A Magyar Olimpiai Bizottság 2026ban nem június 23-án, hanem 20-án szervezte meg az Olimpia Napját a budapesti Városligetben: 10 órától 17 óráig várta az érdeklődőket az immár hagyományossá vált sporteseményre, amelynek középpontjában a közös mozgás és a sportélmény állt.
A látogatók több sportágat, mozgásformát is kipróbálhattak a „Mozdulj velünk!” felhívásnak eleget téve, például a kosárlabdát, a röplabdát, a labdarúgást, illetve a zumbát is, sőt egy 2026 méteres közösségi futásra is benevezhettek, amelyet aznap kétszer indítottak útjára.
Természetesen a rendezvényen idén is több olimpikon – közöttük olimpiai bajnokok – vett részt; őket, illetve a jelenlévő sportrajongókat Fábián László, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára köszöntötte, kihangsúlyozva, hogy sport nélkül lehet, de nem érdemes élni.

A születésnapján köszöntötték Czene Attila olimpiai bajnok úszót
„Az olimpiai bajnok öttusázó külön köszöntötte Schmitt Pált, a MOB tiszteletbeli elnökét és a megnyitóra érkező olimpikonokat, paralimpikonokat, fogyatékkal élő sportolókat. »Már most tizennyolc olimpiai aranyérem tulajdonosát köszönthetem« – jegyezte meg a sportvezető. Ez a szám napközben csak tovább nőtt… Schmitt Pál, a MOB tiszteletbeli elnöke, a Nemzet Sportolója emlékeztetett, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot 1894. június 23-án alapították Párizsban – az alapítók közt volt a magyar Kemény Ferenc –, ezt ünnepeljük az Olimpia Napján” – olvasható a Magyar Olimpiai Bizottság honlapján közzétett tudósításban (olimpia. hu).

Az All Star-mérkőzés végén
Az olimpikonok közül többen is próbára tették a tehetségüket az All Star kosárlabda-mérkőzésen, majd autogramokat adtak a rajongóknak. Kis idő múlva elindult a 2026 méteres MVM közösségi futás első mezőnye, a közös bemelegítést az olimpiai bronzérmes, világ- és Európa-bajnok Rédli András párbajtőrvívó tartotta, a délutáni mezőny bemelegítését pedig Matics Zsolt, a Fit4Race szakembere „vezényelte le”.

Märcz Tamás egyszeres olimpiai bajnok vízilabdázó, korábbi szövetségi kapitány
„Az idei esemény egyik legmeghatározóbb, a jövő generációját megszólító programja az Olimpiai Értékek Edukációs Program állomássorozata volt. Hat, OVEP-programba már bevont iskolás csapat, összesen 120 gyermek élhette át az olimpizmus valódi lényegét: az egymás iránti tiszteletet és bizalmat, az erőfeszítés örömét, a barátság erejét” – olvasható a MOB honlapján.
Volt még kvízjáték, MOL-ÚJ Európa Alapítvány által támogatott kispályás futballtorna, Szerencsejáték kosárlabdabajnokság és az MBH Bank röplabdabajnokság, ugyanakkor ki lehetett próbálni néhány táncos mozgásformát, valamint a kosárlabda-zsonglőrködést, baseballt, a krikettet és a falmászást is.

A zene és a tánc is teret kapott
A legvégén kihirdetett barátságos tornák eredményeiről a MOB honlapján is beszámoltak: „A MOL-ÚJ Európa Alapítvány által támogatott kispályás futballtornát az MBH csapata (12 pont) nyerte, második a FODISZ (9 pont), harmadik a SOFITEAS (6 pont). A Szerencsejáték kosárlabda-bajnokság győztese az Euroleasing-Likviditás Lakers, második a TFSE Old School, harmadik az Arcok Tiszteletbeli Társasága. Az MBH Bank röplabdabajnokságon MVM Aramutok, Eurolising, MBH, MPB lett a sorrend.”
Írta és fényképezett: Ferencz Melánia