A nagyszabású és számos helybéli részvételével megtartott ünnepség alatt ismét benépesült a, ha csak az Új Szó Kupák mérkőzéseire gondolunk, rengeteg emlékezetes eseménynek helyszínt adó labdarúgó pálya és környéke, tizenöt kisebb-nagyobb bográcsban, üstben készültek a finomabbnál finomabb ínyencségek, az asztalok roskadásig megtelve a résztvevők által helyi szokás szerint elkészített süteményekkel, tésztákkal, sőt a végvári csapat különleges, kimagaslóan finom, a sütemények kategóriában első díjat nyert Dobos-tortáját is megcsodálhatták/kóstolhatták az érdeklődők. A szervezők által felállított lacikonyhák sokféle rostonsültet, a csaposok hideg sört kínáltak, a szintén helybéliek parázson sütött kürtős kalácsa is osztatlan sikert aratott. A jó hangulatú sörivó versenyen is sokan vettek részt bizonyítván, hogy egy jó hideg sör mindig jól esik a kellemes tavaszi melegben. Ahogy örömmel fogadták a résztvevők a Szikron zenekar változatos zenei kínálatát is.
Kozma István, a főszervező Ótelek Magyarul Magyarokért Egyesület elnöke hetedik alkalommal szervezi meg az osztatlan sikernek örvendő rendezvényt. Az elnök megosztja örömét, hogy hagyományt betartva a helybéli csapatok mellett idén sem maradtak el a vajdasági, anyaországi, temesvári és végvári főzőcsapatok sem, hamisítatlan eurorégiós jelleget adva a rendezvénynek. “Idén a csapatok teljes bemutatkozását pontozzuk: a bográcsban megfőzött és a helyi ízvilágot tükröző finomságot, a pálinkájukat, a tészták, sütemények ízét, a tálalást, magyarul, az a csapat, amely díjat nyer, mindenben különleges kell legyen. Emellett számos különdíjat is biztosítunk. Az idei rendezvényünket az egyesület saját forrásból és magánszemélyek hozzájárulásával szerveztük meg, ugyanis a Bethlen Gábor Alapkezelőhöz (BGA) benyújtott, nyertes pályázatunkban különféle kellékek és hangtechnika beszerzésére kaptunk idén támogatást. A BGA tavaly is támogatta rendezvényünket, akkor egy rendezvénysátort sikerült beszerezni. Ezúton is megköszönöm az egye- sület tagságának segítségét és támogató hozzáállását. Remélem, hogy jövőre még nagyobb Gasztromajálist szervezhetünk, ugyanis akkorra elkészül itt a szomszéd telken az országhatáron átívelő uniós pályázatunk keretében a kerékpáros turizmust népszerűsítő állomás és pihenőhely, infopont, ezzel újabb tereket nyerhetünk a rendezvényünknek. Eme uniós pályázatunkat Kása Zsolt és a Szórvány Alapítvány segítségével bonyolítjuk le és az infrastruktúra kiépítése mellett, beszereztünk 19 kerékpárat, amelyeknek segítségével szervezett csoportok bejárhatják egyelőre csak a környéket, illetve majd elkerékpározhatnak a vajdasági oldalra, miután megépül a határátkelő állomás. Bízunk abban, hogy a kerékpáros turizmus által Ótelek jó hírét terjeszthetjük a régióban” – mondta az elnök.
Závoda Ferenc, a Szarvasi Gazdák Egyesületének elnöke elmaradhatatlan az óteleki Gasztromajálisról, és a szarvasi gazdák képviselőivel rendszeresen részt vesz az óteleki rendezvényen, illetve szeretettel fogadják az óteleki barátokat Szarvason. Elmondása szerint felemelő érzés egy esztendő kihagyást követően ismét Óteleken lenni, és a helybéliek vendégszeretetét élvezni, újabb tervekről egyeztetni. A pár hete lezajlott otthoni parlamenti választások tükrében elismerését fejezte ki mindazoknak, az ótelekieknek is, akik szavazatukkal támogat- ták a határokon átívelő nemzetegyesítés, a magyar családok megerősödését, a béke megőrzését felvállaló és elkötelezett nemzeti kormányt munkájának zavartalan folytatásában.
A jó hangulatú rendezvény vendégei voltak a Szentegyházi Hagyományőrző Huszárcsapat hétszemélyes különítménye, akik Sándor Péter másodkapitány irányításával érkeztek első alkalommal Ótelekre. A jellegzetes viseletbe öltözött és korabeli fegyverzeti elemekkel felszerelt huszárok másodkapitánya elmondta, hogy Szentegyháza és Szarvas testvérvárosok, és jómaguk először Szarvason találkoztak az ótelekiek csapatával, így szarvasi közvetítéssel jutottak el a Béga-parti faluba. Viccesre fogva a szót, Sándor Péter ismertette, hogy ezúttal nem lovakon, hanem lóerők felhasználásával érkeztek a huszárok Ótelekre, de odahaza igencsak hátaslovakon vonul fel a mintegy harminc tagú huszárcsapat a város jeles ünnepein. A másodkapitány elismerését fejezte ki a rendezvény szervezőinek, amiért a kis falu lakosai többszáz embert megmozgató rendezvény szervezését vállalták fel. A rendezvény folyamán a huszárok több alkalommal bizonyították rátermettségüket és énektudásukat, számos huszár- és bakanóta eléneklésével, amit őszinte lelkesedéssel tapsolt meg a közönség. Ábrahám Tibor élelmiszeripari mérnök és állategészségügyi szakember volt egyike azoknak, aki nem tősgyökeres óteleki ugyan, de a helybéliekhez hasonló módon ragaszkodik a faluhoz. Egy legalább másfélszáz éves óteleki ház felújítása, funkcióinak újragondolása kapcsán került Ótelekre. Elmondása szerint, a végső cél a baráti társaság számára egy találkozóhely kialakítása Óteleken, ahol alkalmanként kikapcsolódhatnak azok, akiknek az elfoglaltsága megengedi az óteleki kirándulást.
A verseny első díját Biacsi Lászlónak ítélte a zsűri, akinek sikerült a hagyományos magyar és a modern kori konyha ízeit ötvözni.
Az egyik óteleki főzőcsapat, a Szupercsapat vezetője Lőrincz Csaba, aki óteleki módra elkészített sertéspörkölttel hódította el a zsűri elismerését. A csapat asztaláról elmaradhatatlan a lassan óteleki védjeggyé váló, zsíros kenyér lilahagymával, vagy őrölt paprikával, amely a gyermekkor ízeinek felelevenítésére alkalmas. Az alkalmi szakácsmester elmondja, hogy a bográcsot rendszeresen veszi elő odahaza is, a barátok, rokonság összejövetelein előszeretettel gyújt alá. Főztjét II. díjjal jutalmazták.
Lőrincz Jenő képviseli az Óteleki Keresztény Gazdakört. Bográcsában saját recept szerint való, maga által termesztett fűszerekkel ízesített, vörösbor- ral „megbolondított” gulyás rotyog. A kenyér alapanyaga is a saját búzából őrölt liszt, és a savanyú uborka, meg a bor is saját portáján készült.
Tóth Endre, a helyi Nefelejcs néptánccsoport tagja, de a Gasztromajálison szakácsként vesz részt és szintén óteleki módra „gazdagon” elkészített bográcsossal remél sikert elérni. Azért „gazdag” az ínycsiklandó eledel, mert a sertéshús, fűszerek mellett, paradicsomot, paprikát, babot, de még csipetke tésztát is tartalmaz. Segítettek elkészíteni a finomságot a tánccsoport tagjai: Donosa Júlia, Csányi Annamária, Kozma Nóra, Pál Márkó, Mészáros Bence, Csányi Norbert, Kozma Attila meg természetesen az oktatójuk és irányítójuk, Pál Renáta tanárnő. Főztjüket a Biacsi László által felajánlott Nagydíjjal jutalmazta a zsűri. A helyi és általában a méhészeket ezúttal Bálint József újszentesi méhész képviselte. Bár szereti a mézet, a bográcsba nem méz, hanem sok más, titkosnak minősített adalék került, ami különdíjat hozott a méhész-szakácsnak. Annyit elárult, hogy saját készítésű tarhonyával kínálta a finomságot. Idén a Losonczy István Hagyományőrző és Sportegyesület képviseletében Dénes Róbert és Benedek Áron marhapaprikást főzött jókora üstben. Elmondásuk szerint a hagyományokhoz kívántak ragaszkodni, amikor a marhahúsra esett választásuk, viszont nem sikerült kölesre sem árpakására szert tenni, annak érdekében, hogy igazi középkori magyar étket készíthessenek, ezért krumplival fogyasztották az ízletes ételféleséget. A „losonczy”-csapat a harmadik díjat vihette haza. A nap folyamán az egyesület tagjai különféle foglalkozások keretében biztosítanak betekintést a XVI. századi magyar végvári vitézek mindennapjaiba. A Franko Team művésznév alatt, Kohonicz Ferenc és Klára, illetve Turbók László és Irénke és két leány, Karina és Franciska szorgoskodtak a bogrács körül. Ők eltérve a hagyománytól, néhány körmöt is összefőztek a sertéshússal, ami különleges ízt kölcsönzött a produktumnak, amit a zsűri is különdíjjal jutalmazott. Megkóstoltuk és bizonyítjuk, hogy nem tévedtek az ítészek. Szintén finomat főzött ezúttal is a Végvári Sándorok csapata. Ungor Sándor és Zsuzsanna, illetve Kele Sándor és Julianna már sokadszorra vesznek részt az óteleki Gasztromajálison, az évek során az első és második díjat is sikerült elhódítani, de amint elmondják, a legfontosabb számukra a közösségi együttlét, a találkozás öröme. Ezúttal Bíró Erzsébet is elkísérte a csapatot Ótelekre. A csapat hölgy tagjai, Zsuzsanna és Julianna mesés dobostortát varázsoltak az asztalra, amelyet a zsűri első díjjal jutalmazott. A bográcsban főtt étel mellé végvári házikenyeret kínálnak, amely a Tóth házaspár, Károly és Rozália jóvoltából került az asztalra. A muzslyai Rémusz – a Régi Muzslyai Szokások ápolói – egyesületet képviselve érkeztek Ótelekre Koszó Sándor és Rozália, Nagy József és Magdolna, valamint Maron Janó. Ők sertéspörköltet készítettek muzslyai módra, amit külön főzött csipetke tésztával és édes-ecetes-fokhagymás uborka salátával kínáltak. Desszertként mákos- és diós tekercset, meggyes kalácsot ajánlottak mindazoknak, akik meglátogatták asztalukat.
Greguss Valéria, a Szabadtüzi Lovagrend Bánáti Kapitányságának egyben a második muzslyai csapat tagja. Mindenki meglepetésére csapata töltöttkáposztát és gombával ízesített gulyást, ráadásként pedig négyfajta sajtból összeállított „bundába” beágyazott rostélyoshúst készített, amit főtt rizzsel kínáltak. Desszertként kilenc féle süteményt készítettek a finomságok mellé. Valéria aszszony elmondta, hogy eddig minden óteleki Gasztromajálison részt vettek, és mindig örömmel jönnek a Béga-parti községbe.
A zsűri tagjai és a szervezők
A Titel községhez tartozó Sajkáslakról érkezett Ótelekre Latinkics Magda és csapata eredeti, a legegyszerűbb, hazai krumplipaprikást készített. Elmondása szerint ezt a főztjét azért szereti mindenki, mert nincsen benne semmi extra, semmilyen titkos fűszer nem került a bográcsba, hanem a régi megszokott receptet követte.
A szomszédból, Magyarcsernyéről is részt vett egy csapat az óteleki rendezvényen. Dégi Teréz és a csernyei hagyományápolók hagyományos sertéspörköltet készített. Elmondása szerint minden kelléket pontosan kimért a konyhai mérlegen, így nem érheti meglepetés a végén, hanem az ótelekihez hasonló ízvilágot sikerül elérni.
A főzőversenyből nem maradhatott ki a szarvasi gazdák csapata: ők „hazai sertéspörkölttel” igyekeztek megnyerni a zsűrit. Gunda Jánosné, először vett részt a Gasztromajálison, és ezúttal Janecskó Jánossal együtt készítették el a szarvasi hagyományoknak megfelelően a pörköltet.
A fergeteges sikerű jókedvű rendezvény viseletek bemutatójával és vitézi próbákkal folytatódott.
Makkai Zoltán