Vizes világbajnokság 2022
Milák és Popovici is duplázott
Magyarország és Románia is két-két aranyérmet könyvelhetett el a medencés úszószámok után a budapesti vizes világbajnokságon. A magyar színekben versenyző Milák Kristóf múlt kedden világcsúccsal lett aranyérmes a 200 méteres pillangóúszás döntőjében, majd pénteken ugyanennek az úszásnemnek a 100 méteres fináléjában ért be elsőként a célba. A Magyar Távirati Iroda közleménye szerint ő a negyedik férfiúszó, aki egy világbajnokságon belül duplázott, „Hargitay András 1975-ben Caliban 200 és 400 méter vegyesen nyert, Darnyi Tamás 1986-ban Madridban és 1991-ben Perthben vitte véghez ezt a bravúrt, Rózsa Norbert pedig 100 és 200 méter mellen 1994-ben Rómában állhatott a dobogó tetején”.
Ugyancsak nem elhanyagolható tény, hogy a pénteki érem a magyarok 100. világbajnoki érme volt a vizes sportágakban (az öt szakág együtt), „ezek közül ez volt kereken a 40. aranyérem, úszásban pedig a 80. medál”.
A Romániát képviselő, 18. életévében járó David Popovici ugyancsak duplázott a budapesti Duna Arénában: 20-án aranyérmet szerzett a 200 méteres gyorsúszás döntőjében, két nappal később pedig a 100 méteres gyorsúszás fináléja után állhatott fel a dobogó legmagasabb fokára. Ő a második olyan úszó a világon, aki ugyanazon a világbajnokságon mindkét versenyszámban aranyérmet szerzett; előtte csupán az amerikai Jim Montgomerynek sikerült ez Belgrádban, az 1973-as seregszemlén. A román úszósport csodagyerekének tartott Popovici két aranyérme azért is különleges, mivel korábban egyetlen romániai férfiúszó sem tudott duplázni a világbajnokságokon. A Román Olimpiai Bizottság hivatalos Facebook-oldalán megemlítik az edzőjét, Adrian Rădulescut is, aki felfedezte és felkészítette a fiatal tehetséget.
Egyébként a két-két aranyérem Magyarországot és Romániát is a 7. helyre „küldte” a medencés úszószámok éremtáblázatán; 1. helyen zárt a rekordot döntő Amerikai Egyesült Államok tizenhét arany-, tizenkét ezüst- és tizenhat bronzéremmel.
Ezüstérmes nyílt vízi úszók
Második helyen végzett vasárnap a magyar válogatott a nyílt vízi úszók csapatversenyében, amelynek a Lupa-tó volt a helyszíne. A Rohács Réka, Olasz Anna, Betlehem Dávid és Rasovszky Kristóf összeállítású váltó 1:04:43.00 órás eredménnyel szerzett ezüstérmet a németek mögött, az olaszokat pedig célfotóval előzte meg.
Egyébként a házigazdák ugyanebben a felállásban szereztek bronzérmet a tavalyi, szintén a Lupa-tóban megszervezett kontinensviadalon, sőt már ezüstéremnek is örülhettek Abu-Dzabiban, a decemberben szervezett világkupán.
Nagy volt a tét a vízilabdázóknál
Amikor az olvasó a kezébe veszi a legújabb lapszámot, már tudni fogja, hogy mely csapatok jutottak a döntőbe, illetve a legjobb négy közé a női, illetve a férfivízilabdázók világbajnokságán. Lapzártánk előtt, június 28-án négy mérkőzést játszottak le a női negyeddöntőben: a magyarok az ausztrálokkal találkoztak és 7:6 arányú győzelmüknek köszönhetően bejutottak a csütörtöki elődöntőbe, ahol a hollandokkal találkoztak (az elődöntő, illetve a szombati döntő végeredményével jövő heti lapszámunkban térünk vissza). A csoportmeccsek során Bíró Attila tanítványai 35:4-re verték meg a kolumbiaiakat, 10:9-re kikaptak az olaszoktól, majd 11:7-re verték meg a kanadaiakat, így az olaszok mögött a 2. helyen végeztek a C csoportban. A nyolcaddöntőben az argentinok ellen ugrottak vízbe, és 23:6-ra nyertek, így könnyedén beúsztak a negyeddöntőbe.
A magyar férficsapat az A-jelű négyes 1. helyezettjeként egyből bejutott a negyeddöntőbe, miután 12:8-ra verte meg Montenegrót, 20:6-ra Brazíliát, 18:14-re pedig Grúziát. A június 29-i negyeddöntőben, lapzártánk után Olaszországgal játszott, a mérkőzés végeredményét a rovat szerkesztésének pillanatában viszont csak megjósolni lehetett volna. Az elődöntő július 1-jén, a döntő pedig július 3-án lesz. Amúgy a férfiak mezőnyében változás történt az eredeti felálláshoz képest, ugyanis a kanadai válogatott egészségügyi okokra hivatkozva visszalépett a versenyzéstől.
Kosárlabda
Nemzetközi mérkőzés Temesváron
A legújabb lapszám megjelenésének előestéjén Luxemburg nemzeti együttese ellen lépett pályára a felnőtt román férfiválogatott a temesvári Constantin Jude Sportcsarnokban, a végeredménnyel jövő heti lapszámunkban visszatérünk. Július 3-án újabb összecsapás vár a románokra, ezúttal viszont Albánia legjobbjai ellen játszanak, idegenben.
Mindkét találkozó a 2025-ös Európa-bajnokság előselejtezőjének versenynaptárában szerepel, azon belül is a B-jelű csoportban; a három csoportelső, illetve a legjobb csoportmásodik a következő selejtezőkörben folytatja.
A román csapat szövetségi kapitánya Dragan Petricsevics, aki nemrég hosszabbította meg a szerződését az élvonalban szereplő temesvári csapatnál.
Egyelőre hat hazai játékos folytatja
Eddig hat hazai játékossal hosszabbították meg a szerződést a temesvári klubnál, az egyik közülük a tapasztalt beálló, Lázár László, aki eddig negyvenhárom meccsen lépett pályára a Nemzeti Ligában a bánsági oroszlánok között, és ősztől megkezdi a negyedik idényét lila-fehér színekben. A következő hetekben más kosarasokkal is tárgyalnak az illetékesek a meglévő keretből, sőt új játékosokat is igyekeznek leigazolni.
A Béga-parti alakulat tizennyolc győzelemmel és tizenkét vereséggel a 6. helyen zárta a 2021–2022-es idény alapszakaszát, majd a negyeddöntőben próbált szerencsét a Voluntari ellen, de kétszer is kikapott (előbb 95:72-re, majd 79:68-ra), így nem jutott be a legjobb négy közé.
Versenytánc
Történelmi döntő
Andra Păcurar es Alex Miculescu 2019-ben. Foto: Farkas-Raduly Sandor
A temesvári Dance Spirit Versenytáncklub latin-amerikai táncokban remekelő párosa, Andra Păcurar és Alex Miculescu is részt vett az év első GrandSlam-versenyén, amelyet a spanyolországi Naronban szerveztek meg hétvégén. A legutóbbi román bajnokság ezüstérmesei végül bejutottak a döntőbe az ötvenegy párost felvonultató mezőnyben, és ott végül 5. helyen zártak. Az eredmény azért is kimagasló, mivel korábban egyetlen romániai kettős sem jutott be a GrandSlam-döntőbe a latin-amerikai táncok megmérettetésén. A dobogó legmagasabb fokára a Németországot képviselő Marius-Andrei Bălan és Krisztina Mosenszka állhatott fel; Marius amúgy temesvári születésű, a partnernője pedig Ukrajnában látta meg a napvilágot.
A standard táncok versenyén ugyancsak történelmi eredmény született: először fordult elő, hogy román páros állhatott fel a dobogóra egy GrandSlam-döntő után; 24-én a román bajnok Andreea Matei és Rareș Cojoc bronzéremnek örülhetett. Az aranyérmet a világbajnoki ezüstérmes olasz páros, Debora Pacini és Francesco Galuppo szerezte meg.
Világjátékok 2022
Letették az esküt a magyarok
A Testnevelési Egyetemen tette le az esküt kedden az egyesült államokbeli Birminghamben sorra kerülő Világjátékokra utazó magyar csapat; a fogadalomtétel szövegét az ezúttal élet- és vízimentés sportágban induló Jakabos Zsuzsanna, illetve az aerobikos Bali Dániel mondta el.
„Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár köszöntőjében úgy fogalmazott, hogy az olimpiai sportágakhoz hasonlóan a Világjátékokon érdekelt szakágakban is elismerésre méltó munka folyik, amelyet a sport iránti szeretet, elköteleződés mozgat” – olvasható a Kajak-Kenu Szövetség honlapján (kajakkenusport.hu) megjelent beszámolóban.
Magyarországot ötvennyolc versenyző képviseli tizenhét sportágban július 7. és 17. között; legutóbb, 2017-ben tizennégy érmet – hat aranyat, valamint négy-négy ezüstöt és bronzot – szereztek a magyar sportolók a lengyelországi Wroclawban.
A Világjátékokat egyébként négyévente, mindig az olimpiát követő esztendőben szervezik meg, a koronavírus-járvány miatt az ötkarikás seregszemléhez hasonlóan egy évvel elhalasztották; idén több mint száz ország sportolója indul harmincnégy sportágban; a versenyzők száma meghaladja a háromezer-hatszázat.
A kajakkenusport.hu honlap szerint „a birminghami lesz a 11. Világjátékok, a sorozat 1981-ben, az ugyancsak egyesült államokbeli Santa Clarában indult. Magyar versenyző a kezdetektől volt a mezőnyben, de a 2000-es sporttörvény után a 2005-ös duisburgi eseményen indult először egységes magyar csapat”.
Magyar Olimpiai Bizottság
Olimpiai napot ünnepeltek
Olimpiai bajnokok és ötkarikás érmesek ünnepelték együtt a nemzetközi olimpiai napot június 23-án. A Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemen megkoszorúzták Coubertin báró szobrát, majd streetballtornát szerveztek.
„A NOB 1948 januárjában hagyta jóvá a nemzetközi olimpiai nap ötletét, ami a szervezet megszületéséről emlékezik meg, mely az olimpiai mozgalom egyfajta »születésnapja« is egyben; a NOB 42. nemzetközi ülésén, a svájci St. Moritzban született meg a hivatalos egyezség. A nemzetközi olimpiai napot először kilenc ország nemzeti olimpiai bizottságának részvételével rendezték meg: Ausztria, Belgium, Kanada, Nagy-Britannia, Görögország, Portugália, Svájc, Uruguay és Venezuela csatlakozott a kezdeményezéshez. Az olimpiai világnap rendezésének tényét 1978-ban az Olimpiai Chartába is beiktatták” – olvasható a Magyar Olimpiai Bizottság honlapján.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság tizenhat alapítója között ott volt a sportszervező, pedagógus, tanügyi író Kemény Ferenc, a magyar olimpiai mozgalom jeles alakja.
Labdarúgás
Ma ér véget az UTA edzőtábora
Július 20-ától máig a Szlovéniában található Roglában edzőtáborozott az élvonalbeli UTA futballcsapata, és az ott-tartózkodás alatt négy barátságos mérkőzésen lépett pályára. Június 24-én a bolgár másodosztályban szereplő Maritsa Plovdiv volt az ellenfél, amelyet 5-1-re győzött le; az összes gól a 2. félidőben született. Hétfőn a szerb élvonalban játszó Újvidéki Vojvodina (a legutóbbi idény 7. helyezettje) játékosai ellen játszottak az aradiak, és szoros csatában 2-1-re kaptak ki.
A június 10-én nyilvánosságra hozott közlemény szerint 30-án, lapzártánk után a szerb élvonalbeli bajnokságot erősítő Niši Radnički (az Európa-konferencialiga selejtezőjében érdekelt) labdarúgói következtek; az eredménnyel jövő heti lapszámunkban térünk vissza.
Maradhat a másodosztályban a Politehnica
Mivel az élvonalból kiesett Academica Clinceni a Román Labdarúgó-szövetség egyeztetőbizottságának döntése értelmében a 2022–2023-as idényben nem rúghat labdába a másodosztályban, a másodosztálytól búcsúzó Temesvári Politehnica esélyt kapott arra, hogy a megszokott helyén maradjon. A szakszövetség hétfői közleménye megerősítette a jó hírt, így a Béga-partiak a következő idényben szintén a másodosztályban léphetnek pályára.
A csapatot múlt héttől Bogdan Andone irányítja, aki két évre szóló szerződést írt alá a klubbal; a negyvenhét éves vezetőedző a 2017–2018-as idényben, 2017. június 14. és 2018. március 14. között volt legutóbb a Polinál; abban az időszakban a hivatalos mérkőzések fele győzelemmel zárult.