Barangolás Európában
Május 6-8. között rendezték meg Nagyváradon a Barangolás Európában című vetélkedő országos szakaszát. A Bartók Béla Elméleti Líceumot és Temes megyét Apró Julianna és Stan Orsolya tanítók kisdiákjai Fórika Tamás, Gáll Laura és Gőcző Dávid képviselte. Már az odautazás élményt jelentett számukra, pénteken este gyorsvonattal érkeztek meg a csodaszép városba.
A verseny szombaton délelőtt zajlott, a Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum dísztermében. A gyerekek érdekesebbnél érdekesebb feladatokat oldottak meg, melyek által nemcsak Európával kapcsolatos ismereteiket, hanem általános műveltségüket is bizonyították. A nap folyamán meglátogatták a püspöki palota termeit és kiállítását, majd az alagsorban rendezett könyvvásár keretében személyesen is találkozhattak Berg Judit írónővel, aki válaszolt a gyerekek kérdéseire, elmesélte hogyan születtek meg eddigi írásai, és melyek a jövőbeli tervei. A díjkiosztó ünnepség előtt maradt még idő egy sétára is a város központjában.
Diákjaink nagyon ügyesen szerepeltek, országos harmadik díjban részesültek.
Nagyon jól érezte magát mindenki az elmúlt hétvégén, köszönjük szépen a szervezőknek és vendéglátóinknak a szívélyes fogadtatást!
Stan Orsolya tanító tudósítása
Temesvári diákok Székelyföldön
Május 4-8. között került sor iskolánk VI.B osztályának várva-várt székelyföldi kirándulására, ami a csíkszentimrei Arany János Általános Iskola és a Bartók Béla Elméleti Líceum közös testvérosztálykapcsolat program keretén belül valósulhatott meg.
A temesvári diákok a Székelyföldön eltöltött napok alatt nagyon sok értékes, érdekes és élménydús programon vehettek részt: a csütörtök és péntek délelőtti tanórákon kívül a két osztály diákjai közösen látogatták meg a csíkszépvizi Székely Határőr Emlékközpontot valamint a csíksomlyói Kegytemplomot. A csíkszeredai fagyizás után a környék egyik legelismertebb kovácsmesteréhez, Csatlós Sándor műhelyét tekintették meg, ahol a mester úr bemutatta mestersége fortélyai közül néhányat, megmutatta, hogyan dolgozik egy kovács, sőt lehetőséget biztosított az izzó vas kovácsolásának kipróbálására is.
Péntek délben András Éva tanárnő Csíkszentimre 15. századi Szent Margit-kápolnájához vezette a csapatot, ahol a korabeli freskók látványa mellett a kápolna és a település helytörténetéről tanulhattak a diákok. Ezután a helyi katolikus templomot látogattuk meg, ahol a templom története mellett a környék leghíresebb nemesi családjáról, a Henter családról is mesélt a tanárnő. A helytörténeti interaktív séta után a diákok csapatokban egy közös Kahoot játékkal zártak, ahol a legügyesebbek jutalomban részesültek.
Délután Bodokra kirándult a diáksereg, ahol egy újabb felejthetetlen élmény következett: a paintball – bajnokság.
Szombaton a Nyerges-tetőn kezdtük a napot, ahol Borbély András, a Nyergestető Történelmi Kávéház tulajdonosa tartott izgalmas előadást az Nyerges-tetői eseményekről. A történelmi kávéházban ‘48-as és II. világháborús emléktárgyakat is megtekintethettünk.
Utunkat a Szent Anna-tó irányába vettük, ahol előbb a Mohos – tőzeglápot, majd a szépséges Szent Anna-tavat is meglátogattuk. A közös piknik után elindultunk Csíkszentimrére hiszen közeledett az esti Bagossy Brothers Company koncert a csíkszentsimoni sörgyár udvarán.
A program rendkívül gazdag és tanulságos, emberi és élménydús volt. A temesvári diákok nagyon szerették és élvezték a székelyföldi napokat, mélyültek a barátságok és erősödött az identitástudat.
Hálás szívvel mondunk köszönetet Tánczos Viktória tanárnőnek, a csíkszentimrei osztály osztályfőnökének a felejthetetlen program megszervezéséért és lebonyolításáért, a csíkszentimrei Arany János Általános Iskola vezetősége és tanári kara nyitott és barátságos fogadtatásáért valamint a temesvári Bartók Béla Alapítvány támogatásáért!
Külön köszönet a szentimrei és szentkirályi családoknak, akik a temesvári diákokat vendégül látták, családtagként kezelték őket, a program lebonyolításához hozzájárultak!
Köszönjük a temesvári és székelyföldi diákok családjainak, hogy támogatják ezt a közös programot! Ha a jó Isten is velünk lesz, folytatjuk! Köszönjük a temesvári kísérő kollégák Halápi Margitnak és Magyar Petrának a segítséget.
Kiss-Pataki Adél tudósítása
Családi sportnap az iskolában
Az elmúlt szombati napot ismét a mozgásnak és az iskolai közösség és családok közötti együttműködésnek szentelték a Bartók Béla Elméleti Líceumban. A sportnap résztvevői több mozgásműhely tevékenységein vettek részt, a bemelegítőt követően lefutották a “kötelező” Kandia-köröket, a biciklizést kedvelők két keréken indultak el. A mozgáskoordináció serkentésére szerveztek akadálypályákat kicsiknek és nagyoknak, és a keleti harcmódokat kedvelők ismét részt vehettek a Wing Tsun Kung Fu önvédelmi órán. Mindezek mellett mozgásterápiás bemutató, kosárlabda, röplabda, asztalitenisz, tollaslabda mérkőzések, közös családi (ügyességi) játékok, aerobic-zárótánc egészítették ki, és vezették le a résztvevők mozgásigényét. A családi sportnap szervezői kiegészítő programokról is gondoskodtak: az egészségpontban a test legfontosabb funkcióinak állapotát mérték fel, a könyvespolcról a lélek “táplálékát”, az egészségbüfé pedig a test és a lélek számára kínáltak finomságokat. Mivel felettébb fontos és időszerű a népszámlálás infópontban a megszámláltatásunkkal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat ismertették.
A rendezvény sikeréhez járultak hozzá Balázs Melinda, Băruță Krisztina, Borbély Anita, Crepelka Kovács Beatrix, Fenyvesi Éva, Galgóczi Alina, Iliescu Júlia, Kasza Gabriella, Kovács Csilla, Kovács Krisztina, Mauzer Erika, Molnos Ildikó, Mureșan Noémi, Palkó Margit, Stan Pál, Szabó Csilla, Szilágyi Boróka, Vigdorovics Gyuricza Adél és az önkéntes diákcsapat tagjai: Barabás Adél, Benke Andrea, Pap Róbert, Péter Barbara, Spier Dávid, Szász Botond, Szilágyi Márta, Szömördi Mercédes, Tamás Krisztina. (-) Fotó: Orosz Sándor