A mostani ro mániai politikai helyzetről kijelenthető, hogy ha nem fenyegetnének komoly, eurómilliárdokban mérhető következmények, akkor szórakoztató is lehetne a politikai iszap birkózás. Az egyszerű választópolgár számára ma már nehezen követhető, hogy ki, kivel és milyen érdekből szövetkezik, vagy éppen tépik szét a babaruhát. Azt viszont érzékeli, hogy folytatódik a bizonytalanság.
Hogyan látja a mai helyzetet a parlamenti képviselő? – kérdeztük meg Molnár András megyei RMDSZ-elnöktől, parlamenti képviselőtől.
Az utóbbi fejlemények tükrében mondhatnánk, hogy a politikai helyzet valóban rossz, de legalább nem reménytelen. Látható, hogy a Szociáldemokrata Párt politikusai melle nyúltak második alkalommal is. Először, amikor az AUR-párttal együtt benyújtották a bizalmatlansági indítványt, és esélyt adtak az ellenzéknek, hogy meg is szavazza. Mindezt anélkül, hogy egy életképes alternatívát biztosítottak volna a kormányzásra. Bizonyára úgy kalkuláltak, hogy a Nemzeti Liberális Párt félreteszi, kihátrál Ilie Bolojan kormányfő mögül – a történelem folyamán több alkalommal is volt erre példa. Azzal viszont nem számoltak, hogy Ilie Bolojan pártelnök átalános bizalomnak és tekintélynek örvend a párton belül, népszerűsége vitathatatlan. Kiderült, hogy kormányt bukató szociáldemokratáknak igazából nincs elképzelésük, második forgatókönyvük. Az államelnök – valószínűleg egyeztetve a szociáldemokrata part politikusaival – kitalálta az Eugen Tomac-féle, mint kiderült életképtelen kormány-változatot, amelyről szinte azonnal kiderült, hogy esélytelen. Ezért be se jött a parlamentbe bizalmi szavazásra. Múlt vasárnap reggelre újabb kormányalakítási kísérletet tett, a liberális párt egyik alelnökét Adrian Vesteát bízva meg a kormányalakítással. Szokatlanul gyorsan megtörtént minden eljárás, még a miniszter-jelöltek meghálálgatására is sor került, annak érdekében, hogy parlamenti szavazásra kerüljön az új kormány. Csakhogy ezúttal sem sikerült megszerezni 233 képviselő szavazatát, amely szükséges a kormány parlamenti megszavazására. Az RMDSZ álláspontja egyértelmű volt: a szervezet elzárkózott a kormány-tervezet megszavazásától. Nem tartottuk életszerűnek egy olyan kormánynak bizalmat szavazni, amelyikben nem veszünk részt. Ráadásul Vestea miniszterelnök-jelölttől nagyon-nagy hátszelet kapott az AUR. Az utolsó pillanatig bíztak a szélsőséges párt támogatásában, amíg a pártelnök ki nem állt és bejelentette, hogy kivonulnak a parlamenti ülésteremből és nem szavazzák meg a kormányt. Mi ezúttal sem láttunk egyetlen érvet amellett, hogy bizalmat szavazzunk ennek az új kormánynak, ezért nem is vettünk részt az ülésen.
– Mi lesz ezután?
Újabb tárgyalási folyamat kezdődik, kellő politikai akarattal még mindig a RMDSZ szövetségi elnöke által felvázolt három forgatókönyv egyik alkalmazható. A bizonytalan helyzet egyik megoldása lehet egy kisebbségi szociáldemokrata kormány, amely miután hathatósan hozzájárult az előző kormány megbuktatásához, most felelősen felvállalja az ország kormányzását. Mi is és a liberális párt vezetői is támogatnák ezt a megoldást főleg azért, mert nagyon nehéz időszak előtt állunk, az uniós helyreállítási alaphoz, más uniós forrásokhoz kapcsolódó bonyolult, az ország számára létfontosságú kérdésben kell fontos döntéseket meghozzon a következő kormány. Másik változat lehet egy a liberális, USR, RMDSZ pártok és a kisebbségek képviselete által támogatott kormány, amely a szociáldemokraták parlamenti támogatásával működne egy leírt és betűszerinti betartásra kerülő egyezség alapján. A harmadik elképzelés egy nemzeti liberális, szociáldemokrata, RMDSZ és kisebbségek politikusaival együtt létrejövő kormányról szól, amelynek meg is lenne a parlamenti többsége, viszont, a jelenlegi helyzetben rengeteg kérdést vet fel. Nagy kérdés lehet például a miniszterelnök személye. Ebben a vonatkozásban azt tudjuk biztosan, melyik párt kit nem szeretne ebben a pozícióban látni! A Mentsétek meg Romániát (USR) párt részéről biztosan tűnik, hogy nem fognak megszavazni egy szociáldemokratákkal közös kormányt!
– Az államelnök mit tehet ebben a helyzetben?
– A fentebb felvázolt erőviszonyok, keretek között kell kitaláljon valamit. Remélem, hogy jobban át fogja gondolni a következő miniszterelnökre való javaslatát. Amennyiben harmadik nekifutásra sem sikerül kormányt kialakítani, akkor óriási nyomással fog ránehezedni az ellenzék előrehozott választásokról szóló követelése.
– Mennyire valószínűsíthető az előrehozott választások kihirdetése?
– A romániai politikai életben eddig nem volt példa erre, ami rengeteg újabb kérdést vet fel. Az előrehozott parlamenti választások tényként szerepelnek ugyan az Alkotmányban, de nincs leszabályozva rengeteg részletkérdés.
– Vészesen közeledik közben a parlamenti ülésszak vége…
– Ha lehet, ez még jobban bonyolítja a helyzetet ugyanis június végén lezárul a rendes parlamenti ülésszak. Megvan a lehetőség a rendkívüli ülésszak összehívására, de ez előreláthatólag nem lesz egyszerű, mert nehezen elképzelhető, hogy a nagy pártok képviselőit be lehessen rángatni a parlamentben egy kormányszavazásra. Életszerűbb az, hogy a mostani kormány ideiglenes kormányként működjön tovább, ami több hátránnyal is jár, például nem fogadhat el kormányrendeleteket, mert minden a parlamenten át kell menjen és a parlament tevékenysége éppen szünetel. Jövő hét végéig biztosan nagy lesz a nyüzsgés Bukarestben, az is elképzelhető, hogy akár megegyezés is születhet, de azért csodákra nem számítunk. Főleg miután láthatjuk a liberális pártban mekkora törést idézett elő a parlamenti szavazás során elbukott Vestea-kormány. Komoly politikai múlttal rendelkező politikusaitól, volt miniszterektől, államtitkároktól vált meg a liberális párt.
– Nemcsak Bukarestben pörgős az élet, hanem idehaza is. Újszentesen ismét készülnek valamire…
Egészen pontosan JÚLIUS 4.-én szombaton kerül sor az újszentesi magyar közösség hagyományos nagyrendezvényére, a BARÁTOK SZOMBATJÁRA, amelyre minden érdeklődőt szeretettel várunk!
Makkai Zoltán