Százhetvenhat év óta a magyarság számára különleges jelentősége van és mindenkor időszerű üzeneteket hordoz a tavaszi ébredés, a téli dermedtséget elűző életsarjadás: minden tavasszal, 1848 március 15.-én arra is emlékezhetünk, hogy egyedül semmit, egy akarattal mindent lehet. Sokévi hagyományt betartva térségünkben idén is a történelmi egyházak és oktatási intézmények mellett, a civil társadalom és érdekvédelem együttmunkálkodva szervezték meg az ünnepi rendezvényeket, koszorúzásokkal, iskolai és nagyszínpadi előadásokkal, fáklyás felvonulásokkal és történelmi rekonstrukciós jelenetek bemu- tatásával, minden magyar közösségben megemlékeztek dicső elődeinkről.
Emlékezés Óbesenyőn
1848. március 14.-én délután a Pilvax kávéházban döntöttek Petőfiék a másnapi teendőkről, mai szóhasználattál, leosztották a feladatokat. Százhetvenhat évvel később, március 14.-én a temesvári magyar közösség képviselői elsőként az Óbesenyő határában felállított az 1849. augusztus 9.-i temesvári csata áldozatainak emlékére felállított emlékműnél hajtottak fejet és emlékeztek meg a dicső elődökre. Temesvári fiatal zenészek, színművészek rövid műsorát és Erdei Lajos egyesületi elnök, a helyszínhez és az egykori csatához kapcsolódó ismertetőjét követően, Molnár András, a Temes megyei RMDSZ elnöke mondott ünnepi beszédet, hagyományos értékeink és az utóbbi évtizedek alatt megszerzett jogaink megvédésére buzdítva a résztvevőket, illetve Tamás Péter, Magyarország temesvári tiszteletbeli konzulja méltatta ez esemény jelentőségét. Nt. Gazda István, a temesvári Új Ezredév Református központ lelkipásztora által tolmácsolt igei útravalót az egybegyűlteknek. Végül a Történelmi Vitézi Rend Délvidéki Széke nevében a Törökbecséről érkezett küldöttség képviseletében Link Lajos v.hadnagy mondott ünnepi beszédet kiemelve a két elszakított országrészben élő magyar közösségek közötti szoros együttműködések egymást erősítő jelentőségét. Végül a Losonczy István Hagyományápoló és Sportegyesület barantásai, a Butykos néptánccsoport, az RMDSZ, a Bánsági Kárpát Egyesület képviselői, a temesvári magyar színház, Bartók Béla Elméleti Líceum, a Gerhardinum Teológiai Líceum és a délvidéki vendégek helyezték el az emlékezés koszorúit.
Győröd
Klapka György honvéd tábornok temesvári szülőháza, az utóbbi évtizedekben a temesvári magyar közösség egyik zarándokhelyévé vált. A nemzeti ünnep alkalmából idén is a Gerhardinum Római Katolikus Teológiai Líceum, Köntös Kinga tanítónő által felkészített tanulói mutattak be verses-énekes műsort, melynek keretében a Klapka-indulót is elénekelték. Koszorút helyeztek el az RMDSZ, a Nőszervezet, a Gerhardinum Líceum és a temesvári Polgármesteri Hivatal képviselői.
Temesvári ünnepi rendezvények
Temesváron hagyományosan a győrődi honvédemlékműnel megtartott ünnepi rendezvénnyel és koszorúzással kezdődik a március 15.i nemzeti ünnep alkalmából szervezett rendezvénysorozat. A Temesvári Nyugdíjasklub önkéntesei évtizedek óta tiszteletreméltó buzgalommal tartják rendbe az emlékművet és környékét, így Pál Krisztina tanító konferálása mellett idén is rendezett környezetben kerülhetett sor az ünnepségre. A rendezvényen részt vettek az RMDSZ tisztségviselői közül Sipos Ilona ügyvezető, Molnár András megyei elnök, Farkas Imre a temesvári szervezet elnöke, a győrődi szervezet elnöksége, a Millenniumi római katolikus templom és az Új Ezredév Református Központ lelkipásztorai, a nyugdíjasklub és a győrődi magyar közösség számos tagja. Ünnepi beszédet mondott Molnár András RMDSZ megyei elnök, aki az emlékezés, a dicső elődök emléke előtti főhajtás megerősítő erejét méltatta, kiemelve, hogy az 1848-49-es forradalom majd a szabadságharc melletti széleskörű összefogáshoz hasonló módon kell magunknak is összezárnunk sorainkat annak érdekében, hogy gyermekinknek, unokáinknak is biztosíthassuk a magyar megmaradás esélyét. Az ünnepségen alkalomhoz illő verses énekes előadást mutattak be a Bartók Béla Elméleti Líceum II. osztályos tanulói, illetve Tasi Tibor verssel köszöntötte az ünnepet, majd Dumitresc Emil kántorral együtt a résztvevők több veretes éneket és nemzeti imánkat énekelték el. Ft. Daniel Dumitru római-katolikus lelkipásztor a forradalom irányadó jelszavaként számon tartott – béke, szabadság, egyetértés – mai szükségességére hívta fel a figyelmet, majd Nt. Gazda István református lelkipásztor Wass Albert Emlékezés egy régi márciusra című versét megidézve emlékeztetett arra, hogy a szabadság megörzése mindenkori közös kötelességünk. A rendezvény zárómozzanataként koszorút helyeztek el az RMDSZ megyei és győrődi szervezete, az RMDSZ nőszervezete, a Bartók Béla Elméleti Líceum és a Nyugdíjasklub képviselői.
A román, európai uniós himnusza és nemzeti imánk dallamainak felcsendülésével kezdődött a szabadfalui Petőfi-emlékműnél az 1848-as magyar forradalom és szabadságharc százhetvenhatodik évfordulója és nemzeti ünnepünk alkalmából szervezett központi ünnepség. Az átlagosnál nagyobb számban résztvevő temesváriak idén igazi pompájában csodálhatták meg a Temes megyei RMDSZ jóvoltából felújított emlékművet, ahol a hódmezővásárhelyi Hagyományörző Pálffy Huszár Egyesület huszárjai által biztosított díszőrség mellett zajlott a rendezvény.Elsőként Dominic Fritz polgármester mondott ünnepi köszöntőt, kiemelve a szabadság megőrzésének jelentőségét: „Most, amikor háború van a szomszédban, fontos, hogy valamennyien megvédjük a szabadság értékeit, attól függetlenül, hogy milyen nyelvet beszélünk, mert ezeket az értékeket ma is támadják, és a feladatunk ezeknek a megvédése, ahogyan Petőfi Sándor és harcostársai tették 1848-ban!” – mondta a az előljáró.
A Temes Megyei Tanács elnökének ünnepi gondolatait Dan Diaconu személyi tanácsadó közvetítette, Orbán Viktor magyar kormányfőnek a határon túli magyarsághoz intézett ünnepi köszöntőjét Tamás Péter tb. temesvári konzul tolmácsolta. Az RMDSZ temesvári szervezetének elnöke, Farkas Imre volt alpolgármester ünnepi beszéde során arra hívta fel a figyelmet, hogy „ez az ünnep nemcsak múltunk dicsőségét hirdeti, hanem jelenünk és jövőnk útját is megvilágítja. Megtanultuk, hogy a szabadságot ki kell vívni, jogainkért meg kell küzdeni, és egyik sem végérvényes, ha nem vigyázunk rájuk, ha nem teszünk értük. Ilyen helyzetben állunk az idei négy választás előtt, amelyek sok évre eldönthetik a sorsunkat. Június 9-én minden magyar ember tehet azért, hogy továbbra is legyen hangunk Európában, és legyen erőnk itt a Bánságban. 2024-ben győzzön a testvériség, a szabadság, az egyenlőség. Győzzenek a magyarok!” – fogalmazta meg üzenetét Farkas Imre. Az ifjúsági szervezeteket képviselve Kovács Anita, a magyar diákszervezet elnöke tolmácsolta ünnepi gondolatait, majd Ft. Kocsik Zoltán római katolikus lelkipásztor, a Gerhardinum líceum igazgatója mondott Ígei köszöntőt. A rendezvény ünnepi hangulatának megteremtéséhez járult hozzá a Bartók Béla Elméleti Líceum és a Gerhardinum Római Katolikus Teológiai Líceum énekkarának előadása, Todor Béla zenetanár által tárogatón előadott forradalmi dalok, illetve a bartókos Fóris Zoltán ihletett szavalata. Koszorút helyeztek el az emlékműnél több temesvári intézmény, az RMDSZ, Polgármesteri Hivatal, a történelmi egyházak, oktatási intézmények, számos civil szervezet képviselői.
Makka Zoltán