A mostani ro mániai politikai helyzetről kijelenthető, hogy ha nem fenyegetnének komoly, eurómilliárdokban mérhető következmények, akkor szórakoztató is lehetne a politikai iszap birkózás. Az egyszerű választópolgár számára ma már nehezen követhető, hogy ki, kivel és milyen érdekből szövetkezik, vagy éppen tépik szét a babaruhát. Azt viszont érzékeli, hogy folytatódik a bizonytalanság.

Hogyan látja a mai helyzetet a parlamenti képviselő? – kérdeztük meg Molnár András megyei RMDSZ-elnöktől, parlamenti képviselőtől.

Az utóbbi fejlemények tükrében mondhatnánk, hogy a politikai helyzet valóban rossz, de legalább nem reménytelen. Látható, hogy a Szociáldemokrata Párt politikusai melle nyúltak második alkalommal is. Először, amikor az AUR-párttal együtt benyújtották a bizalmatlansági indítványt, és esélyt adtak az ellenzéknek, hogy meg is szavazza. Mindezt anélkül, hogy egy életképes alternatívát biztosítottak volna a kormányzásra. Bizonyára úgy kalkuláltak, hogy a Nemzeti Liberális Párt félreteszi, kihátrál Ilie Bolojan kormányfő mögül – a történelem folyamán több alkalommal is volt erre példa. Azzal viszont nem számoltak, hogy Ilie Bolojan pártelnök átalános bizalomnak és tekintélynek örvend a párton belül, népszerűsége vitathatatlan. Kiderült, hogy kormányt bukató szociáldemokratáknak igazából nincs elképzelésük, második forgatókönyvük. Az államelnök – valószínűleg egyeztetve a szociáldemokrata part politikusaival – kitalálta az Eugen Tomac-féle, mint kiderült életképtelen kormány-változatot, amelyről szinte azonnal kiderült, hogy esélytelen. Ezért be se jött a parlamentbe bizalmi szavazásra. Múlt vasárnap reggelre újabb kormányalakítási kísérletet tett, a liberális párt egyik alelnökét Adrian Vesteát bízva meg a kormányalakítással. Szokatlanul gyorsan megtörtént minden eljárás, még a miniszter-jelöltek meghálálgatására is sor került, annak érdekében, hogy parlamenti szavazásra kerüljön az új kormány. Csakhogy ezúttal sem sikerült megszerezni 233 képviselő szavazatát, amely szükséges a kormány parlamenti megszavazására. Az RMDSZ álláspontja egyértelmű volt: a szervezet elzárkózott a kormány-tervezet megszavazásától. Nem tartottuk életszerűnek egy olyan kormánynak bizalmat szavazni, amelyikben nem veszünk részt. Ráadásul Vestea miniszterelnök-jelölttől nagyon-nagy hátszelet kapott az AUR. Az utolsó pillanatig bíztak a szélsőséges párt támogatásában, amíg a pártelnök ki nem állt és bejelentette, hogy kivonulnak a parlamenti ülésteremből és nem szavazzák meg a kormányt. Mi ezúttal sem láttunk egyetlen érvet amellett, hogy bizalmat szavazzunk ennek az új kormánynak, ezért nem is vettünk részt az ülésen.

Mi lesz ezután?

Újabb tárgyalási folyamat kezdődik, kellő politikai akarattal még mindig a RMDSZ szövetségi elnöke által felvázolt három forgatókönyv egyik alkalmazható. A bizonytalan helyzet egyik megoldása lehet egy kisebbségi szociáldemokrata kormány, amely miután hathatósan hozzájárult az előző kormány megbuktatásához, most felelősen felvállalja az ország kormányzását. Mi is és a liberális párt vezetői is támogatnák ezt a megoldást főleg azért, mert nagyon nehéz időszak előtt állunk, az uniós helyreállítási alaphoz, más uniós forrásokhoz kapcsolódó bonyolult, az ország számára létfontosságú kérdésben kell fontos döntéseket meghozzon a következő kormány. Másik változat lehet egy a liberális, USR, RMDSZ pártok és a kisebbségek képviselete által támogatott kormány, amely a szociáldemokraták parlamenti támogatásával működne egy leírt és betűszerinti betartásra kerülő egyezség alapján. A harmadik elképzelés egy nemzeti liberális, szociáldemokrata, RMDSZ és kisebbségek politikusaival együtt létrejövő kormányról szól, amelynek meg is lenne a parlamenti többsége, viszont, a jelenlegi helyzetben rengeteg kérdést vet fel. Nagy kérdés lehet például a miniszterelnök személye. Ebben a vonatkozásban azt tudjuk biztosan, melyik párt kit nem szeretne ebben a pozícióban látni! A Mentsétek meg Romániát (USR) párt részéről biztosan tűnik, hogy nem fognak megszavazni egy szociáldemokratákkal közös kormányt!

– Az államelnök mit tehet ebben a helyzetben?

– A fentebb felvázolt erőviszonyok, keretek között kell kitaláljon valamit. Remélem, hogy jobban át fogja gondolni a következő miniszterelnökre való javaslatát. Amennyiben harmadik nekifutásra sem sikerül kormányt kialakítani, akkor óriási nyomással fog ránehezedni az ellenzék előrehozott választásokról szóló követelése.

– Mennyire valószínűsíthető az előrehozott választások kihirdetése?

– A romániai politikai életben eddig nem volt példa erre, ami rengeteg újabb kérdést vet fel. Az előrehozott parlamenti választások tényként szerepelnek ugyan az Alkotmányban, de nincs leszabályozva rengeteg részletkérdés.

– Vészesen közeledik közben a parlamenti ülésszak vége…

– Ha lehet, ez még jobban bonyolítja a helyzetet ugyanis június végén lezárul a rendes parlamenti ülésszak. Megvan a lehetőség a rendkívüli ülésszak összehívására, de ez előreláthatólag nem lesz egyszerű, mert nehezen elképzelhető, hogy a nagy pártok képviselőit be lehessen rángatni a parlamentben egy kormányszavazásra. Életszerűbb az, hogy a mostani kormány ideiglenes kormányként működjön tovább, ami több hátránnyal is jár, például nem fogadhat el kormányrendeleteket, mert minden a parlamenten át kell menjen és a parlament tevékenysége éppen szünetel. Jövő hét végéig biztosan nagy lesz a nyüzsgés Bukarestben, az is elképzelhető, hogy akár megegyezés is születhet, de azért csodákra nem számítunk. Főleg miután láthatjuk a liberális pártban mekkora törést idézett elő a parlamenti szavazás során elbukott Vestea-kormány. Komoly politikai múlttal rendelkező politikusaitól, volt miniszterektől, államtitkároktól vált meg a liberális párt.

– Nemcsak Bukarestben pörgős az élet, hanem idehaza is. Újszentesen ismét készülnek valamire…

Egészen pontosan JÚLIUS 4.-én szombaton kerül sor az újszentesi magyar közösség hagyományos nagyrendezvényére, a BARÁTOK SZOMBATJÁRA, amelyre minden érdeklődőt szeretettel várunk!

Makkai Zoltán