A Temesvári Magyar Nőszövetség által számos civil szervezettel, intézménnyel együttműködve megszervezett, egész megyére kiterjedő művelődési rendezvénysorozat eseményei a hét minden napjára kiterjedtek, és amint azt több helyszínen tapasztaltuk a közösségek tagjai nagy számban vettek részt ezeken.
A METSZÉSPONTOK elnevezésű kiállítás keretében mutatkoztak be ismét a Temesváron alkotó képzőművészek. A hagyományos képzőművészeti eseményre idén az Új Ezredév Református Központ kiállítótermében került sor, szép számú érdeklődő részvételével. A tárlatot Gaurean Cristina grafikus-főszervező, a nőszövetség egyik alelnöke nyitotta meg bemutatva a résztvevő alkotókat, és kitérve a helyszín különleges, ihlető jellegére kiemelte, hogy az Új Ezredév Központ maga is a hit, a hagyomány, a művészetek és az építészet metszéspontjában helyezkedve szolgálja a közösséget. Adorjáni Györgypál Réka, Andor Arnold, Bajkó Atilla, Bandi Szidónia, Câmpianu Mónika, Farkas Endre, Fodor Zsuzsanna, Gábor Zoltán, Gaurean Cristina, Gidó Zoltán, Jakabházi Sándor, Kurta Árpád, Kurta Cazmer, Lihor Laza Éva, Makai Mercédes, M.Kiss Hedy, Marosán-Micota Ildikó, Nagy Atilla, Nagy Deborah, Nueleanu Bogdan, Nüszl Erzsébet, Parée-Hahn Magdolna, Pataki Anamária, Szűcs Enikő, Tar Béla, Torony Pavel, és meghívott művészként a nagyváradi Lovadi Kinga alkotásai technikai megvalósításuk, formaviláguk, tematikájuk sokszínűségükben lenyűgözik a szemlélőt. A kiállítás június 5-ig tekinthető meg az Új Ezredév Központ alagsori kiállítótermében munkanapokon 9,30 14,00 óra között vagy a vasárnap 10,00 órakor kezdődő istentiszteleteket követően. A tárlatnyitón Vass Sarolta (ének) és Viorel Ciurtin (zongora) színvonalas klasszikus zenei összeállítással léptek fel.
A vallások közötti építő jellegű párbeszéd szellemében szerveztek az elmúlt vasárnap ökumenikus istentiszteletet a temesvári evangélikus-lutheránus templomban, amelyen hat temesvári felekezet képviselői vettek részt. Igét hirdetett Zvika Kfir rabbi, a temesvári zsidó hitközség vezetője. A liturgiát Kovács Zsombor evangélikus és Kovács Ibolya református lelkipásztorok tartották, az istentiszteleten részt vett dr. Soós Anna egyházkerületi másodfelügyelő és Makkai Barbara, a Temesvári Magyar Nőszövetség elnöke. Igehirdetésében Zvika Kfir rabbi az egység és az együttműködés jelentőségéről szólt, kiemelve, hogy az azonos értékek mentén kialakuló egység és a különbségeket felülíró együttműködés vihetik előre jó irányba a világot.
Ma a békét kell megteremteni, a békesség a családban, a férfi és a nő közötti megértéssel kezdődik – emelte ki a rabbi, aki megosztotta meggyőződését, mely szerint “ha a nők lennének a világpolitikai elitben, nem léteznének háborúk.”
ZSOMBOLYÁN természetfotókból összeállított kiállítást szerveztek a XXVIII. Bánsági Magyar Napok keretében a Temesvári Magyar Ifjúsági Szervezet (TEMISZ) szervezésében és Kaba Gábor alpolgármester támogatásával. Igényes kivitelezés, érzékeny lélek és művészi perspektíva jellemezte a Temes megyében élő természetfotósok zsombolyai kiállítását, amelyet Tóth Kinga tanárnő mutatott be. A beszélgetés keretében amelyet Andrási Botond hangulatos gitárjátéka tett érdekesebbé, a résztvevők betekinthettek a természetfotózás rejtelmes világába. Kiállítottak: Orosz Sándor, Kozma Attila, Sörös László,Tóth Kinga, Vinczeffy Kinga, Andrási Botond, Talpai Olivér, Máthé Laura és Csereoka Petra.
ÓTELEKEN a régi iskola – ma helyi értéktár – épületében mutatták be Balázs István László Bánsági Útikalauz című könyvét, amely felért egy virtuális bánsági barangolással. A könyvbemutatót követően nyitották meg a Molnár Géza helyi fotó- és alkotóművész fényképeiből készült kiállítást. A felvételek hű tükrei helyeknek, történelmi helyszíneknek, a szépség és a megmaradás üzeneteit tolmácsolják. A jó hangulatú rendezvényen az érdeklődők megtekinthették Balázs István László “Zászlókkal a Föld körül” című zászlókiállítását is.
A rendezvény Molnár Géza, a Bánsági Kárpát Egyesület, a TEMISZ, az Óteleki Kolping, és Óteleki RMDSZ szervezet együttműködésével került megszervezésre.
Az idei Bánsági Magyar Napok újabb állomásaként kettős könyvbemutatót tartottak az Új Ezredév Központ koncerttermében.
Elsőként a dr. Bodó Barna egyetemi tanár szerkesztésében megjelent Foltok a kisebbségi magyar jövőképen – Temesvári és temesközi magyar óvodai körkép című tanulmánykötet került bemutatásra, amelyben dr. Bodó Barna és Incze Erika doktorandus kutatásainak eredményei tárják az olvasó elé. A rendezvényen dr. habil Jancsák Csaba szegedi tanszékvezető egyetemi docens, ifjúságkutató méltatta a kötet és az ezirányú kutatások jelentőségét. Az előadó érdekes megfogalmazásában a mai világban az a jelenség, amelyet a fiatalokra is vonatkoztatva, közönségesen válságnak nevezünk, nem krízishelyzetet, hanem “értékrendetlenséget”, “zavaros jelenképet” takar. Ezért is felettébb szükséges a fiatalok “billegő vi-lágában” sok más mellett, megőrizni, szem előtt tartani az európai hagyományos értékeket, ellenállni a globális nyomásnak, párbeszéddel leépíteni a nemzedékek közötti ellentéteket – hangsúlyozta az előadó. Dr. Habil Nóbik Attila egyetemi docens visszatekintve az óvodai nevelés utóbbi kétszáz esztendéjére, kiemelte, hogy a kisebbségi kö-zösségek és a nemzet megmaradása számára egyre na-gyobb jelenőséget kapott és kap az óvodai nevelés ügye. Az előadó bemutatójában kitért a kötetben foglalt kutatások, tanulmányok részleges bemutatására is, hangsúlyozva, hogy eme kutatások, olvasmányos és érdekes írásokon keresztül hiteles képet tárnak a pillanatnyi helyzetről.
A rendezvény második felében Vetési Zoltán, a Magyar kincsek, egyetemes értékek című hiánypótló, munumentális mű szerzője válaszolt Makkai Barbara nőszövetségi elnök kérdéseire. A könyvet a diákok nagy érdeklődése mellett, a Gerhadinum Római Katolikus Teológiai Líceumban is bemutatták. (mz.)