd igazi zenei kalandozás végén két George Gershwin prelűdjét adta elő a nagy zongoristákhoz mérhető precíz megfogalmazásban. Joggal tehették fel maguknak a kérdést a résztvevők: mi lehet még e gyermekből?
A továbbiakban Ivascu Emma Liszt Ferenc átiratában Fr. Schubert dallamos, a romantika jegyeit magán viselő Auf dem Wasser zu singen opusa egyszerre a boldog békeidők hangulatát idézte meg, és a zseniális zeneszerző kreatív alkotóerejét. Finomra kimunkált, érzékeny előadásával a hete- dikes Ivascu Emma méltán hódította meg a hallgatóságot, amely nem gépiesen előadott, sok-sok gyakorlással betanult előadásnak, hanem a zenével való érzékeny hasonulásnak volt tanúja. A kontraszt kedvéért a tizedik osztályba járó Bogdán Gyopár egy egészen más Liszt-darab, a zongoraművész teljes figyelmét, tudását követelő, La Leggierezza etűd (elnevezésével ellentétesen nem könynyed) dallamait, és a zeneszerző által beépített hangulatokat osztotta meg mesterien a résztvevőkkel. Majd Chopin 3. sz. Ballada, op.47. mesterművének előadásával „vizsgázott” jelesre az ifjú zongoraművész.
Kohl Lucas második éves egyetemista Kreisler-Rachmanyinov: Liebesfreud című zongoraátiratot, majd Liszt Ferenc 4. sz. Mazeppa transcedentális etűdjét és egy Gershwin-improvizációt adott elő a tőle megszokott igényességgel, bizonyítva, hogy a tehetség és a kitartó munka összefonódásával születnek az értékek, amelyeket önzetlenül osztottak meg a hallgatósággal a virtuóz ifjú előadók.
Filmkockákról a régi Temesvár
A temesvári Magyar Házban Keresztes Péter szerkesztő által megtartott vetítettképes előadás keretében elevenedett meg a temesvári meteorológia kezdeti, hőskornak minősíthető időszaka, amikor a méltatlanul elfeledett Berecz Ede tanár elkezdte feljegyezni és továbbítani az időjárással kapcsolatos megfigyeléseit. Majd a sokrétű érdeklődésű tanár elhunytával a munkát folytató lánya, Berecz Ottília megpróbáltatásoktól sem mentes életének alakulását egyben a Temesvári Szeizmológiai és Meteorológiai Obszervatórium fejlődésének mérföldköveit követhették nyomon az előadás során. A filmkockákról egy kevéssé ismert, letűnt korszak hangulata ragadta magával a nézőket. Az előadó beszámolt arról is, hogy az egykori temesvári család Pécsen élő leszármazottai máig őrzik az elődök jobb sorsra érdemes hagyatékát, és éppen ama jobb sors megteremtésének, és a fennmaradt iratok, eszközök, feljegyzések az utókornak való átmentése lehetőségeiről is tanácskoztak a rendezvény résztvevői.
Akinek szívügye az anyanyelv
Nagy érdeklődés mellett bocsájtották útjára a Magyar Házban szervezett bemutató keretében Farkas Ráduly Melánia: Szóbuborékok – Hogyan írjuk? És hogyan ne? című, az RMDSZ és a Communitas Alapítvány támogatásával megjelent könyvét és az Olvasóból korrektor című gyakorlati mellékletet. A Temesvári Magyar Nőszövetség által a Bánsági Magyar Napok keretében szervezett rendezvényt Szekernyés Irén nyugalmazott magyar szakos tanárnő, a Temesvári Irodalmi Kör oszlopos tagja nyitotta meg, beszédében a helyesírás, igényes fogalmazás fontos voltát hangsúlyozta, arra figyelmeztetve, hogy felgyorsult jelenkorunkban a virtuális térben való kommunikáció az igényesség terhére, leginkább a gyorsaságra és a látványelemkre összpontosít. Ez sajnos kihat a hétköznapi kommunikációra is – innen származtathatók a médiában tetten érhető pongyola fogalmazás, a képzavarok, sokszor felháborító helyesírási hibák és sok más rontó tényező – tette hozzá a beszélgetést irányító Molnos Ildikó magyar szakos tanárnő, aki saját tapasztalatából vett példákkal is alátámasztotta a fentieket. A bemutatott könyv vonatkozásában a tanár kifejtette, hogy üdvözlendő és elismerésre méltó minden, a helyesírásra buzdító és ezt segítő kezdeményezés. Különösen a Farkas Ráduly Melánia által művelt könnyed, játékos és egészséges humorra is épülő kötetek lehetnek segítői nem csak a szakembereknek – akiknek szeretettel ajánlotta a könyvet – de bárkinek, akiben megfogalmazódik az igény csodálatos nyelvünkben rejlő „csemegék” megismerésére és helyes alkalmazására. A jó hangulatú beszélgetés során a résztvevők előtt fokozatosan bontakozott ki a szerző eddigi életútja Csíkszentdomokostól – Temesvárig, szerteágazó érdeklődési köre – egy- szerre újságíró, író, szerkesztő, táncoktató, (rövid ideig tanár, de az oktatási, a tudás átadásának kényszere végig nyomon követhető tevékenységében), közösségszervező, vállalkozó – dinamikus személyisége és a „magyarokkal, magyarokért” hitvallásának tartalommal való megtöltésének igénye. A hogyan tovább? – kérdést megválaszolva a szerző több tervéről, elképzeléséről és a Szövegkovács – fogalom továbbfejlesztéséről számolt be, majd kézjegyével látta el a könyveit.
(m.z.)