Két hónap telt el amióta ismét magyarrá lett a temesvári Magyar Ház. Az eltelt időszakban történteket és a következő hónapok kihívásait, terveit, a Magyar Ház rendeltetésszerű üzemeltetésére vonatkozó elképzeléseket ismerteti Tamás Péter, tiszteletbeli konzul, a Várbástya Egyesület elnöke.
– Ahányszor belépek ide, örömmel tölt el a tudat, hogy ismét a miénk, a temesvári és bánsági magyaroké a Magyar Ház. Hangsúlyozom és mindenkinek üzenjük: mindannyiunk magyar házának tekintjük ezt az ingatlant. Az elmúlt két hónap alatt az ingatlanok új tulajdonosa, a Várbástya Egyesület képviselői megkötötték a szerződéseket a bérlőkkel és a szolgáltatókkal, elkezdődött a belső udvar részleges rendezése, illetve miután több szakemberrel konzultáltunk, elindult a felújítások, módosítások, átalakítások tervezése – ez a munka akár fél évig is elhúzódhat – és a közösségi tanácskozás is arról milyen is legyen a Magyar Házunk. Örvendünk és köszönjük azoknak az elképzeléseknek a megfogalmazását, amelyek e közösségi értékünk hatékony és fenntartható üzemeltetésére irányulnak. Az eredeti elképzelésünk szerint a magyar civil szervezetek, intézmények számára biztosítottunk volna irodahelyiségeket és egy nagyobb közösségi teret az udvari ingatlanban, amelyet ha kiadnánk egyszerűen nem lenne hová költöztessük azokat a szervezeteket, amelyek máris jelezték, hogy a Magyar Házban szeretnének székhelyet. Ráadásul minimális ráfordítással azok az irodák rövid időn belül, akár egy hónap alatt máris használhatóvá tehetők. Szintén közösségi igény fogalmazódott meg a tulajdonképpeni Magyar Ház első emeletén egykor volt nagyterem visszaállítása iránt. Amikor elérkezik az idő eme elképzelés megvalósítására, újabb intézmények számára kell megfelelő helyiségeket biztosítanunk. Egyszóval nekünk, magyar szervezeteknek van szükségünk azokra a helyiségekre és emiatt gondoltunk arra, hogy abban az épületben alakítsuk ki a magyar együttlét helyszínét, közösségi termet, tárgyalót és irodahelyiségeket. Ugyanakkor el szeretnénk kerülni, hogy a magyar szervezetek az alagsori vagy a nehezebben megközelíthető harmadik emeleti helyiségek valamelyikébe kényszerüljenek.
– Milyen prioritások megvalósítását tervezik a következő hónapokban?
– Meggyőződésünk, hogy az élet meghatározza a továbbiakban teendőinket, a prioritásokat és mi, a Várbástya Egyesület elnöksége a legjobb tudásunk szerint kívánjuk megvalósítani ezeket. Eltökélt szándékunk megmutatni, hogy képesek vagyunk hatékonyan és rendeltetésének megfelelően működtetni a Magyar Házat, hogy képesek vagyunk ennek az ingatlannak a felújítására, tatarozására és korszerűsítésére. Az épület utcafrontjának tatarozása égetően sürgős, hiszen a fenti részen mállik a vakolat, és beláthatatlan következményei lehetnek annak, ha egy nagyobb darab leválna, és netán valaki megsérülne! Közösségünk tagjai, és a támogatóink el is várják tőlünk azt, hogy tiszteletre méltó külsőt kapjon a Magyar Ház, illetve azt is elvárják tőlünk, hogy egykori fényét visszaadjuk a háznak. Ehhez hozzátartozik az első emeleti bálterem visszaállítása is, az illemhelyiségek bővítése, az elektromos- és az internetes hálózat korszerűsítése, az alagsori helyiségek szigetelése a falak nedvesedésének meggátolására. Ahányszor végigjárjuk a házat újabb és újabb sürgős vagy még sürgősebb tennivalókra derül fény, és arra törekedünk, hogy az elkezdett felújítási tervben mindent belefoglaljunk, még akkor is, ha a terv nem minden részlete fog megvalósulni egy-két éven belül. Elképzeléseink szerint valamikor ősszel vagy legkésőbb év végéig a Magyar Házba hozhatjuk át a Küttel klubból az ottani rendezvényeket, az Irodalmi Kör üléseit, találkozóit, a borkóstolókat, a magyar színházzal együtt szervezett improvizációs esteket. Meggyőződésünk szerint mindezek és sok más tervezett rendezvény fogja megadni a Magyar Ház magyar jellegét és szellemiségét, azt szeretnénk, ha itt pezsgő magyar élet folyna, és minden korosztály megtalálná helyét közösségünk eme otthonában. Rengeteg ötletünk, elképzelésünk van arra, hogyan tegyük ismét a temesvári és a bánsági magyarok szellemi központjává a Magyar Házat. Legközelebb június 5-én, vasárnap a trianoni megemlékezés keretében fogjuk megtartani a Magyar Ház nyitott avató-ünnepségét, amelyen reményeink szerint részt fog venni Potápi Árpád államtitkár úr is. Mindenkit szeretettel hívunk e nagyszabású ünnepségre, amelyet az eredeti, 1930-as avatóünnepség mintájára fogunk megszervezni a Magyar Ház előtt az utcán.
– Hogyan tervezik bevonzani a fiatal nemzedékeket, hiszen ők jelentik a jövendő temesvári magyar közösségét?
– Nagyon-nagyon számítunk a fiatalokra, hiszen övéké is a Magyar Ház. Első körben tárgyalunk az ifjúsági szervezetekkel, irodahelyiséget ajánlunk fel nekik, illetve teret biztosítunk a rendezvényeik megszervezéséhez. Arra törekedünk és biztosítani fogjuk a körülményeket annak érdekében, hogy a később megvalósuló magyar bisztró a magyar fiatalok találkozóhelyévé váljon. Azt szeretnénk, ha a mai fiatalok megtalálnák a helyüket a Magyar Házban, lelkesedésükkel és ötleteikkel hozzájárulnának annak magyar jellege erősítéséhez.
– Néhány hónapja a Várbástya Egyesület vette át lapunk, a Heti Új Szó kiadását. Milyen változásokra készülnek?
– Hosszú távon egy magyar kézben levő nyomda üzemeltetésével tervezzük biztosítani az újságunk fenntartását. Most formai és tartalmi változások előtt állunk. A közösségi igények felmérése érdekében jelentettük meg és terjesztettük az online világban illetve nyomtatásban is a kérdőívet és a kitöltők által megfogalmazottak szerint fogjuk fokozatosan megújítani a lapot. Azt szeretnénk, hogy jobb nyomdai és grafikai kivitelezésben, újabb munkatársak bevonásával tartalmasabb, érdekesebb lapot juttassunk el az Olvasóinkhoz.
Elődeink, akik a rájuk nehezedő politikai-gazdasági nehézségek ellenére felépítették a magyarok házát Temesváron, csak alig tovább mint egyetlen évtizedig használhatták, tekinthették otthonuknak azt. Mi, mai temesvári, bánsági magyarok abban bízunk, hogy összefogva, együttmunkálkodva, egymást segítve és magunk mellett tudva az anyaországi magyarok támaszát még sokáig, nemzedékről nemzedékre őrizhetjük meg ezt a közös értékünket, a temesvári magyarság lelkének számító Magyar Házat.
Makkai Zoltán